ANO a ČSSD zablokovaly snahu SPD debatovat o uprchlickém paktu

Pakt o uprchlících

ANO a ČSSD zablokovaly snahu SPD debatovat o uprchlickém paktuNOVÉ 1
Domov

Vládní kluby ANO a ČSSD zablokovaly snahu poslanců SPD Tomia Okamury, aby se ve Sněmovně debatovalo o globálním paktu o uprchlících. Okamura v souvislosti s vyjádřeními premiéra Andreje Babiše (ANO) o postojích k paktu obvinil ministerského předsedu ze lži. Do Babiše i vlády se pustili také poslanci ODS, poukazovali na zmatenou zahraniční politiku. Frakce SPD si následně vzala hodinovou přestávku.

Valné shromáždění OSN přijalo pakt o uprchlících v pondělí, Česko právně nezávazný dokument posilující mezinárodní spolupráci podpořilo. Babiš dříve uvedl, že vedle odlišného paktu o migraci nesouhlasí ani s dokumentem o uprchlících. "Osobně mám na věc naprosto jiný názor než ministr zahraničí (Tomáš Petříček z ČSSD), napsal dnes na facebooku. Vláda v pondělí uprchlický pakt podpořila, na rozdíl od migračního paktu.

Okamura poukázal na rozpor Babišova postoje a postoje Česka v OSN, nastala podle něho neuvěřitelná situace, premiér podle něho lhal. "Něco jiného říká a jinak koná. To už sice víme dávno, ale to neznamená, že se s tím smíříme," prohlásila poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková, která rovněž chce, aby se Sněmovna věcí zabývala a pakt odmítla. O jejím návrhu na zařazení bodu by měli poslanci po přestávce hlasovat.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanujura mluvil v souvislosti s Babišovým výrokem o nesouhlasu s ministrem zahraničí o zmatečné zahraniční politice, šéf občanských demokratů Petr Fiala řekl, že česká zahraniční politika je zmatečná.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček citoval před poslanci pondělní usnesení vlády, že se nepřipojí k migračnímu paktu, ale podpoří v OSN zprávu, která se odvolává na pakt o uprchlících. "Je rozdíl, kdo je uprchlík a kdo je migrant," zdůraznil. Petříček odmítl interpretace, že uprchlický pakt může přinést globální mechanismus přesídlování, v textu podle něho naopak stojí, že uprchlíci se mají co nejrychleji vrátit do domovských zemí. Pakt podle ministra nezavádí žádné nové povinnosti, závazky vyplývají už z ženevské konvence.

Světová organizace ve svých dokumentech rozlišuje termíny uprchlík a migrant. Zatímco uprchlíci jsou osoby, které z domovské země vyhnalo závažné zhoršení veřejného pořádku, z něhož vyplývá nárok na mezinárodní ochranu, migranti mění zemi pobytu bez ohledu na důvod, tedy i z jiných příčin, než je ohrožení vlastní bezpečnosti.

Schválený globální pakt o uprchlících podle dokumentů OSN vytváří podmínky pro silnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na uprchlické vlny. Cílem je ulehčit zemím, na jejichž území se uchýlilo velké množství uprchlíků, napomáhat svépomoci a soběstačnosti uprchlíků, umožňovat jejich přemístění do dalších hostitelských zemí a vytvářet podmínky pro návrat uprchlíků domů.