Kauza Babiš mladší: Švýcarská policie chce mluvit s autory reportáže

Aféra Babiš junior

Kauza Babiš mladší: Švýcarská policie chce mluvit s autory reportážeNOVÉ
Andrej Babiš mladší Foto:

Reprofoto: Printscreen / televize Seznam

Domov

jhr Echo24

Případem údajného zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym se čtyři měsíce po jeho rozpoutání začali zabývat švýcarští policisté. Reportérům Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi z redakce serveru Seznam Zprávy, kteří stojí za původní reportáží, policie zaslala dopis, v němž žádá o rozhovor. Novináři jsou připraveni s policisty spolupracovat, prohlásil jejich šéfredaktor Jakub Unger. Syn premiéra Andreje Babiše měl být na Krym nedobrovolně odvezen proto, aby jako jeden z obviněných nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, která předsedu vlády pronásleduje už několik let. 

Deník Echo24 nedávno zkoumal rovněž postup tuzemské policie. Ta se za čtvrt roku s Babišem juniorem nespojila. Prý to ale není její vina, na Švýcary se tuzemští vyšetřovatelé už obrátili, ti však podle všeho Babiše mladšího ještě nekontaktovali. Více píšeme zde

V dopise adresovaném reportérům Seznamu se už nepíše, co přesně švýcarské policisty zajímá, redakce už se nicméně nechala slyšet, že s nimi spolupracovat bude. „Naši reportéři jsou připraveni švýcarské policii poskytnout informace, které potřebuje. Jen jsme se z časových důvodů omluvili z osobního svědectví v Ženevě. Sabina Slonková a Jiří Kubík jsou švýcarským úřadům k dispozici v České republice, tedy cestou právní pomoci,“ uvedl šéfredaktor zpravodajství Seznamu Unger.

Vzhledem k tomu, že důvod není specifikován, spekuluje redakce, že se může jednat i o prověřování trestního oznámení, které na Slonkovou s Kubíkem v souvislosti s jejich reportáží podal na podzim premiér.

Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži serveru Seznam Zprávy obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil ČR kvůli vyšetřování padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Čtěte také: Za čtvrt roku se policie s Babišem ml. nespojila. „Z naší strany tomu nic nebrání,“ tvrdí obhájce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.