Za čtvrt roku se policie s Babišem ml. nespojila. „Z naší strany tomu nic nebrání,“ tvrdí obhájce

Za čtvrt roku se policie s Babišem ml. nespojila. „Z naší strany tomu nic nebrání,“ tvrdí obhájceNové
Domov

Kauza Čapí hnízdo

Karolína Vaverková

Čtvrt roku „vyšetřování“ - a nic. Policie měla tři měsíce na to, aby se spojila s Andrejem Babišem ml., a výsledek je nulový. Vyšetřovatelům tak stále chybí výslech Babiše ml. v kauze Čapí hnízdo i v kauze jeho údajného zavlečení na Krym. Podle českého obhájce Babiše ml. Petra Topinky kontaktu z jejich strany nic nebrání a čekají, až se na ně někdo obrátí. Řekl to deníku Echo24. Kde je tedy problém?

Hlavní pozornost se nyní obrací na Švýcarsko, jehož občanem Babiš ml. je a kde také žije. Na Švýcary se tuzemští vyšetřovatelé už obrátili. „Švýcarská konfederace byla o právní pomoc požádána v rámci kauzy Čapí hnízdo, kde se Andrej Babiš ml. nachází v procesním postavení obviněného. Žádost o právní pomoc byla vyhotovena v prosinci minulého roku,“ řekl deníku Echo24 mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala s tím, že obsah žádosti nemůže sdělit.

Švýcaři zatím Babiše ml. nekontaktovali, uvedl advokát Topinka s tím, že není na nich, aby kontakt iniciovali. „Nemám ze Švýcarska žádnou zprávu, že by nás kontaktovaly tamní úřady na základě žádosti české strany,“ řekl Petr Topinka s tím, že čekají, až se na Andreje Babiše ml. někdo obrátí. „Z naší strany kontaktu nic nebrání,“ dodal. On sám s Babišem ml. v kontaktu je, uvedl.

O tom, že se policie snaží s Babišem ml. navázat kontakt, mluvil už 16. listopadu na briefingu ředitel pražských policistů Jan Ptáček. Ukončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je obviněn i premiér Andrej Babiš (ANO), se mezitím znovu odložilo, a to do dubna.

Samotní Švýcaři na dotazy novinářů odpovídají rezervovaně s tím, že nemohou nic komentovat. Stejně odpověděli i v únoru z Federálního policejního úřadu v Bernu. „Federální policejní úřad nemůže poskytnout žádné informace o konkrétních případech,“ uvedla pro Echo24 Anne-Florence Débois. Už dříve ale Spolkový úřad pro justici deníku Echo24 potvrdil, že české úřady požádaly v souvislosti s Babišem ml. o právní součinnost Státní zastupitelství kantonu Curych.

Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži serveru Seznam Zprávy obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil ČR kvůli vyšetřování padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Policie Babiše ml. prý kontaktovala i mailem

Policie se ale Babiše ml. pokusila kontaktovat také mailem, přes který s Babišem ml. komunikovali novináři z TV Seznam. Právě ti natočili reportáž, v níž Babiš ml. řekl, že byl držen proti své vůli na Krymu. Z jeho mailu přišla novinářům zpráva naposledy v listopadu, že chce být v kontaktu s českou policií, poté se odmlčel.

„Policejní orgán využil mimo jiné kontaktní údaje, které získal v souvislosti s odvysílanou reportáží TV Seznam. Blíže se nelze k věci vyjádřit, neboť pro každé ze dvou řízení je nutné zvažovat další aspekty, které úzce souvisí s úkony trestního řízení, dotýkajícími se dosud probíhajícího vyšetřování, tj. neveřejné fáze trestního stíhání,“ uvedl na dotaz Echo24 za pražské žalobce Cimbala.

Situace se ale zamotává. Advokát Topinka totiž říká, že o mailech od policie Babišovi ml. nic neví. „Nevím o žádných takových mailech,“ odpověděl deníku Echo24 advokát. S Topinkou ale státní zástupci v kontaktu jsou. „Policie ani státní zástupce mě neoslovili, aby využili možnost oslovit pana Babiše ml. přes mě,“ uvedl Petr Topinka pro Echo24.

Státní zastupitelství to na dotaz deníku ani nevyvrátilo, ani nepotvrdilo. Uvedlo ale, že předchozího obhájce Babiše ml. Michaela Bartončíka, kterého Topinka nahradil v prosinci, policie v tomto smyslu oslovila.

Zda vyloučit vyšetřování Babiše ml. do samostatného případu, když jeho výslech dlouhodobě chybí, ale dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch zatím nerozhodl. „O procesním postupu stran vyloučení části věci k samostatnému řízení v současné době nemohu blíže informovat, neboť nebylo v tomto směru nijak rozhodováno,“ sdělil Cimbala.

Bradáčová: Žalobce Šaroch v kauze nepostupoval zcela efektivně

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v prosinci uvedla, že žalobce Jaroslav Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ), který dohlíží na kauzu Čapí hnízdo, nepostupoval při výkonu dozorových oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně. A také, že byla přijata opatření, aby byl státní zástupce Jaroslav Šaroch, který Čapí hnízdo dozoruje, aktivnější a zajistil úplné a rychlé ukončení vyšetřování. Mluvčí MSZ Aleš Cimbala posléze upřesnil, že Šaroch musí pravidelně podávat zprávy o stavu řízení. Šaroch kritiku Bradáčové odmítl.

Interní kontrolu, na jejíchž závěrech se shodly jak Šarochovi nadřízení z Městského státního zastupitelství (MSZ), tak i Vrchní státní zastupitelství (VSZ), iniciovala Bradáčová už v říjnu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: GIBS prověřuje policistu, který nedbale vyšetřoval údajné zavlečení Babiše juniora na Krym

Související články