Prahou prošel pochod na podporu tradiční rodiny, týden před Prague Pride

200 lidí demonstrovalo za rodinu

Prahou prošel pochod na podporu tradiční rodiny, týden před Prague PrideNOVÉ
Pochod pro rodinu Foto:

Ilustrační foto: Facebook Pochodu pro rodinu

Domov

Zhruba dvě stovky lidí včetně několika politiků se v sobotu v průvodu prošly centrem Prahy, aby podpořily tradiční pojetí rodiny – tedy manželství muže a ženy. Akce se v minulých letech konala souběžně s průvodem festivalu Prague Pride, který podporuje gay, lesbickou, bisexuální a transgender komunitu. Letošní pochod uspořádali organizátoři z Aliance pro rodinu o týden dříve.

Účastníci akce se sešli na Ovocném trhu, odkud se po vyslechnutí stručných úvodních projevů vydali přes Staroměstské náměstí na nábřeží a odtud na Střelecký ostrov, kde pořádali shromáždění s několika rodinnými atrakcemi. Na start průvodu dorazil i předseda sněmovního ústavněprávního výboru Marek Benda (ODS) či další poslanec Aleš Juchelka (ANO), který zasedá ve výboru pro sociální politiku a společně s Bendou je také členem stálé komise pro rodinu.

Navzdory panujícímu vedru přivedli podporovatelé tradičních rodin do průvodu, který hodinu procházel ulicemi, i malé děti, některé ještě v kočárcích. Řada dospělých třímala české vlajky. V čele průvodu poutali pozornost kolemjdoucích bubeníci. Následovalo je několik žen, které tančily s šátky a tamburínou, za nimi šli ostatní. Na pochod dohlíželi policisté.

Účastníci akce měli také možnost podepsat petici za zachování manželství jako svazku muže a ženy a petici proti ratifikaci Istanbulské úmluvy, která má být nástrojem pro potírání násilí na ženách. Podle kritiků, k nimž patří například čeští a moravští biskupové, je text ovlivněn „ideologickými nánosy“, které jdou proti tradičnímu pojetí rodiny.

Letošním tématem festivalu Prague Pride, který začne v pondělí, je rovněž rodina. Podle pořadatelů přehlídky si lidé s odlišnou sexuální orientací právě v rodinách osvojují vzorce chování, ale také získávají celoživotní traumata. Aliance pro rodinu naopak hlásá, že rodina založená na manželství muže a ženy je nejlepší prevencí „všech druhů rizikového chování“. Podle stoupenců aliance je tak potřeba „ukončit státní podporu ideologiím znevažujícím roli rodiny a popírajícím přirozené rozdíly, jimiž se muž a žena doplňují“.

„Atmosféra ve společnosti, daňový systém i stále více nově přijímaných zákonů či norem, které neberou v potaz dopady na rodinu, nezvýhodňují ty, kteří zodpovědně plní náročnou úlohu výchovy nových generací. Ba právě naopak, odměňují paradoxně jednotlivce, kteří si vyberou pohodlný, ničím a nikým nevázaný životní styl, v němž se chovají tak, jako by svět patřil pouze aktuálně žijící generaci,“ uvedla aliance v prohlášení na svém webu.

Zdůrazňuje tam také, že tradiční rodiny vychovávají nové daňové poplatníky, a přitom při výchově zažívají výrazné dopady majetkové nerovnosti, obzvlášť pokud se starají o více dětí.

Čtěte také: VIDEO: Statisíce lidí pochodovaly Berlínem pro podporu sexuálních menšin

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.