Slovák z Prahy čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku

Terorismus

Slovák z Prahy čelí obžalobě z přípravy teroristického útokuAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Muž ze Slovenska, v jehož pražském bytě policie objevila chemikálie k výrobě výbušniny a návodná videa, čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Na dotaz ČTK to v pátek uvedl dozorující státní zástupce Martin Bílý. Stíhanému mladíkovi, který je ve vazbě, hrozí pět až 15 let vězení.

Bílý již dříve zveřejnil, že obviněný pětadvacetiletý Slovák žije dlouhodobě v Česku. Nyní doplnil, že obžalobou se bude zabývat pražský městský soud. Muž podle něj propagoval teroristické organizace Islámský stát a Kavkazský emirát.

Obvodní soud pro Prahu 5 poslal obviněného koncem loňského roku do vazby. Podle státního zástupce vazba trvá i nadále.

Z usnesení Ústavního soudu, u nějž si muž na stíhání i vazbu neúspěšně stěžoval, vyplývá, že obžalovaný konvertoval v roce 2015 k islámu a že na facebookovém profilu sdílel fotografie a příspěvky, které podle kriminalistů propagovaly terorismus. Doma měl údajně nejen chemikálie k výrobě výbušniny s hromadným účinkem intenzity granátu, ale také videa k tomu, jak vyrobit bombu nebo jak výbušninu skrytě upevnit na těle a odpálit. Muž tvrdí, že má zálibu v pyrotechnice a že si chtěl pouze vyrobit rachejtle na oslavu Nového roku.

Čtěte také: Havel vlastizrádce? Na poslance SPD se po urážkách zesnulého prezidenta valí kritika

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články