Čínská centrální banka chce kvůli koronaviru pálit hotové peníze
Epidemie koronaviru
Čínská centrální banka zřejmě plánuje zničit hotové peníze, které jsou v oběhu v oblastech nejvíce zasažených epidemií koronaviru. Podle dostupných informací nařídila stáhnout z oběhu bankovky, které se vyskytly v nemocnicích, na trzích či autobusových nádražích.
Čínská lidová banka vytipovala podle serveru South China Morning Post (SCMP) oblasti i konkrétní osoby, od nichž hodlá vybrat jejich hotové peníze, které má v plánu spálit. Rozkaz vydal viceguvernér ČLB Fan I-fej. Ten mimo jiné uvedl, že od 17. ledna vydala banka nové bankovky v hodnotě zhruba 600 miliard jüanů (v přepočtu téměř dva biliony korun) po celé Číně. Jen do nejvíce zasaženého města Wu-chanu měly pak směřovat hotové peníze v hodnotě čtyř miliard jüanů (kolem 13,1 miliard korun).
Centrální banka uvedla, že bude rovněž stahovat peníze i z méně zasažených oblastí, které bude následně dezinfikovat. K tomu využije vysokých teplot a ultrafialového záření. Ostatní (komerční) banky pak mají za úkol z podobných oblastí peníze také vybrat, vydezinfikovat a poslat je do ČLB k dalším krokům. Skladovat by se hotové peníze, ošetřené tímto způsobem, měly čtrnáct dní.
První provincií, která s vybíráním peněz začala, je Kuang-tung s hlavním městem Šen-čen. Výběr a zničení peněz není nic nezvyklého, běžně tento proces podstupují staré bankovky, za které jejich majitelé dostanou nové. V tomto případě se však jedná o zcela výjimečný krok, kterým se Čína snaží bojovat proti šíření koronaviru. Dalším krokem, který ČLB zavedla, je zákaz hotovostních transakcí mezi provinciemi a městy, která jsou epidemií nejvíce zasažena. Zatím na pevninské Číně zemřelo 1868 lidí a nakažených je přes 72 000.
Viceguvernér ČLB Fan I-fej slíbil, že Čína pomůže společnostem obnovit výrobu, jakmile to bude možné. Místopředseda Čínské komise pro regulaci bankovnictví a pojišťovnictví Liang Tchao pak dodal, že Čína zrychlí poskytování úvěrů na důležité investiční projekty a podpoří malé a soukromé firmy, které se kvůli koronaviru dostanou do obtíží.
Čínská ekonomika už v posledním kvartálu loňského roku zpomalila na šestiprocentní růst. V prvním čtvrtletí letošního roku se pak očekává další zpomalení i kvůli tomu, že kvůli nákaze muselo podle SCMP zůstat doma kolem 50 milionů zaměstnanců, což výrazně ochromilo výrobní procesy.