1 Zavražděný novinář

Poslední článek Jána Kuciaka: Mezinárodní obchod s drogami a praní peněz v Tatrách

, Nové

Témata: ,

Server Aktuality.sk vydal investigativní reportáž o mezinárodním drogovém kartelu, na kterém se podílel jejich bývalý kolega, zavražděný novinář Ján Kuciak. Reportáž se popisuje příběh šéfa kartelu Silvia Aquina a jeho působení na Slovensku. Kuciak byl společně se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou zavražděný v březnu 2018. Jejich vražda se stále vyšetřuje.

„Když našeho kolegu Jána Kuciaka v únoru zavraždili, pracoval mimo jiné i na kauze, která mapovala, jak mezinárodní drogový gang pere na Slovensku peníze. Na tomto příběhu jsme s dalšími členy mezinárodního týmu pokračovali i po jeho smrti,“ píše server Aktuality.sk. Kromě Kuciaka se na článku podílelo několik dalších autorů z různých zemí, včetně české novinářky Pavly Holcové. Té slovenská policie během vyšetřování na několik týdnů zabavila telefon.

Reportáž rozkrývá kauzu okolo šéfa drogového gangu Silvia Aquina, který kontroloval významnou část evropského obchodu s kokainem. Mezinárodní drogový kartel s vazbou na italskou mafii dovážel kokain z Latinské Ameriky a skrýval je v kontejnerech s ovocem. Výnosy z nelegálního obchodu měl skrývat provoz hotelu v Tatrách, který Aquina na oko provozoval se svou Slovenskou manželkou, píše server. 

Právě stopou vedoucí na Slovensko se zabýval Ján Kuciak. Investigativa probíhala i přesto, že Aquino byl v roce 2015 zastřelen několik měsíců předtím, než mohl vypovídat u soudu. 

Kuciak psal kromě jiného o kontaktech blízkých spolupracovníků bývalého slovenského premiéra Roberta Fica na italského podnikatele Antonina Vadalu spojovaného médii s mafií. Vadala, který dlouhodobě žije na Slovensku, byl v březnu zadržen na základě evropského zatykače vydaného soudem v Itálii kvůli podezření z podílu na drogových deliktech. Slovenské úřady následně rozhodly o vydání Vadaly k trestnímu stíhání do vlasti, vůči tomuto postupu podnikatel nic nenamítal.

Kuciak se v článcích věnoval také podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Nejdéle sloužící slovenský premiér Fico v polovině března v zájmu vyřešení politické krize po vraždě Kuciaka a Kušnírové podal demisi, tříčlenná koalice vytvořila novou vládu v čele s místopředsedou Směru-SD Peterem Pellegrinim, v jehož kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády.

Kdo byl Ján Kuciak? 
Ján Kuciak byl slovenský investigativní novinář, pracoval pro slovenské Hospodarske noviny a následně pro server Aktuality.sk, kde se zabýval podezřeními z daňových podvodů. Kuciak byl společně se svojí snoubenkou zavražděn neznámým pachatelem 21. února 2018. Na kauze mezinárodního drogového gangu působícího na Slovensku pracoval s Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) a Českým centrem pro investigativní žurnalistiku (investigace.cz). V důsledku jeho vraždy vyvrcholila na Slovensku vládní krize, která vedla k pádu vlády Roberta Fica.

Čtěte více: Slováci kvůli vraždě Kuciaka zabavili české novinářce mobil. Teď po ní požadují hesla 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.