Cílem nebyl Pavel Zeman, cílem je Lenka Bradáčová
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA V IZRAELI
Zatykače, které dnes Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na bývalého ministra obrany Joava Galanta, nejsou ...
Po deseti a půl letech dnes rezignoval na funkci nejvyššího státního zástupce Pavel Zeman. Odchází sám, ale neodchází dobrovolně. Podlehl tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, jak sám přiznává. Není to výmluva ani odvracení pozornosti. Ten tlak byl viditelný ve veřejném prostoru. Marie Benešová mu měsíce vyhrožovala kárnou žalobou kvůli porušení pravomocí.
Na prokurátorský nekrolog více než dekády Pavla Zemana přijde čas. Přineseme ho v nejbližších dnech. Teď je důležitější pochopit současnost a přesné okolnosti odchodu nejvyššího žalobce. V tom příběhu je více emocí a méně racionality, spiknutí a účelnosti, než se na první pohled může zdát.
Hned na začátku je potřeba říct, že ten odchod nijak nesouvisí s případem Vrbětice a účastí ruské rozvědky GRU v něm. U vyšetřování Vrbětic nehraje Pavel Zeman žádnou zásadní roli. V dobrém ani zlém.
Odchod nesouvisí přímo ani s žádnou konkrétní kauzou, kterou by se Andrej Babiš nebo Marie Benešová snažili výměnou na postu nejvyššího žalobce zastavit.
Je projevem dlouhodobé osobní nenávisti ministryně spravedlnosti Marie Benešové k těm, kdo dnes ve státním zastupitelství rozhodují. Ani ne tak přímo k Pavlu Zemanovi, ale především proti vrchní pražské žalobkyni Lence Bradáčové. Pavel Zeman byl sice formální hlavou soustavy prokurátorů. Tou faktickou, která ovlivňovala i jeho, je ale právě Bradáčová.
Ministryně spravedlnosti ji nesnáší především lidsky. Ten odpor je navíc vzájemný. Bradáčová také okamžitě na Zemanovu rezignaci reagovala slovy, že „tlaku se nemá ustupovat“. Pavla Zemana přímo pokárala za zbabělost.
Pokud v čele žaloby seděl Pavel Zeman, Benešová na Bradáčovou nemohla. Pro její odstranění potřebuje minimálně součinnost nejvyššího státního žalobce.
Takže začala hledat cestu, jak se ho zbavit. Začala připravovat kárnou žalobu na to, že Pavel Zeman zasáhl do případu Czernin, v němž figuroval jeho známý. Zeman se kárné žaloby hodně bál. Ne kvůli podstatě případu. Nechtěl být vláčený médii před kárným senátem. Čistý mediální štít pro něj vždycky byl jednou z nejvyšších met. Je to povahou opatrný, komisní úředník.
Byl připraven rezignovat, aby Benešová nedostala šanci tu žalobu podat. Jenže neřízená střela Marie Benešová mezitím vyrazila zcela nečekaně, bez konzultace s kýmkoliv včetně premiéra, v rozhovoru s novináři s úplně jinou kárnou žalobou. Chtěla ji na Zemana podat v případu Vrbětice. Ten konstrukt byl tak mimo, že se nejvyššího státního zástupce zastal sám Andrej Babiš.
Nikoliv proto, že by ho chtěl zachránit. On sám ho osobně nesnáší a přál si jeho konec. Divoký konstrukt Benešové k Vrběticím ale poškozoval celou vládu. A už tak švejkovsky rozmatlaný případ dál rozplizával.
Pak ale za podivných okolností začali na rezignaci Zemana tlačit Andrej Babiš a Jan Hamáček. Marie Benešová mluví pravdu, když říká, že ona sama se o rezignaci dozvěděla v pátek 14. května ráno. V té době už byla kvůli tomu svolaná mimořádná páteční vláda. Klíčové je, co bylo tím posledním impulzem Pavla Zemana k rezignaci. Detailní prověření si zaslouží i to, kdo a jak Zemanovu rezignaci na Úřad vlády dodal. Jaké má datum.
Klíčové ale je, co přijde dál. Benešová tvrdí, že jméno nástupce dodá na vládu ještě do voleb. Podle dostupných informací by jím měl být Zemanův náměstek Igor Stříž. To je reprezentant olomoucké větve státního zastupitelství v čele s Ivo Ištvanem, s nímž je na rozdíl od Bradáčové Benešová zadobře. A je přesvědčena, že by jí mohl pomoci v tažení proti Lence Bradáčové.
Pokud se Stříž nejvyšším státním zástupcem skutečně stane, dá se očekávat, že jím nebude déle než do voleb a sestavení nové vlády. Pro koalice Pirátů se STAN a ODS, lidovců a TOP 09 je to nepřijatelná figuru a budou chtít v čele žaloby někoho, kdo bude mít jejich důvěru.
Čas do voleb bude časem souboje o Lenku Bradáčovou. Na jejím konci má zájem nejen Marie Benešová, ale i sám Andrej Babiš. Právě Bradáčová drží dozor nad dohledem pražského žalobce Jaroslava Šarocha, který dotahuje případ Čapí hnízdo. A právě Bradáčová Šarocha opakovaně kritizovala kvůli liknavosti a dohlížela, aby případ, do kterého se mu hodně nechce, nevyseděl. Pavlem Zemanem snaha o vládní kontrolu státního zastupitelství teprve začíná.
MEZINÁRODNÍ TRESTNÍ SOUD
KAUZA CZERNIN