Slováci kvůli vraždě Kuciaka zabavili české novinářce mobil. Teď po ní požadují hesla
Zabavený mobil
Speciální prokuratura, která má na Slovensku na starosti nejvážnější zločiny, znovu vybídne ke spolupráci českou novinářku Pavlu Holcovou, která pracovala se zavražděným slovenským žurnalistou Jánem Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku. Oznámila to mluvčí tohoto úřadu Jana Tökölyová. Slovenské prokuratuře jde o zkopírování údajů z novinářčina mobilu, které považuje za nezbytné pro objasnění Kuciakovy vraždy. Holcová sdělila, že ale má pochybnosti a že se poradí s právníkem.
„Postup slovenské speciální prokuratury ve mně vyvolává pochybnosti, a to včetně jejich posledního prohlášení, které považuji za manipulativní,“ uvedla novinářka s tím, že mluvčí v prohlášení uvádí věci neodpovídající příkazu prokuratury k zabavení jejího mobilu. „Po této zkušenosti se o každém dalším kroku budu radit s právníkem,“ dodala.
Holcová v úterý osm hodin vypovídala jako svědkyně před slovenskými vyšetřovateli, kteří jí – na příkaz prokuratury – zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům. Novinářka odmítla vydat k mobilu kódy. Podle prokuratury Holcová vydala telefon dobrovolně, novinářka prohlásila, že se tak stalo pod nátlakem. Případ vyvolal pobouření v slovenských a českých médiích, která zdůraznila význam ochrany zdrojů informací a svobody tisku v demokratických zemích.
„Do dnešního dne orgány činné v trestním řízení s předmětným mobilním telefonem žádným způsobem dále nenakládaly, a tedy hlavně nedošlo k pokusu o prolomení jeho ochrany,“ uvedla Tökölyová. „Svědkyně bude opět oslovená se žádostí o poskytnutí účinné spolupráce. Prokurátor (...) zajistí, aby se nevyskytly žádné pochyby o provedení úkonů v souladu s příslušnými předpisy a současně tak, aby nedošlo k pochybám o porušení práv svědkyně,“ ujistila mluvčí. Případné vyjádření Holcové k nejnovějšímu prohlášení slovenské prokuratury se zjišťuje.
Mluvčí současně znovu zdůraznila, že vyhotovení kopie počítačových údajů z mobilu svědkyně je „nezbytné a logické“, protože motivem vraždy byla s největší pravděpodobností Kuciakova práce. „Je tedy zřejmé, že vyšetřování musí hledat odpovědi a důkazy mezi jeho kolegy – novináři, kteří s ním spolupracovali, a zajímat se, na čem pracovali, na jakých zjištěních, která mohla způsobit tragédii dvou lidí,“ vysvětlovala mluvčí a dodala, že svědkyně sama hovořila o tom, že se zavražděným novinářem téměř dva roky spolupracovala a často s ním byla denně v kontaktu. Obětí zločinu se stala i Kuciakova partnerka.
„Ničím nepodložené zpochybňování práce orgánů činných v trestním řízení v konečném důsledku pomáhá jen pachatelům, aby se vyhnuli trestní zodpovědnosti,“ uvedla mluvčí, podle které si prokuratura práce médií váží a v dané věci má se sdělovacími prostředky společný zájem, kterým je odhalení, usvědčení a potrestání pachatelů.
Úřady podle mluvčí novinářce mobil vrátí, „jakmile to procesní situace umožní“.