VIDEO: Trumpovy nové zuby? Sociální sítě zaujala výslovnost při kontroverzním projevu

Trumpův projev

VIDEO: Trumpovy nové zuby? Sociální sítě zaujala výslovnost při kontroverzním projevuNOVÉ
Americký prezident Donald Trump Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

drb

Americký prezident Donald Trump zaujal svým emotivním projevem na adresu Izraele. Uznal v něm Jeruzalém jako hlavní město. Pozornost však upoutala nejen samotná skutečnost, ale i prezidentova zvláštní výslovnost. Místy Trump šišlal a v závěru projevu například velice zvláštně vyslovil „United States“, což neuniklo uživatelům sociálních sítí.

Spekuluje se, že za zvláštní Trumpovou výslovností může stát jeho chrup, konkrétně nové zuby. Mnohá slova vyslovil americký prezident jinak než obvykle. Spekulace o novém chrupu se zatím nepotvrdily, prezidentský tým ale oznámil, že se Donald Trump podrobí v příštím roce kompletní lékařské prohlídce a s jejími výsledky pak seznámí veřejnost.

Americký prezident Donald Trump ve středu navzdory široké mezinárodní kritice uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a pověřil ministerstvo zahraničí USA, aby vypracovalo plán přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Trumpovo prohlášení kritizovala řada zemí, arabských, muslimských i západních. Podle Palestiny, OSN či EU americký prezident ohrozil řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Trumpův krok naopak přivítal Izrael.

Americký prezident prohlásil, že oznámení o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele je začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle Trumpa mohou být řešením i dva státy, pokud si to obě strany budou přát. Palestinci ale trvají na tom, aby hlavním městem jejich státu byl východní Jeruzalém. Trump též zdůraznil, že Jeruzalém zůstane posvátným místem tří náboženství – judaismu, islámu a křesťanství.

Americký prezident řekl, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence, aby jednal o řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle šéfa palestinské autonomie Mahmúda Abbáse ale Trump svým prohlášením o Jeruzalému připravil USA o roli prostředníka v mírovém procesu. Totéž si myslí hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát, podle něhož je Trumpův krok je v „naprostém rozporu“ s dosud podepsanými dohodami Palestinci a Izraelci i v rozporu s rezolucemi OSN.

Čtěte také: „Trump otevřel bránu pekla.“ Palestinský Hamás vyzval k intifádě proti Izraeli