„Bureši, čaú“. Piráti odkryli tajemství šifry, na své kandidátce si rýpli do premiéra

„Bureši, čaú“. Piráti odkryli tajemství šifry, na své kandidátce si rýpli do premiéraNOVÉ
Pirátská kampaň Foto:

REPROFOTO: Youtube / Piráti

Domov

Volební vtip

Hlasovací lístek Pirátů v evropských volbách ukrývá zajímavou šifru – satirický pozdrav premiérovi Andreji Babišovi. Stačí, když volič zakroužkuje první písmena profesí pirátských kandidátů do Evropského parlamentu a vyjde mu vzkaz: „Bureši, čaú“. Právě pod krycím jménem Bureš je premiér veden ve spisech StB coby její spolupracovník, třebaže Babiš se brání, že neoprávněně. S nápadem takto oživit kandidátku Pirátů přišel volební stratég strany.

Lídr pirátské kandidátky Marcel Kolaja uvádí jako své povolání „bojovníka za otevřený software“, to dvojka Markéta Gregorová se označuje za ukulelistku. Po zatržení počátečních písmen prvních devíti kandidátů pak vyjde dloubavý pozdrav Andreji Babišovi. O zvláštnosti na hlasovacím lístku se zmínil už v pátek poslanec strany Mikuláš Ferjenčík. „Chcete zveřejnit tajemství šifry v našem volebním lístku?“ ptal se uživatelů na Twitteru.

Jeho řešení se v tu dobu už šířilo na sociálních sítích. Vznik nápadu posléze popsal místopředseda Pirátů a trojka kandidátky Mikuláš Peksa. „Proč jsou na volebním lístku Pirátů taková povolání? Za tento decentní nápad pozdravit našeho drahého pana premiéra vděčíme stratégovi volební kampaně Tomášovi Mrkvičkovi. Gratuluju všem, kteří tajenku odhalili a přeju šťastnou ruku při volbách,“ nechal se slyšet na Twitteru.

Čtěte také: Eurovolby provází mizivá účast: největší zájem volit byl v Praze

Nejde o jedinou zajímavost letošních voleb. V předvolební kampani se voliče snažili zaujmout neokoukaným způsobem Piráti i další politické strany. V Pirátských listech otiskli QR kódy, ale také křížovku, lídr hnutí Hlas a někdejší europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička o sobě zase v propagačním letáku tvrdí, že je workoholik a uvádí, kolik zeleného čaje za posledních 5 let ve funkci vypil. Koalice Svobodných pak připravila svou vlastní verzi seriálu Věřte nevěřte. Více jsme psali zde.

Čtěte také: Kolik vypil „workoholik“ Telička čaje? V kampani padaly i vzkazy premiérovi: Udav se dotacemi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články