Máme pochyby o nezávislosti vyšetřování Kuciakovy vraždy, píší novináři
Vražda Jána Kuciaka
Zhruba tři stovky novinářů a zástupců medií na Slovensku vyjádřily v otevřeném dopisu pochybnosti nad nezávislostí vyšetřování únorové vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dopis zveřejnili žurnalisté v pátek, půl roku po dvojnásobné vraždě, která vyvolala v zemi politickou krizi, mohutné demonstrace a vyústila v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.
„Stále nevíme, kdo je zabil a proč to udělal. Stále máme pochybnost, zda je vyšetřování skutečně nezávislé. Vzhledem k tomu, že po vraždě zásadní změny v policii a prokuratuře nenastaly, velkou důvěru ve skutečné vyšetřování mít ani nemůžeme,“ napsali novináři. Dodali, že vražda kolegy jimi otřásla, ale nezastrašila je.
Novináři v otevřeném dopisu také uvedli, že vládní politici se po vraždě nezměnili, jejich slovník vůči novinářům se stal ještě hrubší a že samotnou vraždu a reakci veřejnosti spojují s konspiracemi.
Six months after the murders of Jan #Kuciak and Martina Kusnirova, we still do not know who and why did it. More than 280 journalists say that they will not allow Jan and Martina to be forgotten (https://t.co/9QNmgh2p4F) https://t.co/PYRfdGQ4HA cez @slovakspectator
— Radka Minarechová (@minarechova) 17. srpna 2018
Kuciak se při své práci věnoval například aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, které média spojují s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na blízké spolupracovníky expremiéra Fica. Psal rovněž o podezřeních z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Policie dříve jako nejpravděpodobnější motiv vraždy novináře a jeho snoubenky označila investigativní práci reportéra.
Po březnové Ficově demisi se tříčlenná koalice dohodla na vytvoření nové vlády. Premiérem se stal místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini a v jeho vládě zůstala většina ministrů Ficova kabinetu. Po tlaku veřejnosti rezignoval z čela policie Tibor Gašpar, který se stal poradcem nové slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové. Bývalý policejní prezident Gašpar by podle slovenského ministerstva vnitra měl radit i českému ministrovi vnitra.