Zmatek kolem voleb: vnitro odmítá „infekční hlasy“, Prymula se jich nebojí
HAMÁČEK O ODKLADU VOLEB
S blížícími se senátními a krajskými volbami na podzim není stále jasné, zda a jak bude zajištěná volba pro lidi v karanténě. Od zástupců vlády přitom zaznívají rozporuplná vyjádření. Zatímco náměstek ministra vnitra Petr Mlsna řekl Právu, že korespondenční volba nepřipadá v úvahu, jelikož by hlasy byly infekční, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula naopak tento způsob volby připouští. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohlásil vytvoření speciální pracovní skupiny, která má problém vyřešit, pro CNN Prima News nevyloučil ani možnost odložení voleb.
Hamáček v pondělí řekl, že do podzimních voleb nelze prosadit změny, které by umožnily lidem v karanténě volit a zároveň zamezily rizikům přenosu covidu-19, včetně korespondenční volby. Vyjádření následně kritizovala opozice. „Samozřejmě, pokud ty počty budou šplhat do tisíců (desetitisíců), tak to stejně nebude jenom o volbách, to by znamenalo horší situaci než na jaře,“ řekl ministr CNN Prima News. Stát by pak podle něj musel reagovat nějakou formou mimořádného stavu, na což zákon pamatuje. „V tom nejhorším případě by se dalo diskutovat i o odložení voleb, ale to nechci rýsovat černé scénáře. A to prosím není nic, co bych navrhoval,“ dodal Hamáček.
Mlsna: Lístky od infekčních lidí se v urně promíchají
Korespondenční volbu označil za nevyhovující řešení i náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. „To v případě karantény nic neřeší. Má to zejména usnadnit voliči, jak odevzdat hlas. Když se někdo rozhodne odeslat hlas nebo ho dá do přenosné urny, tak se ten hlas kompletuje se všemi ostatními po uzavření volební místnosti tak, aby se nedalo zjistit, jak který volič hlasoval. Takže pokud se do celé hromady hlasů zamíchají hlasy od lidí, kteří jsou infekční – a to se nebavíme jen o covidu-19, ale i třeba o tuberkulóze, kterou je dnes také řada lidí nakažena – dojde k přenosu infekce při sčítání hlasů,“ řekl Právu Mlsna.
S tím je však v rozporu epidemiolog Roman Prymula. „Myslím si, že by bylo možné uzákonit korespondenční volby, byť jen pro ty, kteří jsou v karanténě,“ řekl iDnes.cz Prymula. Podle něj obecně platí, že když má člověk nějakou infekci, neměl by ohrožovat ostatní občany tím, že by šířil nákazu. „Běžně tato onemocnění handicapují jedince při volbách,“ uvedl.
Podle epidemiologa Prymuly by bylo nešťastné uskutečnit takové volby, které by mohly být následně zpochybněny tím, že bude například deset tisíc lidí v karanténě. „Nejsem legislativec, ale osobně si myslím, že by bylo možné uzákonit korespondenční mechanismus volby, byť pouze omezeně pro ty jedince, kteří jsou v karanténě. Myslím, že je cesta jak z toho ven,“ dodal.
Hamáček dal pokyn k založení pracovní skupiny, která se kromě epidemiologických opatření bude zabývat i tím, jak lidem v karanténě hlasování umožnit. „Nechci v žádném případě nikomu upírat jeho ústavní právo volit, zároveň ale musíme hledat zákonnou cestu, jak to lidem v karanténě umožnit a zda vůbec,“ vysvětlil ministr.
Pravidlo, podle kterého nemohou ve volbách hlasovat lidi umístění v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí, platí pro krajské volby od roku 2000 a pro senátní od roku 1995. Pracovní skupina by ale měla podle Hamáčka zohlednit, že letos jde o bezprecedentní situaci, kterou v tomto rozsahu česká legislativa nepamatuje, a prověřit všechny možnosti včetně využití speciálních mobilních uren či volebních komisí.