1 Lživé výroky o Havlovi

Havel vlastizrádce? Na poslance SPD se po urážkách zesnulého prezidenta valí kritika

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Poslanec hnutí SPD Lubomír Volný označil prezidenta Václava Havla za „jednoho z největších vlastizrádců této země“. Uvedl to před několika dny na Twitteru a několikrát to zopakoval i ve včerejším pořadu České televize Události, komentáře. Za lživá a urážlivá slova o Václavu Havlovi nyní Volného cupuje část politické reprezentace, vůči jeho slovům se přímo ve studiu vymezil i moderátor České televize Jakub Železný. 

O vysvětlení Volného tweetu požádal v České televizi poslance SPD Jakub Železný. Za svými slovy si Lubomír Volný stál. „Já jsem řekl, že pan Havel je jedním z největších vlastizrádců v historii a trvám na tom, žádám, abyste můj názor respektoval. Já jsem chováním pana prezidenta Havla vysoce zklamán, zklamán tím, s kým se stýkal a v čí prospěch vykonával svou činnosti,“ uvedl v ČT Lubomír Volný a zmínil amerického finančníka maďarského původu George Sorose.

Moderátor se proti označení Havla za vlastizrádce ihned vymezil. „Urážky bývalého prezidenta Havla ve svém pořadu nepřipustím,“ uvedl Železný. Podobně se vymezili i další hosté pořadu. Předseda klubu STAN Jan Farský odsoudil útočení na někoho, kdo už se nemůže bránit. „To je naprosto nespravedlivé nálepkování,“ dodal Farský.

Redakce deníku Echo24 požádala v pátek dopoledne o stanovisko SPD, stranická mluvčí Michaela Dolenská ale na zaslané dotazy nereagovala.

Ohradil se i poslanec za piráty a člen zahraničního výboru Jan Lipavský. „Pořad Události, komentáře se může přejmenovat na Pohádky ovčí babičky, protože vy (Lubomír Volný) tady říkáte konspirační teorie,“ řekl Lipavský. Proti slovům poslance Volného se ohradil i poslanec ANO Jaroslav Bžoch.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by se měl poslanec Volný omluvit. „Do svobodné části světa jsme se vrátili po 40 letech totality i díky Václavu Havlovi, sprosté a podlé nadávky na tom nic nezmění. V politice si lze vážit slušnosti, ne hulvátů,“ okomentoval Volného slova Petříček.

Volný vyvolal i další reakce. „Kam jsme se to po 30 letech dostali, když si poslanec demokratického parlamentu dovoluje veřejně říkat, že Václav Havel byl vlastizrádce? Nebýt celoživotního Havlova boje za demokracii, tak by ani poslanec SPD Volný v parlamentu neseděl , neb by žádné svobodné volby nebyly…,“ napsal na Twitter poslanec ODS Martin Baxa.

Nejde o jediný útok na památku prvního českého prezidenta. Na dveřích poslaneckého klubu STAN přímo v Poslanecké sněmovně v předvánočním týdnu visela podobizna Václava Havla. Někdo ji propálil patrně zapalovačem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ANO a ČSSD zablokovaly snahu SPD debatovat o uprchlickém paktu

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info