Stav hromadného postižení v Kyjově. Nemocnice má plné ARO a chybí zdravotníci

NEMOCNICE NA HRANĚ ZHROUCENÍ

Stav hromadného postižení v Kyjově. Nemocnice má plné ARO a chybí zdravotníci
Stav hromadného postižení osob: o pacienty na oddělení ARO, kteří potřebují plicní ventilaci, se nemůže postarat odborně vyškolený lékař. Foto: Radek Linner / Wikimedia Commons
1
Domov

Echo24

Ředitel kyjovské nemocnice na Hodonínsku Lubomír Wenzl vyhlásil stav hromadného postižení osob. Nemocnice se téměř dostala do stavu, kdy se o pacienty na oddělení ARO, kteří potřebují plicní ventilaci, nemůže postarat odborně vyškolený lékař, uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Na kyjovskou nemocnici tak dopadla současná vlna covidu. V minulých dnech už musela nemocnice jednoho pacienta s covidem přeložit do Fakultní nemocnice v Brně. Na vyhlášení stavu upozornil Deník N.

Původní kapacitu šesti lůžek ARO postupně kyjovská nemocnice rozšířila na 14, volná jsou jen dvě. „Ještě máme jako železnou rezervu naše původní ARO se šesti lůžky a starým vybavením, ale už by se o pacienty musel starat personál, který není primárně určený pro tuto péči,“ řekl Zdražil. S ohledem na přibývání pozitivních případů a nových pacientů, kteří potřebují plicní ventilaci v těžkém stavu, je pravděpodobné, že kapacita 14 lůžek bude velmi brzy vyčerpaná.

O něco větší rezerva je na standardních lůžkách, ale i ta se pomalu tenčí. „Situaci řešíme s krajským koordinátorem,“ doplnil Zdražil. Dokud to bude kapacitně možné, mohou si nemocnice mezi sebou pacienty předávat. Je to však na úkor neakutních výkonů, které už nemocnice na jižní Moravě postupně omezily a děje se tak i v jiných krajích.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu. Při jarní vlně tento stav vyhlásily jako první nemocnice v Pardubickém kraji na začátku března, pak následovaly další nemocnice v republice. V nynější, podzimní vlně je kyjovská nemocnice první, která k tomu přistoupila.