Z kopce padat nebudeme, česká ekonomika už má ale vrchol za sebou, říká ekonomka

Vývoj české ekonomiky

Z kopce padat nebudeme, česká ekonomika už má ale vrchol za sebou, říká ekonomkaRozhovor 3
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Budeme se mít letos opět dobře, česká ekonomika se bude moci opřít o spotřebu domácností, říká v rozhovoru pro deník Echo24 hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Růst mezd ale nemusí ustát některé subdodavatelské firmy, upozorňuje. „Subdodavatelé zaměstnávající méně kvalifikovanou pracovní sílu a s jednoduchou výrobou jsou nejohroženější částí ekonomiky. Tito mohou mít problém ustát tlak na růst mezd a mohou zavírat výrobu,“ říká Helena Horská.

Jak si česká ekonomika v novém roce povede?

Myslím, že i rok 2019 bude fajn. Česká ekonomika už má svůj vrchol za sebou. Z kopce nebudeme padat, žádná recese v tomto roce nehrozí, ale budeme pozvolna klesat a pomaleji růst. Myslím, že mnohým se i uleví. Tím myslím společnosti, které opravdu jely na maximum, a zaměstnance, kteří pracovali dlouhé přesčasy. Ekonomika potřebuje trochu zpomalit. Navíc je vyčerpaný trh práce, nejsou lidi. Dále se i v roce 2019 mohou drobní střadatelé těšit na vyšší úrokové sazby. Oproti tomu ten, kdo si chce půjčovat, musí počítat s tím, že peníze budou o něco dražší.

Vidíte pro tento rok nějaká rizika?

Samozřejmě, vždycky může přijít něco nečekaného. Sice víme, že budou volby do europarlamentu, že nás čeká jednání o brexitu a že Donald Trump se bude dohadovat s Čínou o obchodních vztazích. Často ale nevíme, jak to bude vypadat a jaký dopad to bude mít na ekonomiku. Navíc přestože ekonomika roste, trvá problém s exekucemi. A to je podle mého názoru i makroekonomický problém. Nejde ani tak o velikost dluhu, problém je i socioekonomický. Relativně malý dluh je zatížen velkými náklady na dluh a zatěžuje velkou část nízkopříjmových obyvatel. Tito lidé, zatížení exekucemi, jsou málo motivováni přijmout běžný standardní pracovní poměr, a na trhu práce tak chybí.

Foto:

Helena Horská - Foto: Raiffeisenbank

Protože se jim ani nevyplatí pracovat.

Přesně. Tudíž tito lidé zůstávají na hranici šedé ekonomiky. Nepomůžou sobě ani ekonomice. Často skončí v černé ekonomice, protože když přijmou oficiální zaměstnání, ze mzdy se odečtou splátky na exekuce a zbude jim minimum. I když pracují víkendy a přesčasy, nic z toho nemají. Co vydělají navíc, odchází na splátky dluhu. Je to dobře, dluh se musí platit. Motivace lidí vůbec chodit do práce ale chybí.

Důležitá je legislativní změna a umožnění lidem dostat se z dluhové pasti, tedy oddlužení. Nastavme si hranice, které jsou realizovatelné, které jsou stále ještě motivující, aby dlužník část dluhu zaplatil a stále ještě nevypadl z ekonomického života. Když z něj lidé vypadnou, vytváří to problém pro příští generace. Vychovají rodiče, kteří nechodí do práce nebo pracují na černo, děti, které budou v dospělosti každý den v šest hodin vstávat do práce? Ta pravděpodobnost je velmi malá.

Nájmy i elektřina budou vyšší

Bude některý z ekonomických ukazatelů v novém roce zajímavější než ostatní?

Ještě tento rok bude z hlediska statistik nudný, myslím. Ale otázka bude, zda firmy vyrábějící s nízkou přidanou hodnotou přežijí rychlý nárůst mzdových nákladů, navíc od ledna roste minimální mzda. V roce 2019 se začne čistit trh z hlediska schopnosti přežít růst nákladů na energii i mzdy, když je zároveň omezen prostor pro růst ceny produkce. Subdodavatelé zaměstnávající méně kvalifikovanou pracovní sílu a s jednoduchou výrobou jsou nejohroženější částí ekonomiky. Tito mohou mít problém ustát tlak na růst mezd a mohou zavírat výrobu. Budeme častěji slýchat, že firmy zavírají. Pracovníky to uvolní a v roce 2019 pro ně nebude problém si najít práci jinde. Firmy, které prosperují, budou absorbovat tuto pracovní sílu a budou z ní nadšené. Nezaměstnanost by neměla příliš vzrůst, možná jen drobně. Dále inflace na začátku roku trochu poskočí, takže se připravme, že účty za nájem, elektřinu či energie obecně budou vyšší. Na druhou stranu se ale krásně vyvíjí ceny potravin, například máslo už tak nezdražuje jako loni.

Jak se bude vyvíjet kurz koruny?

Nespoléháme na tak silné posílení koruny jako ČNB, my (Raiffeisenbank) jsme spíš skeptičtější. Obecně bankovní sektor nečeká tak prudké posílení jako centrální banka. Ta má ve své prognóze pětiprocentní meziroční posílení, to vzhledem k rizikům nečekám. Kdo letos pojede do zahraničí, musí počítat s tím, že bude koruna bude zhruba tam kde loni, ale to je taky pěkné. Budeme také sledovat automobilový průmysl, na kterém jsme velmi závislí. Nárůst elektrických aut je pro český automobilový průmysl docela klíčovou záležitostí. Musíme si český subdodavatelský sektor hlídat.

Souvisí s tím omezování emisí?

Souvisí. Nastavené limity, které by měla schválit EU, jdou za hranice realizovatelnosti beze změny vozového parku. Tedy musí dojít ke změně vozového parku. Musí se zvýšit podíl hybridů, zájem o ně je patrný.

Co bude ekonomiku brzdit?

Začnu opačně. Stabilní kámen české ekonomiky bude spotřeba domácností, protože nezaměstnanost zůstane nízká a mzdy porostou. Nesmí ale dojít k nečekanému zlomu, kdy by lidé ve velkém peníze odkládali, šetřili a báli se. Ekonomiku do minusu obrátí, pokud lidé nebudou spotřebovávat. Riziko by bylo, kdyby se hovořilo o nějakém prudkém zpomalení například automobilového průmyslu a lidé hodně mysleli na zadní vrátka. Odkud cítíme chladný vítr, je zahraničí. Německo a Evropa obecně už zpomalují.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články