Jsme připravení vládnout, na referendu o EU či NATO budeme trvat, říká Okamura

VOLBY

Jsme připravení vládnout, na referendu o EU či NATO budeme trvat, říká OkamuraROZHOVOR
Předseda SPD Tomio Okamura. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Záviš Dobiašovský
Sdílet:

SPD neustoupí z podmínky zákona o referendu včetně možnosti hlasovat o vystoupení z Evropské unie či NATO. Pokud půjdeme do vlády, bude to v programovém prohlášení, říká v rozhovoru s deníkem Echo24 předseda hnutí Tomio Okamura. Co k referendu říkají strany před volbami, podle něj není důležité, jelikož jsou posléze v rozhodování „plastické“. Průzkumy staví dlouhodobě SPD na čtvrté místo za hnutí ANO a obě opoziční koalice.

Průzkumy vám dlouhodobě ukazují kolem 10 %, mluvíte o tom, že jste s určitými podmínkami připraveni vstoupit do vlády. S kým jste ochotní do vyjednávání jít?

Každá politická strana, která to myslí vážně, musí být připravena vstoupit do vlády. Protože pouze účastí ve vládě můžete co nejvíce prosazovat politický program, za který tu kterou stranu voliči zvolili. Z opozice toho v podstatě prosadíte minimum. Když někdo říká, že tady chce pouze brát poslanecký plat, aniž by měl ambici prosazovat program, to by byla myslím velmi špatná zpráva pro všechny voliče.

Nejprve musí voliči rozhodnout, koho pošlou do sněmovny. Platí nový volební zákon a přepočítávání hlasů bude ještě poměrnější, než tomu bylo dosud. Proto nemám křišťálovou kouli a nevím, jestli budou mít ty dvě koalice 101 nebo někdo jiný. Pro nás před volbami platí, že budeme jednat se všemi stranami, které budou ochotné jednat o prosazování programu SPD. Teď už je nám jasné, s kterou stranou či koalicí určitě jednat nelze, protože mají tak diametrálně odlišný program a poznal jsem osobně, že ani nejsou schopni konstruktivních jednání. Jsou to Piráti a STAN, protože oni otevřeně prosazují přijímání migrantů, teď například prosáklo v médiích, že i lídr STAN Vít Rakušan před třemi lety jako starosta Kolína řekl, že by přijímal migranty ze Sýrie. (Rakušan v rozhovoru pro týdeník Respekt hovořil o hypotetickém přijetí několika Syřanů k dotazu na obavy z migrantů v Kolíně – pozn. red.).

Vznikli jste jako protestní hnutí, chcete prosazovat určitou změnu stávajícího systému. Přesto, kdybyste měli vstupovat do vlády, asi nezbývá při volební matematice, než jít s nějakou z „tradičních“ stran. Je to pro vás přijatelný krok?

Samozřejmě je to otázkou jednání, jsme si vědomi, že je potřeba nalézat kompromisy, protože žádná strana tady nezíská 51 %, aby mohla být ve vládě sama. Z čeho my ale principiálně určitě ustoupit nemůžeme, protože máme v názvu Svoboda a přímá demokracie, je zákon o referendu a to včetně možnosti, aby občané v referendu hlasovali o vystoupení z EU či NATO. Na druhou stranu poté, co jsem tady poznal ostatní strany, vidím, že řada jiných stran má plastický charakter. Budu mluvit konkrétně. Jsou schopni vyměnit, hodit přes palubu základní, nejdůležitější programové body, které slibovali lidem, jenom, aby mohli být u teplých koryt ve vládě. Není to jenom ČSSD, ale například lidovci, kteří před pár dny ustoupili ze svého bodu, že manželství je svazek muže a ženy.

Jsou ochotni ustoupit v tom, že se bude hlasovat volně, ne, že by oni byli pro manželství pro všechny.

Porovnejte si to s naším přístupem k referendu. Hnutí SPD by nikdy neustoupilo, že manželství je něco jiného, než muž a žena. Z toho se ukazuje, že jsme jediná konzervativní strana v českém parlamentu. Z toho také nemůžeme ustoupit.

Říkáte, že neustoupíte v otázce referenda. Myslíte, že k tomu dokážete některou z větších stran přesvědčit? Jejich zástupci spíše říkají, že si to neumí představit.

Většina zemí Evropské unie má zákon o referendu. Hnutí SPD tady prosazuje demokracii a abychom se dostali k té skutečné demokracii, jako je standardem v jiných vyspělých zemích. A v tom nám tady brání právě dosavadní vládnoucí strany spolu se zmanipulovanými novináři, kteří tvrdí, že prosazování zákona o referendu není demokratické. Větší nesmysl jsem snad neslyšel. A je přesně vidět, kteří novináři jsou spjati s vládnoucími elitami. Ve většině zemí v EU platí nějaký zákon o referendu. Obrovsky mě zklamalo, jak oklamaly voliče čtyři strany, které měly v roce 2017 zákon o referendu také. Je to hnutí ANO, KSČM, Piráti a ČSSD. Tentokrát, pakliže by SPD posílilo a občané by rozhodli, že budeme silnější, než jsme byli a v nejlepší konstelaci by na nás záviselo sestavení vlády, tak to do programového prohlášení dáme, měla ho tam už současná vláda, ale je vidět, že to tam bylo jen pro forma.

Je ale také rozdíl mezi zákonem o referendu a možností hlasovat o vystoupení z Evropské unie.

Myslíte, že je občan na nějaké otázky hloupý, nebo že není kompetentní?

Jen podotýkám, že zástupci dalších stran se proti tomu vymezují.

Měli referendum ve svých volebních programech, bylo to i ve vládním prohlášení.

Průzkumy naznačují, že byste mohli skládat vládu s hnutím ANO. Je to pro vás přijatelný partner?

Před volbami říkají strany s kým ne a s kým ano. A nakonec, když vidíme příklad komunálních voleb, tak je SPD v koalicích s různými stranami. S lidovci, s ODS, s ANO, protože když viděli, že to bez SPD nejde a sami se neumí dohodnout, přistoupili na náš program a šli s námi do koalice. To je přesně ten okamžik, doufám, že to tak bude, kdy je potřeba, aby SPD měla tak dobrý výsledek – naznačil to před pár dny průzkum agentury STEM – že by bez nás vláda nešla sestavit. Tady spoléhám a mám zkušenosti s plastičností stran, které říkají před volbami něco jiného, než je potom reálně jejich konání. Proto v podstatě nemá smysl rozebírat, co kdo z nich teď říká. SPD říká pořád to samé. Každému je tady jasné a nejvíce ODS, že pětikoalice je zcela neudržitelná a že nikdy taková vláda nebude fungovat.

Počítáte tedy s tím, že těch možností bude po volbách více.

Nejen po volbách. I kdyby ta koalice měla 102, 103, 106 poslanců, stejně se to dříve či později rozpadne, to vám garantuji. V ODS to moc dobře ví.

Kdybyste do vlády vstoupili, o jaké byste stáli resorty?

Chci zdůraznit, že si nerozdělujeme koryta před volbami. Zásadně odmítám být tlačen do otázky, že si SPD rozděluje koryta. V případě, že by občané tak rozhodli ve volbách, ve vládě bychom byli rádi a měli bychom zájem o resorty, kde můžeme prosazovat klíčové body našeho programu. Je to například ministerstvo vnitra – není to jen o migraci, ale i o vnitřní bezpečnosti. Lidé se necítí bezpečně, mají alarmy v autech, ženy se bojí jít o půlnoci domů. Dále je to bezesporu ministerstvo školství, ministerstvo zahraničí, protože je potřeba prosazovat na evropské úrovni náš euroskeptický pohled. Velice by nás zajímalo ministerstvo průmyslu, protože je třeba odmítnout šílený plán Evropské unie, na který kývla vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM, tedy Zelený úděl, podporují to i Piráti a koalice Spolu. Už teď vidíme, jak se zdražuje energie na základě Zeleného údělu a vláda už kvůli tomu připravuje „energožebračenky“. To je ostuda, že slušní lidé nebudou mít na elektřinu. Samozřejmě bychom měli zájem o ministerstvo financí. Ale to v poslední době dostává vítězná strana. Je potřeba udělat strukturální změny, je třeba mít odvahu je udělat, to vláda nemá a dostáváme se do velkých problémů.

Když přemýšlíte o konkrétních resortech, máte na ně vybrané konkrétní lidi, kterým by mohly alespoň teoreticky připadnout?

Odborníků máme v SPD velké množství. Velice jsme zkvalitnili kandidátku. Máme na volitelných místech čtyři lékaře, vysokoškolské pedagogy, právníka, ekonomy. Máme lidi ve vedení obcí. Máme tam vedoucí úřadu práce, paní inženýrku (Vladimíru) Lesenskou, která vede Úřad práce v Ústí nad Orlicí. Máme tam Jaroslava Baštu, který byl velvyslancem ČR v Rusku, na Ukrajině a byl ministrem. Pana magistra Josefa Nerušila, který je nejen jedním z nejbližších spolupracovníků pana kardinála Duky, ale byl i radním Českého rozhlasu a studoval v zahraničí i v Česku. Dal jsem si práci s tím, abychom velmi zkvalitnili kandidátku, abychom ukázali, že jsme kompetentní vládnout. Pan doktor (Vladimír) Zlínský, lídr ve Zlínském kraji, paní doktorka Štefanová, je to žena, přitom dělala léta chirurga v nemocnici v jižních Čechách. To znamená, že jsme plně připravení a kompetentní vládnout. Do toho máme expertní týmy na jednotlivé oblasti.

Ostře jste se ohradil proti serveru Seznam Zprávy, který uvedl, že se připravujete na „nepřímou“ podporu vlády hnutí ANO. Ale čistě technicky, umíte si takový způsob podpory představit? Tedy dát podporu vládě ve sněmovně a na ministerská místa dosadit pouze nezávislé odborníky?

SPD bude buď ve vládě, nebo budeme v opozici. Nebudeme hrát druhé housle a nebudeme tady dělat žádnou stafáž. Jsme strana, kterou už v minulých volbách volilo přes půl milionu občanů, máme skvělé voliče, slušné, pracující lidi či lidi v seniorském věku. Naši voliči si přejí, a já jezdím neustále mezi občany, abychom prosazovali náš program na vládní úrovni, takže pro to uděláme všechno a žádné druhé housle hrát nebudeme. Pakliže to nepůjde ve vládě, tak budeme plná opozice. Stejně jako v tomto volebním období jsme prosadili některé naše návrhy zákonů.

Vylučujete tedy, že by vznikla takto „nepřímá“ podpora?

My buď budeme ve vládě, nebo v opozici. Aby naše hlasy dělaly stafáž vládě někoho jiného, to nepřichází v úvahu.

Mluvil jste o ministerstvu financí a potřebě strukturálních změn. V programu mluvíte o snižování některých daní, kde pro to vidíte prostor?

Jsem hrdý na to, že díky hlasům SPD byla zrušena superhrubá mzda, jsem rád, že mají pracující lidé díky SPD více peněz v peněženkách. Nevím, proč by měli pracující lidé platit za zlodějiny nějakých politiků, kteří tady rozkradli stát. Hrdě se hlásím k tomu, že bychom rádi zvýšili odečitatelnou položku na děti na jednou tolik. Ale musí to být z práce. Ne, jako to dělá ČSSD, Piráti a KDU-ČSL, kteří nám tady blokují už půl roku závěrečné třetí čtení našeho návrhu zákona na ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivými. Oni přidávají peníze tím, že zvyšují dávky nepřizpůsobivým, my chceme přidávat lidem peníze ze mzdy pracujícím lidem.

Plánujete snižovat ještě nějaké daně?

A priori máme v programu, že jsme proti zvyšování daní občanům a firmám. Co se týče snížení daňového zatížení, chceme jít právě formou podpory rodin s dětmi.

Jak chcete výpadek nahradit?

Představili jsme balíček v hodnotě zhruba přes sto miliard korun, kde ty chybějící peníze vzít. Jsme ve fázi, že tu byla vládní nařízení, s kterými jsme do značné míry nesouhlasili, a v rámci nich kompenzace. Je důležité trvat na tom, aby nebyla už žádná plošná opatření, žádný lockdown, to nám samo o sobě sníží do značné míry deficit. I Nejvyšší kontrolní úřad mimochodem konstatoval, že z deficitu šla jen půlka na koronavirus, půlka ne.

Co je v balíčku za sto miliard – odložme drahé zahraniční armádní nákupy. V rozpočtu bylo 52 miliard na nákup nových bojových vozidel. My to chceme odložit. Například Finové rekonstruovali bojová vozidla, my kupovali nová. Dále ponižme peníze takzvaným solárním baronům, ukončeme financování politických neziskových organizací, to jsou ty, co prosazují multikulty, gender, Evropskou unii, migraci. Prezident (Miloš) Zeman říkal, že je to až 11 miliard, mně žádné ministerstvo nedokázalo dát přehledný soupis výdajů na tyto organizace. Vůbec nám nevadí neziskovky, které se starají o děti, staré lidi, invalidy. Dále můžeme uspořit na ukončení jakýchkoliv zahraničních misí české armády. Afghánistán nás přišel na více než 20 miliard. Dále je potřeba zrušit inkluzi ve školství, to je úspora až 6 miliard. Dále chceme narovnat podmínky mezi českými podnikateli a zahraničními nadnárodními korporacemi, navrhujeme stejnou daň 15 % při vyplácení podílu na zisku. A samozřejmě ukončení zneužívání dávek nepřizpůsobivým. Pravda, tam je to jenom půl miliardy úspora, ale říkám to jen pro dokreslení.

Jak si představujete v příštích letech důchodovou reformu?

My trpělivě, dlouhodobě navrhujeme pilíře důchodové reformy. Problém je, že nám ve střednědobém horizontu dojdou peníze na průběžné financování důchodů. Musíme zvýšit a motivovat porodnost pracujících rodin. Je třeba nastartovat porodnost tak, abychom se dostali přes dvě děti na matku, nejlépe dvě až tři. Máme průběžně financovaný důchodový systém, to znamená dnešní pracující lidé si nešetří na vlastní důchody, ale platí důchody svým rodičům. Potřebujeme mít co nejvíce lidí, kteří budou v produktivním věku pracovat. Pakliže lidé budou z pracujících rodin, je tam ta nejvyšší pravděpodobnost, že ty děti budou také pracovat poté, co dospějí. Pakliže tu bude pokračovat systém podporovaný dosavadními vládami, že se vyplácí dávky nepřizpůsobivým, říkám na rovinu, že dítě, které je z nepřizpůsobivé rodiny, má samozřejmě nižší potenciál, že bude samo pracovat. Musíme zásadně finančně a systémově podpořit pracující rodiny s dětmi, aby měly motivaci a nebály se mít více dětí. Jinak už máme jenom tři možnosti a ty odmítá SPD všechny. Zásadně odmítáme zvyšování věku odchodu do důchodu, zvyšování daní nebo přijímání migrantů.

Pro mladé rodiny je zjevně palčivý problém i otázka bydlení. Jak byste řešili narůstající nedostupnost bydlení?

Je třeba vytvořit mnohem větší konkurenci na trhu bydlení. Proto SPD navrhuje podporu družstevního bydlení, není to socialistický výmysl, v Rakousku to funguje výborně, podporu obecního nájemního bydlení, opět je to model v západních zemích. V každém městě nebo i často ve větší či menší obci mají nějaký zchátralý objekt, který by šlo za přispění státu zrekonstruovat jenom na základní byty a ty by šlo levně pronajmout lidem, co tam mají trvalý pobyt a zároveň mají pracovní minulost a nebo jsou v důchodu. Když třeba seniorovi zemře partner, tak z toho důchodu, přesto, že má ještě vdovský, není schopen si poplatit ani bydlení a často se dostává do úplné žebroty, musí ho opouštět a vystěhovávat se. Třetí věc je zrychlit stavební řízení. Teď se to doufám zrychlí díky stavebnímu zákonu, který byl prohlasován hlasy jen dvou stran, ANO a SPD.

Věříte, že to vyřeší?

Ten zákon není vůbec tak ideální, všichni jsme si toho vědomi, je třeba připravit novelu. Líbila se mi tam třeba fikce souhlasu, když vám úřad v nějaké lhůtě neodpoví, tak to prostě platí a souhlasí, to si myslím, že je velký „bič“ a pomoc pro občany. Dnes je situace taková, že jsme v délce stavebního řízení na zhruba 160. místě na světě na úrovni Bangladéše.

Poslední věc ohledně bydlení je, že chceme zavést státem garantované, výhodné, manželské půjčky. Neříkám novomanželské, ale manželské. Do hodnoty 800 tisíc korun. Slyšel jsem nesmyslný argument – co si lidé koupí za 800 tisíc. Vždyť je dobrá jakákoliv pomoc, jsme rozpočtově odpovědní, nebudeme říkat miliony, je to třeba na vybavení. Další tři body, co jsem řekl předtím, zase zvýší konkurenci na trhu bydlení. Jediné, co dosavadní vlády nabízejí, je komerční bydlení. Je to jeden z důvodů, proč se to vymklo z ruky. Opět bychom byli rádi, aby tam byla podmínkou pracovní minulost nebo prokazatelná invalidita, mně by se dokonce i líbilo, možná to zní tvrdě, ale k diskuzi je i podmínka čistého trestního rejstříku bez úmyslných trestných činů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články