1 Vražda Jána Kuciaka

Máme pochyby o nezávislosti vyšetřování Kuciakovy vraždy, píší novináři

NOVÉ

Témata: , ,

Zhruba tři stovky novinářů a zástupců medií na Slovensku vyjádřily v otevřeném dopisu pochybnosti nad nezávislostí vyšetřování únorové vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dopis zveřejnili žurnalisté v pátek, půl roku po dvojnásobné vraždě, která vyvolala v zemi politickou krizi, mohutné demonstrace a vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

„Stále nevíme, kdo je zabil a proč to udělal. Stále máme pochybnost, zda je vyšetřování skutečně nezávislé. Vzhledem k tomu, že po vraždě zásadní změny v policii a prokuratuře nenastaly, velkou důvěru ve skutečné vyšetřování mít ani nemůžeme,“ napsali novináři. Dodali, že vražda kolegy jimi otřásla, ale nezastrašila je.

Novináři v otevřeném dopisu také uvedli, že vládní politici se po vraždě nezměnili, jejich slovník vůči novinářům se stal ještě hrubší a že samotnou vraždu a reakci veřejnosti spojují s konspiracemi.

Kuciak se při své práci věnoval například aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky expremiéra Fica. Psal rovněž o podezřeních z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Policie dříve jako nejpravděpodobnější motiv vraždy novináře a jeho snoubenky označila investigativní práci reportéra.

Po březnové Ficově demisi se tříčlenná koalice dohodla na vytvoření nové vlády. Premiérem se stal místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini a v jeho vládě zůstala většina ministrů Ficova kabinetu. Po tlaku veřejnosti rezignoval z čela policie Tibor Gašpar, který se stal poradcem nové slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové. Bývalý policejní prezident Gašpar by podle slovenského ministerstva vnitra měl radit i českému ministrovi vnitra.

Čtěte také: Poslední článek Jána Kuciaka: Mezinárodní obchod s drogami a praní peněz v Tatrách

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Návrat konzervativní revoluce. Demonstrací na Letné se Češi přihlásili k evropské elitě

Echo týdne: Mladí voliči, sponzoring a comeback ● Svět: Zelená vlna v Německu ● Rozhovor: Já bych chtěla hrát v groteskách… ● Esej: Nezamýšlené důsledky pokusů o všenápravu ● Historie: Zrádce Valdštejn, hrdina Wallenstein

 

 

 

Co všechno ničí perverzní dotace Když dolních deset milionů financuje dominátory
Nehodni života? Šílená praxe eugeniky se vrací

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.