Žádné utahování opasků. „Přidáme zaměstnancům tisíce,“ chlubí se Schillerová
MINISTRYNĚ JAKO KAMELOTKA BABIŠOVA DENÍKU
Ačkoli někteří ekonomové varují, že české státní finance se v současné době nacházejí v nejhorší kondici od sametové revoluce v roce 1989, ministryni financí a místopředsedkyni vlády Alena Schillerová (za ANO) neopouští rozpočtový optimismus. Podle ní vláda nyní neplánuje šetřit tak jako při poslední ekonomické krizi před deseti lety. „Zaměstnancům přidáme od ledna tisíce korun,“ říká ve videu šéfka státní kasy a stává se tak kamelotkou sobotního deníku MF DNES . Ten je součástí holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).
Ministryně Alena Schillerová (za ANO): “Zaměstnancům přidáme od ledna tisíce korun. Více v sobotním vydání MF DNES.” pic.twitter.com/eDRaEa2rMc
— Vojtěch Drbohlav (@Vojta_Drbohlav) November 7, 2020
„Je potřeba říct, za co stát utrácí. My jsme se ze dne na den ocitli v hluboké krizi. Nejde o utrácení, ale o pomoc občanům a firmám, ekonomice. Vydali jsme se nějakou cestou a historie dá odpověď, zda naše cesta byla správná, či nikoli. Já jsem přesvědčená, že je určitě vhodnější, než tomu bylo před deseti lety,“ naznačuje Schillerová, že stát výrazněji utahovat opasky neplánuje.
Vláda nyní přišla se zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmu. „V této zemi je přibližně 4,5 milionu zaměstnanců a ti nemají žádnou podporu. Průměrná mzda poroste meziročně mezi léty 2020 až 2021 o 0,8 procenta, to je de facto zmrazení mezd. Nepokryje jim to ani inflaci. Většina by dosáhla s naším návrhem na daň 15 procent a budou to jediné peníze, které získají. Zůstane jim z čisté mzdy pět procent navíc,“ nastínila Schillerová.
S návrhem zrušit superhrubou mzdu a snížit daň nesouhlasí vládní ČSSD a komunisté, kteří upozorňují, že to bude znamenat rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun ročně. Očekává se však, že hnutí ANO pomůže zrušit superhrubou mzdu ODS, která toto dlouhodobě požaduje.
Schillerová v novinách z Babišova svěřenského fondu také slíbila, že vláda půjde do voleb v příštím roce s důchodovou reformou. Po ní volají již několik let zástupci odborné sféry a opozice. „Musíme. Za třicet let pro důchodovou reformu nenašla širokou shodu žádná vláda. Důchodová reforma se bude muset dokončit až příští volební období,“ řekla Schillerová.
Za tento slib kritizuje Schillerovou jeden z jejich předchůdců na postu ministra financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vláda ji měla v programu jako prioritu č.1 a nic… Babiš ji sliboval v roce 2014 a nic… Poctivá reforma totiž vyžaduje i nepopulární kroky a na ty jsou populisté moc zbabělí. To bude muset udělat někdo jiný,“ uvedl na Facebooku Kalousek.
Ministryně financí Schillerová v MF Dnes: ,,Do voleb půjdeme s důchodovou reformou”. Vláda ji měla v programu jako…
Zveřejnil(a) Miroslav Kalousek dne Sobota 7. listopadu 2020
Nejhorší stav veřejných financí od revoluce
České státní finance se v současné době nacházejí v nejhorší kondici od sametové revoluce v roce 1989. Ekonomové poukazují na to, že tuzemsku hrozí, že veřejné finance v nadcházejících letech nebudou udržitelné. Státní rozpočet na rok 2021, který sestavovala ministryně Alena Schillerová, kritizuje například občanská iniciativa KoroNERV-20.
„V ekonomii i ekonomice jsou zdroje konečné, tedy i u fiskálních výdajů musíme počítat dnes a počítat s počítáním v budoucnu. Rozpočtové orgie nejsou ani vhodné a ani slušné,“ poznamenal v závěru října ekonom KoroNERVu Radim Dohnal.
KoroNERV-20 rovněž tvrdí, že je přípravě nového státního rozpočtu věnována malá pozornost. Upozorňuje také na státní úředníky, kteří pandemií nebyli příliš dotčeni. „Rozpočet se velmi málo snaží redukovat výdaje na 66 tisíc státních úředníků. Ti byli krizí zasaženi zcela okrajově a je třeba řešit rostoucí problém trhu práce, kdy průměrný měsíční plat ve státním sektoru je již o 4 tisíce Kč vyšší než mzda než v soukromém,“ uvedli minulý týden zástupci občanské iniciativy.
"Rozhodně ne stejně jako před deseti lety při poslední krizi, která nebyla srovnatelná. Protože tato krize, jak já s oblibou, ale nerada říkám, je z celosvětového hlediska nejhlubší od 30. let minulého století. Určitě ale šetřit budeme. Jak si v tuto chvíli šetření představuji, jsme uvedli do střednědobého rozpočtového výhledu. Počítáme s tím, že nebudeme valorizovat provozní výdaje – to znamená, že budou reálně klesat, počítáme se zmrazením platů úředníků a státních zaměstnanců. A budu ráda, když v Poslanecké sněmovně projde i zmrazení platů ústavních činitelů. Rozhodně ale nepočítáme s tím, že by se zvyšovaly daně, protože to by bylo to nejhorší, co bychom teď občanům a firmám mohli udělat."
„Dobré zprávy, ne?“ píše Schillerová na Instagramu.