Babiš a trestní stíhání

Babiš a trestní stíhání
Sněmovna Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

5
Onlines

14:30 SPD: Bez hnutí ANO nelze dát stojedničku

Předseda SPD Tomio Okamura zdůraznil, že SPD podpořilo vydání obou politiků hnutí ANO. Dodal ale, že o programu bude s ANO dál vyjednávat. „Bez hnutí ANO se nedá dát 101, ostatní strany jsou rozhádané. Bez 78 poslanců hnutí ANO nelze prosadit náš program. Musíme jednat s hnutím ANO,“ uvedl Okamura s tím, že SPD má potenciál program prosazovat.

14:24 Žalobci počkají na dokument sněmovny, pak obnoví stíhání Babiše

Státní zástupci budou čekat na vyrozumění sněmovny, která dnes znovu vydala premiéra Babiše a předsedu poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Teprve pak policie oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání, které je nyní přerušeno. 

14:17 ‚Jsem rád, že to konečně skončilo‘

„Atmosféra byla rozjitřená. Klub KSČM hlasoval pro vydání,“ uvedl místopředseda strany Pavel Kováčik. Předsedu mandátového a imunitního výboru komunistu Stanislava Grospiče označil za muže na svém místě. 

14:10 ‚Chtěli jsme, aby dnešní jednání bylo kratší‘

„Mohli jsme projednat celou řadu zákonů,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Hlasování o vydání obou politiků předcházela téměř pětihodinová debata. 

14:02 Bylo zarážející, co jsme slyšeli od pana premiéra, řekl Gazdík

Předseda STAN Petr Gazdík tak také reagoval na Babišův výrok o možnosti objednat si trestní stíhání. „Necítím žádnou radost. Jsou vydání 59. den poté, co byla do sněmovny doručena policejní žádost,“ připomněl první místopředseda STAN Jan Farský. Babiš i Faltýnek dělají velkou škodu zemi navenek i vevnitř, uvedl. „Jejich obhajoba, zdá se, bude směřovat ke snaze o rozleptání českého právního systému,“ uvedl Farský.

13:53 Rozprava na plénu překonala mé očekávání, řekla Valachová

Poslanci si hrají na vyšetřovatele a soudce v jedné osobě, kritizovala některé poslance sociálně demokratická poslankyně Kateřina Valachová. „Nerozhodovali jsme o vině a trestu,“ dodala.

13:46 Proti vydání Babiše a Faltýnka hlasovali všichni poslanci ANO

S výjimkou Babiše a Faltýnka. Ti hlasovali pro své vydání. Především poslankyně ANO dnes ve sněmovně hájily nevinu svých šéfů v kauze Čapí hnízdo. Zejména zpochybňovaly práci policie.

13:42 Lidovci: Ctíme presumpci neviny, ale pro vydání hlasovali všichni naši přítomní poslanci

Zástupci lidovců to uvedli na tiskové konferenci ihned po hlasování o vydání. Premiéra Babiše vyzvali, aby vysvětlil svůj výrok o tom, že v Česku lze objednat trestní stíhání. 

13:38 Sněmovna vydala Babiše i Faltýnka k trestnímu stíhání

Pro vydání premiéra Babiše hlasovalo 111 poslanců, proti 69, přítomno bylo 180 poslanců. O vydání prvního místopředsedy hnutí ANO Faltýnka hlasovali poslanci stejně. 

13:33 Poslanci budou o vydávání Babiše a Faltýnka hlasovat jednotlivě

13:25 Kalousek vyzval ministra spravedlnosti Pelikána, aby buď rezignoval, nebo dementoval Babišův výrok

„Buď potvrďte slova svého předsedy vlády, že je u nás možné objednat si trestní stíhání a dostat člověka do vězení, a rezignujte. Nebo to dementujte a ujistěte veřejnost, že tomu tak není,“ vyzval předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek Roberta Pelikána. Reagoval tak na slova premiéra Andreje Babiše, která zazněla dnes v Poslanecké sněmovně.

13:10 Zbývají už jen dva přihlášení do rozpravy

U řečnického pultíku zrovna hovoří místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Po něm jsou do řádné rozpravy přihlášení už jen dva poslanci, ovšem další se mohou přihlásit o slovo s faktickou poznámkou.

12:59 Wagenknecht zváží žalobu na Babiše

Bývalý náměstek Andreje Babiše na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht popřel pro ČRo Plus dnešní Babišův výrok, že očerňoval projekt Čapí hnízdo na politickou objednávku. Babiš označil Wagenknechta za udavače, který inicioval vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo OLAF. Wagenknecht považuje Babišovy výroky za pomluvu, a proto zváží, jestli se bude s Babišem kvůli tomu soudit.

12:46 Rozner vyvolal smích a potlesk

Před poslanci vystoupil i Miloslav Rozner z SPD, který k pobavení přítomných připomněl svůj výrok o tom, že do ničeho nechce zabrušovat, aby z toho nemusel vybrušovat. „To, jak je do kauzy zabroušen pan kolega Kalousek, politizaci kauzy pouze nahrává,“ řekl.

12:36 Obhajoba poslankyň z řad ANO

Za Babiše s Faltýnkem orodovaly poslankyně z řad hnutí. Helena Válková, bývalá ministryně spravedlnosti, uvedla, že bude hlasovat proti jejich vydání, protože ve spise nalezla informace a fakta, která tento její postoj plně opodstatňují. Poslankyně Monika Oborná řekla, že v kauze Čapí hnízdo panuje spoustu nesrovnalostí, ale hlavně chybí důkazy.

12:27 Reakce na Babišův výrok

Babišův výrok o tom, že je v Česku možné objednat si trestní stíhání, zaplňuje sociální sítě. Reagují na něj nejen opoziční politici, ale i novináři.

12:08 Poslankyně Malá vydání svým kolegům nedoporučila

Poslankyně Taťána Malá (ANO), která je členkou mandátového a imunitního výboru, zopakoval své již dříve prezentované pochybnosti i problémy s nahlížením do spisu na policii. Policistovi se prý nelíbilo, že se se spisem seznamovala pět hodin. Svým kolegům ze strany nedoporučila vydání šéfů ANO a byla by ráda, aby se stíhání Babiše odložilo po konci funkčního období.

11:58 Zeman: Jinak to jsou nepodložená politická prohlášení

„Má-li pan premiér nebo kterýkoliv jiný politik důvodné poznatky o tom, že postup a rozhodování orgánů činných v trestním řízení je ovlivněno či manipulováno, nechť se s nimi obrátí přímo na mě nebo na státní zastupitelství,“ komentoval Babišovy dnešní výroky o objednaných trestních stíháních nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Více jsme napsali zde.

11:40 Poslankyně za ANO: Je to snaha zdiskreditovat úspěšné ANO

Vystoupila poslankyně Věra Procházková (ANO), která byla jako lékařka obviněna a následně všech obvinění zproštěna. „Budu hlasovat proti vydání, protože mám pocit, že je to snaha zdiskreditovat úspěšné hnutí. Může se stát, že se zítra někdo probudí a podá na nás 200 trestních oznámení. A co uděláte? Všichni se vydáme? Tak od čeho nám pak ta imunita je?“ prohlásila.

11:28 Kalouskova i Stanjurova reakce na Faltýnka

Miroslav Kalousek se navzdory slibu TOP 09, že se zdrží veškerých projevů, neudržel a na Faltýnka zareagoval s faktickou poznámkou. Za řečnickým pultíkem ho vystřídal šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

11:20 ,Je to celé… takové špatné‘

Faltýnek délkou svého projevu dokonce překonal Babiše. „Budu hlasovat pro své vydání, protože je to celé… takové špatné,“ zakončil skoro hodinové řečnění.

11:06 Faltýnek čte ze starých zápisů

Faltýnek předčítá ze zápisů jednání z Poslanecké sněmovny, během nichž se řešilo vydávání Vlasty Parkanové a Bohuslava Svobody. Cituje třeba slova Miroslava Kalouska (TOP 09) nebo Jeronýma Tejce (ČSSD).

10:50 ,Moji blízcí o mě mají strach‘

„Je to vymyšlená kauza jednoho policisty s cílem mě zdiskreditovat a udělat ze mě zločince. Já to docela zvládám, ale moji blízcí o mě mají strach,“ dodal Faltýnek a zdůraznil, kolik lidí je ročně odškodněno za špatné rozhodnutí soudu. Připomněl mimo jiné Vlastu Parkanovou, Věru Jourovou nebo Bohuslava Svobodu.

10:44 ,Jen jsem prodal akcie‘

Faltýnek řekl, že je podezřelý z toho, že údajně odstranil překážku pro spáchání trestného činu tím, že skryl identitu pravého vlastníka akcií firmy vlastnící Čapí hnízdo. Jediné, co ale podle svého názoru udělal, byl transparentní prodej akcií, prohlásil.

10:35 Faltýnek: Neexistuje žádný konkrétní důkaz

Jaroslav Faltýnek sice zopakoval, že zvedne ruku pro své vydání, současně ale zpochybnil vyšetřování policie, její důkazy a také řekl, že vyšetřovatel zatajil zásadní informace. „Jsem bezprecedentně vystaven libovůli policejního vyšetřovatele, aniž by pro to měl jakékoliv důkazy,“ prohlásil a kauzu označil za sračku.

10:23 Ostrá výměna názorů

Řeč mezi poslanci se stočila k tomu, jestli je v Česku možné zařídit si na politickou objednávku něčí stíhání a jestli je státní zastupitelství nezávislé. Debatu vyvolal Babiš, podle kterého lze v České republice objednat trestní stíhání.

10:12 ,Pevně věřím, že pravda zvítězí‘

„Přeju vám všem, aby se vám to taky nestalo. Aby si někdo neobjednal stíhání vaší rodiny, vašich dětí. Pevně věřím, že lidi slyšeli můj projev, že slyšeli ty argumenty. Pevně věřím, že pravda zvítězí,“ zakončil svůj téměř třičtvrtěhodinový projev Babiš.

10:07 Další dlouhý Babišův projev

Andrej Babiš už řeční více než půl hodiny. Pustil se třeba do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), kterého nazval největším udavačem, nebo svého někdejšího náměstka na ministerstvu financí Lukáše Wagenknechta. Zdůraznil také, že se proti zprávě OLAF ohradila jeho bývalá společnost Imoba, kterou „uklidil“ do svěřenského fondu a která Čapí hnízdo nyní vlastní.

9:54 ,OLAF je zaklínadlo‘

V další části svého projevu se Babiš pustil do Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který podezření z dotačního podvodu vyšetřil. Znovu zpochybnil jeho profesionalitu a nestrannost. Připomněl některá další vyšetřování OLAF. Opakovaně se strefil do médií, která vlastní Zdeněk Bakala, která podle něj o zprávě OLAF píší pořád.

9:50 ,Je to urážka‘

„Osobně to považuji za hrubou urážku mojí rodiny a bývalých spolupracovníků. Je to výsměch nejen vám, poslanci, ale všem občanům této země. Z této kauzy se stala vylhaná megakauza,” pokračuje Babiš.

9:48 Babiš se opakuje

„Mediální masáž. Hlavně Česká televize od rána Čapí hnízdo.“ „Kauza měla nejenom ovlivnit naše preference ve volbách, což se úplně nepovedlo, ale hlavně vznik nové vlády.“ „Absolutní sprosťárna je obvinění mojí ženy.“ „Těch 50 milionů je zainvestovaných v té farmě. Občané, kteří tam ještě nebyli, choďte se tam podívat. Pomohlo to regionu, zaměstnává 68 lidí.“

9:43 ,Moje stíhání si objednala mafie‘

„Otázka zní, proč policie požádala o naše vydání v nejzazším možném termínu před volbami, v srpnu 2017. Je to hlavně objednávka mafie. Stíhání Aleny Vitáskové si objednala mafie, která si objednala to moje stíhání. Zkusme se jenom zamyslet, jak je vůbec možné, že to u nás takhle funguje,“ pokračoval Babiš.

9:38 ,Je to proto, že jsem vstoupil do politiky‘

„Problém celé této vylhané politické kauzy je v tom, že jsem vstoupil do politiky. A možná i díky této kauze jsem toho litoval. Nicméně to nevzdám,” prohlásil premiér Babiš s tím, že do politiky vstoupil proto, že „chtěl naší zemi vrátit, že tady uspěl, že udělal firmu“.

9:32 Babiš: Dobře vím, že budete hlasovat politicky

Slova se ujal Andrej Babiš. „Můj projev nemá za cíl změnit váš názor. Dobře vím, že budete hlasovat politicky. Protože když si vyslechnete všechny argumenty a použijete zdravý rozum, nehlasovali byste pro. Ale já jsem jasně řekl, že budu hlasovat pro vydání. Hlasoval jsem tak už poprvé,“ řekl.

9:12 Na programu je žádost o vydání

Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) přítomné poslance informoval o tomto bodu. Informace o práci výboru doplnila zpravodajka výboru Kateřina Valachová (ČSSD).

9:01 Jednání Poslanecké sněmovny začalo

Hned prvním bodem měla být žádost o vyslovení souhlasu s trestním stíháním Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, ale nejdříve si poslanci zvolili členy nové sněmovní komise pro kontrolu Úřadu pro zahraniční styky a informace.

8:47 Piráti: Musí rozhodnout nezávislý soud

„Stanovisko Pirátů je takové, že všichni občané České republiky mají rovnost před zákonem. Musí o tom rozhodnout nezávislý soud,“ uvedl Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů s tím, že i Piráti jsou pro vydání. Předseda Ivan Bartoš dodal, že se tato věc snad konečně rozhodne a že sněmovna bude moct pokračovat v práci.

8:31 Ani KDU-ČSL názor nemění

„Všichni poslanci KDU-ČSL jsou pro vydání. Zdržíme se velkých projevů. Není potřeba to více komentovat,“ uvedl šéf poslaneckého klubu Jan Bartošek a zopakoval, že je pro lidovce nemyslitelné, aby byl ve vládě trestně stíhaný člověk.

8:23 Farský: Blokuje nás to v práci

Podle 1. místopředsedy STAN Jana Farského se nemá spojovat vydání Andreje Babiše a jeho vyjednávání o důvěře vlády. „Tím, jak Andrej Babiš zdržuje svoje vydání ke stíhání, nás blokuje tři měsíce v práci,“ řekl.

8:16 STAN: Stíhání nemá politický podtext

Vít Rakušan zopakoval, že Starostové a nezávislí budou hlasovat pro vydání. Přesvědčil je o tom mandátový a imunitní výbor i zpráva OLAF. „Výbor potvrdil, že jejich stíhání nemá politický kontext,“ řekl místopředseda STAN.

8:12 Okamura: Policie věc musí co nejrychleji prošetřit

„Je potřeba to co nejrychleji vyjasnit. Proto vyzývám orgány činné v trestním řízení, aby v případě vydání Babiše a Faltýnka, co nejrychleji kauzu vyšetřily. Doufám, že se to nebude táhnout pět, deset let,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

8:02 SPD bude hlasovat pro vydání

„Na našem stanovisku od loňského září se nic nezměnilo. Vidíme nesrovnalosti v kauze Čapí hnízdo, proto poslanecký klub bude hlasovat pro vydání,“ uvedl Radim Fiala, místopředseda SPD. Dodal ještě, že neexistují žádné zákulisní dohody mezi SPD a hnutím ANO.

7:45 TOP 09 se chce zdržet veškerých projevů

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil konstatoval, že všech sedm poslanců z TOP 09 bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka. Markéta Adamová Pekarová, první místopředsedkyně strany, uvedla, že už všechno bylo řečeno, proto se chce TOP 09 zdržet veškerých projevů, aby se brzy dostalo k hlasování. „A chceme k tomu vyzvat i ostatní kolegy,“ řekla.

6:46 Dnes se rozhodne

Schůze Poslanecké sněmovny, která má rozhodnout o vydání Babiše s Faltýnkem policii, začne v 9 hodin.

Pátek 19. ledna

9:45 Sněmovna o vydávání Babiše a Faltýnka rozhodne až v pátek

Sněmovna tak prosadila návrh prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Návrhy opozice, aby sněmovna rozhodla už dnes, neprošel.

9:18 ANO požaduje, aby se o vydání hlasovalo až v pátek

Navrhl to první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. On i premiér Andrej Babiš v úterý uvedli, že sněmovnu požádají, aby je vydala. Odkládání rozhodnutí vadí opozici.

9:10 Piráti a lidovci navrhují zařadit na schůzi hlasování o vydání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo

Navrhl to předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda lidovců Jan Bartošek. O návrhu se bude hlasovat. Pro jsou i sociální demokraté, ODS, STAN a TOP 09. „Jsme přesvědčeni, že je důležité, aby tento bod byl rozhodnut ještě předtím, než se rozeběhne druhé kolo jednání o případném sestavení vlády,“ řekl Bartošek o vydání Babiše a Faltýnka.

9:05 Šestá schůze sněmovny začala

Středa 17. ledna

21:36 Schůze sněmovny pokračuje v úterý ve 14:00

Mandátový a imunitní výbor se sejde už dopoledne. Poslankyně za ANO a členka výboru Taťána Malá dala své čestné slovo, že výbor v úterý rozhodne tak, „aby sněmovna mohla hlasovat o důvěře,“ uvedla Malá.

21:23 Exdetektiv Jiří Komárek bude pozván na schůzi imunitního výboru příští úterý, potvrdil člen výboru Jakub Michálek

„Padla gentlemenská dohoda, že v úterý bude odhlasované usnesení o vydání. Bylo to ale relatizováno. Někteří poslanci ANO uvedli, že pokud padnou nějaké negativní výroky, tak se dohodou necítí vázáni,“ uvedl Michálek.

21:10 Komárek přijde vypovídat na mandátový a imunitní výbor

Podle člena výboru Miroslava Kalouska to nepřísluší pravomocem mandátového a imunitního výboru. „Není možné zvát si libovolné svědky. Nejsme vyšetřovací komise. Kolegové, kteří to prosadili, si pletou poslání mandátového a imunitního výboru,“ dodal. Podle lidoveckého poslance a člena výboru Marka Výborného musí být exdetektiv Komárek zbaven mlčenlivost. „Působí to dojmem, že se hledají důvody, aby se změnilo stanovisko SPD a poslanci Babiš a Faltýnek vydáni nebyli,“ uvedl.

20:55 „Ztrácíme poslední zbytky soudnosti,“ tweetuje ze zasedání výboru Výborný

„Mandátový a imunitní výbor – fraška jak má být… jsem šokován způsobem jednání a obávám se o důvěryhodnost našeho konání. Ztrácíme poslední zbytky soudnosti,“ napsal na Twitter člen výboru a poslanec lidovců Marek Výborný. Výbor stále jedná.

20:44 Lidovci navrhnou, aby se v úterý nejdříve hlasovalo o vydání Babiše a Faltýnka

Hnutí ANO podle šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška přislíbilo, že do úterý 14:00, kdy by měla sněmovna pokračovat ve schůzi o důvěře pro vládu Andreje Babiše (ANO), imunitní výbor doporučí sněmovně, zda vydat, či nevydat Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. „Je dobře, že mandátový a imunitní výbor projedná žádost dříve, než budeme hlasovat o důvěře,“ uvedl místopředseda lidovců Jan Bartošek. „Navrhneme, aby sněmovna přednostně projednala žádost o vydání Babiše a Faltýnka, a teprve poté se hlasovalo o důvěře,“ dodal.

20:11 Fiala: „Prožíváme politický debakl vítězného hnutí ANO a chaos.“

„Je to manažerské selhání hnutí ANO,“ dodal předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Po dvou a půl měsíci jsme úplně na začátku jednání. Je to politická porážka,“ dodal Fiala.

20:05 Jurečka: MIV bude mít díky přerušení prostor jednat

Podle Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bude mít nyní mandátový a imunitní výbor díky přerušení prostor jednat. Jinak to vidí komunisté. „Považuji tento postup za čistou obstrukci, kterou zorganizovala ODS. Schůze mohla pokračovat i po 21. hodině, nebo mohla být přerušena do zítra. Bylo dosaženo toho, aby nebyla projednána otázka důvěry v jednom dni, a to přesto, že většina klubů řekla dříve,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip

19:55 Stanjura: poslanci mandátového a imunitního výboru potřebují minimálně hodinu k jednání

Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) vystoupil s tím, že poslanci mandátového a imunitního výboru potřebují minimálně hodinu k jednání.

19:50 Poslanci schválili přerušení schůze sněmovny do úterý do 14:00

19:20 Podle Jurečky se o důvěře bude hlasovat až příští týden

„S vysokou pravděpodobností tak hlasování o důvěře vlády proběhne příští týden. Uvidíme, každopádně ANO a SPD si fakt v mandátovém a imunitním výboru nemohou dělat, co chtějí a překračovat pravomoci tohoto výboru,“ napsal místopředseda lidovců Marian Jurečka na Twitter.

19:06 Kalousek: Kolegové si už na posledním zasedání hráli na vyšetřovatele

Mandátový a imunitní výbor začal své jednání za zavřenými dveřmi.

18:45 Schůze byla přerušena do 19:45

Lidovci chtějí poradu mandátového a imunitního výboru umožnit a požádali o přestávku pro jednání svého klubu.

18:44 Mandátový a imunitní výbor se sejde, potvrdil předseda výboru Grospič

„Osm členů výboru požádalo o svolání mimořádné schůze výboru, bodem projednání je žádost o slyšení dalších osob. Nevím, koho chtějí přizvat. Výbor se musí sejít a dohodnout,“ uvedl předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM).

18:30 Michálek: Svolejme ještě dnes mandátový a imunitní výbor

Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka má být dnes z iniciativy SPD svolán mandátový a imunitní výbor, aby vyslechl bývalého detektiva ÚOOZ Jiřího Komárka. „Jenž má mít nějaké informace o panu detektivu Nevtípilovi,“ řekl Michálek. Podotkl, že zatímco rozhodnutí o vydání či nevydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání trvá, „najednou to jde“. Michálek navrhl přerušení schůze sněmovny, aby výbor ve věci vydávání obou poslanců rozhodl dnes. Neuspěl.

18:12 „Vláda hodlá byrokracii navyšovat“

Poslanec ODS Martin Kupka kritizoval vládní prohlášení. „Klame tělem, je nesourodé, populistické,“ uvedl Kupka s odkazem na to, že obsahuje části programů všech parlamentních stran. Vláda dle něj hodlá navyšovat byrokracii.

18:00 Jednání sněmovny nyní řídí místopředseda dolní komory Tomio Okamura.

Předseda SPD Okamura vystřídal místopředsedu sněmovny Petra Fialu.

17:33 Před čtyřmi lety vyslovila Sobotkově vládě sněmovna důvěru až těsně před půlnocí

Minulá vláda Bohuslava Sobotky žádala o důvěru 18. února 2014. Získala ji ve 22:11. Poslanci při vyslovování důvěry hlasují jednotlivě podle abecedy.

17:10 Poslanci už debatují přes pět hodin

Do rozpravy je stále přihlášeno jedenáct poslanců. K hlasování o důvěře tak zřejmě dojde až večer.

16:39 Podle Jurečky platí pro politika presumpce viny, nikoliv neviny

Místopředseda lidovců Marian Jurečka tak reagoval na Zemanův dopolední projev ve sněmovně. O presumpci viny hovořil prezident v souvislosti s obviněním premiéra z dotačního podvodu. Jurečka připomněl, že v dubnu roku 1998 v rádiu Frekvence 1 presumpci viny u politiků zastával i Miloš Zeman.

16:30 Rozpravě nebyl přítomen premiér Babiš a většina jeho ministrů

Vrátili se až poté, co na jejich nepřítomnost upozornil místopředseda lidovců Marian Jurečka.

15:47 Stanjura: Jde o velké manažerské selhání vlády

Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury je dnešek výsledkem velkého manažerského selhání vlády. Kritizoval, že se má hlasovat o důvěře vládě, přitom Andrej Babiš hovoří o tom, jak bude vládu sestavovat na druhý pokus.

15:30 Podle Zaorálka Babiš obstruuje

„Dnešní jednání jsme si mohli odpustit, když všichni, včetně prezidenta a premiéra, vědí, že pro vládu dobře nedopadne. Andrej Babiš obstruuje. Vůbec mu nezáleží na parlamentu a jeho podpoře,“ napsal na Twitter sociálnědemokratický poslanec a exministr zahraniční Lubomír Zaorálek.

15: 20 Farský: Straší mě minulost pana premiéra

„ČR by měl řídit někdo, kdo je svobodný, pan Babiš svobodný není,“ uvedl předseda klubu STAN Jan Farský ve velmi ostrém projevu. Babiš podle něj nemůže získat důvěru, v hnutí ANO je dle něj ale řada jiných, kteří by byli schopni úřad premiéra vykonávat.

15:05 V rozpravě vystupují pouze poslanci s přednostním řečnickým právem

Na ostatní se stále ještě nedostalo. U řečnického pultu se střídají předsedové parlamentních stran, předsedové sněmovních klubů a místopředsedové dolní komory.

14:50 „Anomálií je, že už měsíc se ví, že vláda důvěru nedostane“

Uvedl to předseda klubu sociálních demokratů Jan Chvojka. „Vyslovení důvěry je vážná věc, i když se podle toho pan premiér nechová,“ dodal. Prohlášení vlády je kompilát různých programů ostatních politických stran, řekl.

14:30 Jednání sněmovny pokračuje rozpravou

14:20 Babiš: Když důvěru nezískám, kabinet podá demisi 17. ledna

Babiš před novináři uvedl, že kabinet v případě, že nezíská důvěru sněmovny, podá demisi na příštím zasedání vlády 17. ledna. Zopakoval, že menšinová vláda je ideální i pro druhý pokus o sestavení vlády. „Menšinový kabinet funguje perfektně,“ uvedl premiér. Připustil ale koaliční vládu. Zopakoval, že ani pro druhý pokus nepočítá s SPD ve vládě. Zemanovu podmínku 101 podpisů poslanců považuje za logickou.

Premiér Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš Foto:

Echo24

13:10 Zemanův požadavek na 101 podpisů dávají politici do souvislosti s volbami prezidenta

„Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na ČR,“ řekl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Proč prezident Zeman nechtěl těch 101 podpisů již nyní pro první pokus? Nehodilo se to do časového konceptu jeho nekampaně k prezidentské volbě,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Do spojitosti s víkendovým prvním kolem voleb hlavy státu dává výrok i Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. „Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše,“ uvedl.

12:50 Schůze sněmovny bude pokračovat ve 14:30

12:30 Podle TOP 09 nelze důvěřovat premiérovi obviněnému z podvodu

„Je to poprvé, co o důvěru žádá bývalý agent Státní bezpečnosti evidovaný pod krycím jménem Bureš a člověk důvodně podezřelý z dotačního podvodu,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

12:12 Zeman bude při druhém pokusu o sestavení vlády po Babišovi chtít 101 podpisů poslanců

Prezident Miloš Zeman to řekl při odchodu ze sněmovny. Při druhém pokusu o sestavení vlády bude Zeman po současném premiérovi Andreji Babišovi (ANO) požadovat předem alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho kabinet podpoří. Až poté by ho opět jmenoval premiérem. Před jmenováním první Babišovy vlády Zeman po premiérovi 101 podpisů nevyžadoval.

12:00 Faltýnkův obhájce už zprávu Olaf o Čapím hnízdě viděl

Obhájce Jaroslava Faltýnka Josef Bartončík už na policejním ředitelství nahlédl do zprávy OLAF o vyšetřování padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo, kvůli níž žádá policie sněmovnu o vydání Faltýnka a premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Komentovat ji nechtěl.

11:45 Babiš před poslanci mluvil o hlavních úkolech své vlády

Premiér Babiš představil hlavní úkoly svého menšinového jednobarevného kabinetu od politiky k Evropské unii přes investice po bezpečnost. V téměř hodinovém projevu se také ohradil proti tvrzením, že ohrožuje demokracii, a slíbil, že bude poslancům naslouchat.

11:50 Babiš: Nechceme ztrácet čas

„Většina z vás se vyjadřovala velmi kategoricky, že s námi nechcete do vlády. Tak jsme si řekli, že nechceme ztrácet čas, že chceme pracovat a to jsme udělali,“ vytkl Babiš. Podle něj ANO zapomnělo na rozpory během předvolební kampaně a chtělo o vládě vyjednávat.

11:42 Babiš žádá o důvěru

Po Zemanovi se slova ujal premiér Babiš. Doufám, že sněmovna bude hlavně debatovat o programu, uvedl. „Program je velice dobrý a uděláme vše proto, abychom ho posadili,“ řekl Babiš.

11:30 Zeman vyzval ostatní strany ke spolupráci při druhém pokusu

Zeman chce, aby vláda měla při případném druhém pokusu více času na jednání o vládě. Jako příklad uvedl jednání o vládě v Německu. Zeman poslancům připomenul, že ve sněmovně může vzniknout hned několik variant koalicí.

11:25 Zeman vyčítá Babišovi nedostatečné investice

Objem investic podle Zemana výrazně klesá, čímž se podle něj může ohrozit budoucí ekonomický růst. Zeman však chápe, že investice nemají volební právo. Chce proto vidět například postavené slibované kilometry dálnic.

11:20 Programové prohlášení je podle Zemana jako švédský stůl

Podle Zemana je programové prohlášení jako takový švédský stůl. Jsou v něm programové body, které se mohou líbit vícero stranám. Například zákon o obecném referendu.

11:15 Podle Zemana má platit presumpce neviny

Zeman prohlásil, že poslanci mají nechat pracovat orgány činné v trestném řízení. Dokud nepadne rozsudek, mají respektovat presumpci neviny. Proto nevidí problém, aby byl Andrej Babiš premiérem.

11:10 Prezident Miloš Zeman vyjádřil podporu vládě Andreje Babiše

Podle Zemana má být premiérem jmenován předseda vítězné strany.

Prezident Zeman ve Sněmovně
Prezident Zeman ve Sněmovně Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

10:40 Jednání přerušeno

V 11:00 ve sněmovně vystoupí prezident Miloš Zeman.

10:31 Návrh Pirátů na přednostní hlasování o vydání Babiše a Faltýnka neprošel

Návrh Pirátů a STAN, aby se sněmovna přednostně zabývala vydáváním Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo, neprošel. Sněmovna tak bude hlasovat o důvěře vládě.

10:20 Schůze se může protáhnout do noci

Poslanci se zatím přou o program schůze. Proti návrhu Pirátů vystoupili zástupci komunistů, SPD i hnutí ANO. „Máte v úmyslu narušit fungování ústavních institucí,“ vyčetl Pirátům předseda komunistů Vojtěch Filip. Jednání dolní komory se může protáhnout dlouho do noci.

10:04 Piráti chtějí před hlasování o důvěře zařadit vydání Babiše

Schůze sněmovny začala. Předseda Pirátů Ivan Bartoš navrhl zařadit na jednání sněmovny hlasování o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. K návrhu se připojili i Starostové a nezávislí, podpoří ho i TOP 09.

9:45 Já budu volit prezidentem Miloše Zemana, řekl Okamura

Předseda SPD to oznámil krátce před začátkem jednání sněmovny. Vládu Andreje Babiše SPD nepodpoří, řekl Tomio Okamura. Zdůraznil, že SPD chce pracovat na vládní úrovni. „Hnutí ANO ale naši spoluúčast na vládě odmítá,“ řekl. Návrh na přerušení jednání SPD nepodpoří.

9:29 ODS: Hlasování o důvěře je klíčové, důvěru nevyslovíme

„Není to jen formalita a test podpory, jak se snaží premiér a prezident tvrdit. Je to klíčový akt,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. „Neproběhla žádná jednání, která by vedla ke vzniku transparentní většiny k podpoře vlády,“ dodal.

9:20 Vláda schválila zdanění církevních restitucí

Vláda ještě před hlasováním o důvěře schválila návrh zákona dvou poslanců KSČM o církevních restitucích. Kabinet návrh zákona podpořil navzdory tomu, že ministryně financí Alena Schillerová a ministr kultury Ilja Šmíd upozorňovali, že by v případném řízení před Ústavním soudem mohl být zákon prohlášen za rozporný s ústavou.

9:08 Babiš by klidně vládl s ODS a ČSSD

„My jsme hned po volbách řekli, že s ODS máme 103. V podstatě to nebylo akceptováno, tak my jsme nemohli čekat. Teď máme lhůtu 30 dnů od 13. prosince. To je v sobotu. Proto dneska přistoupíme a požádáme o důvěru, kterou více méně se čeká, že nedostaneme… Pokud se něco změní po kongresu ODS a ČSSD, tak my jsme samozřejmě schopní jednat o tom, že bychom měli s někým koaliční vládu, nebo menšinovou,“ dodal Babiš.

9:05 Babiš očekává ve sněmovně diskuzi o Čapím hnízdě

Velkým tématem je stále kauza Čapí hnízdo, kterou před hlasováním o důvěře budou chtít řešit opoziční poslanci. „Sněmovna stále řeší nějakou pseudokauzu a moji osobu. Předpokládám, že tam dneska o tom bude nějaká debata, i když já tam nevidím žádný souvis. Dělají politiku, místo aby se s námi bavili o věcech, které jsou důležité pro lidi, pro občany,“ reagoval na to Babiš. Piráti budou navrhovat, aby se hlasování o důvěře přerušilo, dokud mandátový a imunitní výbor nedá své doporučení k vydání, či nevydání Babiše a jeho stranického kolegy Jaroslava Faltýnka.

9:01 Poprvé žádá o důvěru bývalý agent StB, řekl Kalousek

Ani TOP 09 vládě důvěru nevysloví. Uvedl to předseda strany Jiří Pospíšil. „Máme dnes premiéru. Poprvé žádá o důvěru bývalý agent StB a člověk podezřelý z dotačního podvodu,“ uvedl předseda klubu Miroslav Kalousek.

Více čtěte zde: ANO a SPD ovládly imunitní výbor. Ten tak vydání Babiše asi nedoporučí

9:00 Babiš: Moje vláda „maká“

„Podívejte se. Pokud bychom nepřišli s menšinový kabinetem, tak jaká by byla situace? Stále bychom měli vládu pana premiéra Sobotky v demisi a my bychom stále jednali. S námi kromě KSČM nikdo nejednal a já myslím, že od toho 13. prosince ta vláda funguje zvláště z hlediska mezinárodního. Myslím, že jsme vykročili správným směrem… My normálně jako pracujeme,“ řekl Babiš po jednání vlády.

8:45 ČSSD: Stále platí, že vládu Babiše nepodpoříme

„Původně ANO nabízelo koalici pravici, jedná se tedy o pravicovou vládu. Proto ji podporovat nemůžeme. Vedle toho se žádná vážná jednání o vládě nevedla, byl to diktát,“ uvedl statutární předseda strany Milan Chovanec. „Jsme ale připraveni k věcné debatě k povolebnímu uspořádání ČR,“ dodal k druhému pokusu o sestavování vlády. Strana nepodpoří návrh několika poslaneckých klubů na přerušení jednání, aby mandátový a imunitní výbor mohl rozhodnout ve věci vydávání premiéra Babiše a prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo ještě před hlasováním o důvěře.

8:30 Piráti Babišově vládě důvěru nevysloví

Menšinovou vládu Andrej Babiše Piráti nepodpoří. Jako první bod by chtěl předseda Pirátů Ivan Bartoš ve Sněmovně předřadit rozhodnutí o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. „Měli bychom vědět, zda o důvěru žádá premiér, který je trestně stíhán, nebo nikoliv,“ řekl na brífinku. Pro přerušení schůze by hlasovali, pokud by prý důvod pro to byl racionální.

8:10 Starostové vládu nepodpoří

„Takovému politiku Českou republiku svěřit nemůžeme, proto budeme hlasovat pro vydání,“ řekl na adresu Andreje Babiše předseda poslaneckého klubu Starostů Jan Farský. Jeho vládu hnutí nepodpoří. Podle místopředsedy Víta Rakušana neexistuje důvod pro respektování vlády vedené Babišem. Po zveřejnění zprávy OLAF podle Farského není důvod k pochybnostem.

8:00 Lidovci budou hlasovat proti vládě

Zástupci KDU-ČSL na brífinku řekli, že menšinovou vládu Andreje Babiše nepodpoří, a to proto, že existují důvody pro vznik většinové vlády. Zároveň se rozhodli nepodpořit přerušení schůze. Kauza Čapí hnízdo podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka nehraje hlavní roli.

7:55 Poslanci budou hlasovat o důvěře nové vládě

Poslanci se dnes sejdou na svém prvním letošním jednání, aby rozhodli, zda vysloví důvěru jednobarevné menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Vládu přijde podpořit prezident Miloš Zeman. Je ale takřka jisté, že nový kabinet důvěru poslanců nezíská. Vláda musí před poslance předstoupit se žádostí o vyslovení důvěry do 30 dnů od svého jmenování. Prezident ji jmenoval 13. prosince. Vláda má zajištěny hlasy jen v klubu ANO, který má 78 ze 200 poslanců. Proti vládě budou jednomyslně hlasovat i komunisté, kteří zvažovali její toleranci.