Lidé s covidem v izolaci nemohou volit. „Bylo by složité to zorganizovat,“ hájí premiér opatření
KOMUNÁLNÍ VOLBY
Zorganizovat volby tak, aby mohli volit lidé nemocní covidem z izolace jako při loňských volbách do Sněmovny, by bylo v komunálních volbách daleko složitější, hájil premiér Petr Fiala (ODS) opatření, že nemocní covidem nebudou moct o víkendu k volbám. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již v neděli vyzval lidi s příznaky nákazy covidu-19, aby k volbám do Senátu a obecních zastupitelstev nechodili. Mohli by ohrozit ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí, uvedl na svém facebooku.
Jeho výzva sklidila kritiku, na twitteru se proti ní ohradila například kandidátka do lednových prezidentských voleb Danuše Nerudová. Na tiskové konferenci k ukončení kampaně vládní koalice Spolu se ministra vedle premiéra zastala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ministr podle ní nabádal k odpovědnosti.
Fiala uvedl, že s ohledem na typ volby by byla organizace voleb z auta daleko obtížnější než v sněmovních či senátních volbách. "Ti, kteří jsou v izolaci, tuto možnost nemají. Řešit to způsobem jako v minulých volbách by bylo velmi obtížné, možné to takto jednoduše není," konstatoval. Pekarová Adamová dodala, že po dvou letech epidemie jsou daleko dostupnější než dříve testy, které mohou lidé s příznaky využít k rozpoznání infekce.
Nerudová na twitteru uvedla, že každý volič má právo volit a je na státu, aby mu to umožnil. "Covid je tu dost dlouho na to, aby stát nebyl překvapený a zajistil možnost volit. Komunální volby rozhodují o kvalitě běžného života v naší zemi a je neakceptovatelné, aby ministr jejich význam takto bagatelizoval," uvedla. Na stejné síti reagoval na Válka i sociální demokrat Michal Pícl. "Mám covid a volit nemůžu, protože se na to (ministr vnitra) Vít Rakušan prostě vykašlal a Vlastimil Válek to bagatelizuje. Ještě teď slyším burácení lavic, ať to Jan Hamáček zařídí. A to bylo míň nakažených," napsal s odkazem na minulou vládu, ve které by ministrem vnitra právě Hamáček (ČSSD).
Každý máme právo volit a je na státu, aby nám to umožnil. Covid je tu dost dlouho na to, aby stát nebyl překvapený a zajistil možnost volit. Komunální volby rozhodují o kvalitě běžného života v naší zemi a je neakceptovatelné, aby ministr jejich význam takto bagatelizoval. https://t.co/nWgkT7Mo6q
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) September 20, 2022
V senátních a krajských volbách v roce 2020 i loni při volbách do Sněmovny mohli volit i lidé v karanténě. Letos to není možné. Voliči v izolaci podle zákona nemůžou volit a ani k nim nemůže komise s přenosnou urnou. "A je jedno, jestli je to covid, žloutenka či spalničky. A podle zákona je úplně jedno, kdo toto protiepidemické opatření nařídí – může to dělat krajská hygienická stanice i praktik. Takhle to platí už desítky let," napsal Válek. Momentálně je v izolaci s covidem kolem 10.000 lidí starších 18 let.
V předchozích letech byly kvůli covidu možné zvláštní způsoby hlasování. Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru. Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.
Epidemie koronaviru v Česku v posledních dvou týdnech opět zrychluje. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek očekává, že počty nakažených se proti nynějším údajům v říjnu a listopadu minimálně zdvojnásobí.