Babišova vláda zatím důvěru nezískala. Pokračovat se bude v úterý

Jednání o důvěře vlády

Babišova vláda zatím důvěru nezískala. Pokračovat se  bude v úterýAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Rozhodnutí o důvěře Babišovy menšinové vlády se protahuje. Sněmovna si odhlasovala přerušení jednání do úterního odpoledne. O odložení rozhodli poslanci na návrh ODS, proti byli pouze komunisté. Přerušení předcházela narychlo podaná žádost ANO a SPD o svolání mandátového a imunitního výboru, chtěli ale jednat až po skončení schůze. Výbor se nicméně z iniciativy opozice sešel dříve. Poslanci ANO a SPD na něm prosadili, aby výbor vyslechl bývalého policistu Jiřího Komárka, nepravomocně odsouzeného za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura svou žádost o přerušení zdůvodnil tím, že hodinová přestávka v jednání dolní komory nestačila jejímu mandátovému a imunitnímu výboru na jeho mimořádné jednání ke kauze Čapí hnízdo, v níž figuruje Babiš.

Jednání sněmovny jsme sledovali on-line zde.

Chaos a manažerské selhání. Tak definují opoziční politici přerušení jednání sněmovny a odložení hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše na úterní odpoledne. V úterý dopoledne přijde na výbor vypovídat premiér Andrej Babiš i druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek kvůli kauze Čapí hnízdo. Teprve poté se bude hlasovat o důvěře vládě.

Ani v úterý podle všeho Babišova vláda důvěru nezíská, odmítají to všechny parlamentní strany. Zdůvodňují to hlavně obviněním premiéra z dotačního podvodu, programovým prohlášením i personálním obsazením některých ministerstev. Pokud Babišova vláda důvěru nezíská, podá demisi 17. ledna. Prezident Zeman poslance překvapil podmínkou 101 podpisů poslanců, které pro druhé jmenování Babiše premiérem bude požadovat.

Do sněmovny přišel Babiše podpořit prezident Miloš Zeman. Uvedl, že na druhý pokus bude chtít po Babišovi 101 podpisů poslanců. K současné vládě řekl, že je podle něj její programové prohlášení jako takový švédský stůl. Jsou v něm programové body, které se mohou líbit vícero stranám. Například zákon o obecném referendu.  Zeman také řekl, že, by vláda měla při případném druhém pokusu více času na jednání o vládě. Jako příklad uvedl jednání o vládě v Německu. Zeman poslancům připomenul, že ve sněmovně může vzniknout hned několik variant koalicí.

Zatím však ve sněmovně sklízel Babiš hlavně kritiku. „Dnešní jednání jsme si mohli odpustit, když všichni, včetně prezidenta a premiéra, vědí, že pro vládu dobře nedopadne. Andrej Babiš obstruuje. Vůbec mu nezáleží na parlamentu a jeho podpoře,“ napsal na Twitter sociálnědemokratický poslanec a exministr zahraniční Lubomír Zaorálek.

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury je dnešek výsledkem velkého manažerského selhání vlády. Kritizoval, že se má hlasovat o důvěře vládě, přitom Andrej Babiš hovoří o tom, jak bude vládu sestavovat na druhý pokus.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman jmenuje Babiše premiérem i podruhé. Má mu však garantovat 101 hlasů