J&T obdžela 11,5 miliardy, které jí dlužila CEFC. Začne čínské firmě vracet majetek

Vývoj okolo CEFC

J&T obdžela 11,5 miliardy, které jí dlužila CEFC. Začne čínské firmě vracet majetekAKTUALIZOVÁNO
Logo JT Foto:

Logo JT

1
Domov
Sdílet:

Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC. Uvedl to zdroj z J&T. Skupina podle něj postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC. Dohodu se CITIC Group o prodeji pohledávek oznámila J&T v pátek ráno.

Číňané prostřednictvím společnosti Rainbow Wisdom, kterou ovládá CITIC, odkoupí od J&T veškeré pohledávky za společnostmi ze skupiny CEFC a Rainbow Wisdom zároveň získá 9,9 procenta v J&T Finance Group. „V průběhu dne budou vyplaceny půjčky CEFC China u J&T a uvolněny veškeré zástavy. Z CEFC bude dnes odvolán ‚krizový‘ management J&T,“ napsal ráno místopředseda představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitter.

Až J&T opustí vedení evropské CEFC, vrátí se do něj podle zdrojů serveru Seznam Zprávy Tvrdíkova spolupracovnice Marcela Hrdá. Z českého týmu bude prozatím jediná, Tvrdík by se měl zřejmě připojit později. „Představenstvo bude nejprve dvoučlenné, česko-čínské. Postupně bude ale počet jeho členů opět rozšířen a Jarda se tam znovu vrátí,“ řekl jeden z manažerů seznámený s detaily vyjednávání. 

Společnost J&T Private Investments (JTPI) minulý čtvrtek kvůli nezaplacení pohledávek přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management. 

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.

Čtěte také: Dohodli se. J&T uzavřela dohodu o prodeji pohledávek CEFC 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články