Zemřel Ivan Mašek, chartista a jeden ze zakladatelů ODA

Zemřel Ivan Mašek, chartista a jeden ze zakladatelů ODANové
Domov

Úmrtí zakladatele ODA

nin Echo24

Ve věku 70 let zemřel politik, ekonom, signatář Charty 77 a jeden ze zakladatelů Občanské demokratické aliance (ODA) Ivan Mašek. Informaci serveru Echo24 potvrdilo několik osob z okruhu Maškových přátel. Podle informací Echo24 zemřel kolem půlnoci z pondělí na úterý.

Ivan Mašek se narodil 28. července 1948 v Praze. V letech 1968 až 1969 studoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1970 byl z politických důvodů propuštěn z místa úředníka, poté vystřídal řadu dělnických profesí. Od roku 1985 pracoval jako programátor, systémový programátor a vedoucí střediska software. Dálkově vystudoval Vysokou školu ekonomickou, obor automatizované systémy řízení. Stal se signatářem Charty 77, v 80. letech se účastnil bytových seminářů. V říjnu 1989 byl uvězněn pro pobuřování. Z vězení byl shodou okolností propuštěn 17. listopadu 1989.

Po sametové revoluci spoluzakládal ODA a stal se poslancem České národní rady. V letech 1993 až 1998 byl členem Poslanecké sněmovny a zasedal v rozpočtovém výboru. Až do roku 1997 byl předsedou poslaneckého klubu ODA.  Libor Kudláček, jeho bývalý kolega z ODA i z parlamentu, na něj vzpomíná jako na jednoho z lidí, kvůli kterým bylo úžasné být v politice. „Muž pevného přesvědčení, které hájil s odvahou a bez ohledu na to, kolik „bodů“ mu to u koho vynese. Život se s Ivanem občas nemazlil, ovšem on s ním také ne. A navíc byl skvělý mariášník. Čest jeho památce,“ uvedl Kudláček. 

Od dubna roku 1997 byl Mašek členem Pravé frakce ODA, která v době rostoucího pnutí uvnitř ODA prosazovala zachování konzervativních postulátů, s nimiž Občanská demokratická aliance vznikala. 2. prosince 1997 pak z ODA vystoupil.

V roce 2010 kandidoval v komunálních volbách za TOP 09 a byl zvolen do zastupitelstva Prahy 6.

Filozof a někdejší předseda ODA Daniel Kroupa byl zprávou o Maškově úmrtí zaskočen, podotkl, že loni oslavili jeho sedmdesátiny. „Byl to přítel, statečný člověk, disident, sehrál důležitou roli v době, by se formovala česká ústava. Vzpomínejme na něj v dobrém,“ řekl ČTK.

Čtěte více: Výročí v roce 2019: 30 let od sametové revoluce, 50 od upálení Palacha