Desítky úřadů se mohly stěhovat z Prahy. Ambiciózní plán se ministerstvům nelíbí
Pokus přesunout úřady
K přesunutí více než dvaceti úřadů do krajských měst v nejbližší době nedojde. Proti se postavila ministerstva, která měla k návrhu zaujmout stanovisko. Úřady chtěl z Prahy dostat poslanec Jan Farský, podle kterého by tím v regionech udržel obyvatele, zvýšil rozmanitost práce či snížil ekonomické a kulturní rozdíly. Přesunutí některých úřadů mělo také vést k tomu, že by se nemusela stavět vládní čtvrť, o které často mluví předseda vlády Andrej Babiš.
Stěhování některých centrálních úřadů by se podle návrhu dotklo na pět tisíc úředníků, kteří by po přijetí zákona měli pět let na přípravu. S nesouhlasným stanoviskem se však ozvala některá ministertva, která napadají samotný záměr. „Podle názoru ministerstva vnitra by navrhovaná změna vedla k vynaložení velkých jednorázových nákladů potřebných k přesunu technického zabezpečení, stěhování zaměstnanců a nevyhnutelně i k nákladům spojeným s ukončováním pracovních a služebních poměrů,“ uvádí zpráva po připomínkování.
Ministerstvo vnitra také namítá, že přesunutí Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva do Karlových Varů nedává smysl. „Historicky se zbrojní průmysl koncentruje zejména ve východních a středních částech republiky a úřad při své činnosti fyzicky nakládá se zbraněmi a střelivem,“ uvádí zpráva. Obdobně vnitro argumentuje v případě přesunu Ústavu pro studium totalitních režimů. „Dojde ke ztrátě kontaktu zaměstnanců s Archivem bezpečnostních složek, s nímž je jeho činnost bezprostředně spjata,“ uvádí usnesení.
Kromě ministerstva vnitra má výhrady i resort školství, dopravy, financí, zdravotnictví, zemědělství a také Český statistický úřad s Nejvyšším kontrolním úřadem. Právě NKÚ argumentuje tím, že přesun do Olomouce by postrádal pro úřad jakýkoliv význam. „Praha je sídlem Nejvyššího kontrolního úřadu zejména proto, že zde sídlí většina institucí, které v rámci své působnosti kontroluje,“ uvádí zpráva.
Předkladatel návrhu Jan Farský už dříve počítal s tím, že se proti záměru úředníci postaví. „Popravdě řečeno se tento návrh s úředníky konzultovat nedá, protože určitě se nedočkám podpory. To je úplně normální a přirozené, já bych udělal na jejich místě to samé. Pět tisíc lidí, velmi organizovaných, bude hodně proti. Tady však nejde pouze o pět tisíc lidí, ale o miliony, kterým to prospěje,“ řekl dříve pro Echo24 Jan Farský.
Podle něj je už nyní velký problém s nabíráním nových úředníků v hlavním městě a státní správa se stává nekonkurenceschopnou. „Samozřejmě, že to problém nevyřeší, jedná se o pár stovek lidí. Hovoříme o přesunu pěti tisíc pracovních míst. Tito lidé ale však mají svoje partnery za nimi se mohou stěhovat další s podobnou profesí. Půjdu na tenký led, ale jsem přesvědčen, že to prospěje celostátně hrubému domácímu produktu. Peníze se budou distribuovat celorepublikově a odvedou více práce. Celému státu navíc prospěje, když se nebudou tvořit velké rozdíly mezi regiony a centrem,“ uvedl Jan Farský.
Vznikne nová vládní čtvrť?
Přesunutím některých úřadů by se pak kvůli snížení nákladů nemusela stavět vládní čtvrť. Tu neustále připomíná předseda vlády Andrej Babiš, který záměr dostal i do programového prohlášení vlády.
Za komerční nájem podle něj úřady dávají v metropoli 400 milionů korun ročně, k tomu připočetl, že Praha má dlouhodobě nedostatek kancelářských ploch. „Taková vládní čtvrt má velký smysl, jsou tam obrovské synergie z hlediska energií, správy,“ řekl Babiš.
Inspiraci bere Babiš podle svých slov v Paříži, kde o sestěhování vládních úřadů jednal už dříve s nynějším prezidentem Emmanuelem Macronem.