1 MATURITY

Letošní maturanti zvrátili trend neúspěšnosti

, NOVÉ

Témata: , ,

Růst neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státní maturity se letos na jaře poprvé od roku 2013 zastavil. Testy nezvládlo 14,1 procenta těch, kteří šli k maturitě poprvé. Je to o 2,9 procentního bodu méně než loni. Testy skládalo na začátku května poprvé zhruba 62 500 studentů. Meziročně lépe zvládli matematiku a cizí jazyky, v češtině se mírně pohoršili. Vyplývá to z analýzy výsledků maturitních testů, kterou Cermat zveřejnil na svém webu.

Zatímco v roce 2013 neuspělo v maturitních testech 10,5 procenta prvomaturantů, loni to bylo 17 procent. Neúspěšnost v tomto období narůstala každoročně. Letos se snížila na 14,1 procenta. „Trend růstu neúspěšnosti v didaktických testech se tak letošním rokem podařilo zastavit, což souvisí s poklesem neúspěšnosti v předmětech druhé povinné zkoušky,“ uvedl Cermat v analýze.

U testu z matematiky, kterou si letos vybrala asi pětina maturantů, uspělo 84,5 procenta z nich. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni. Mezi nástavbami se podíl neúspěšných v matematice dostal po pěti letech pod hranici 50 procent, a v meziročním srovnání jich ubylo zhruba o deset procentních bodů. Podobně se proti loňsku snížila také neúspěšnost z matematiky na středních odborných školách a na učilištích. Úbytek propadlíků nebyl tak výrazný u gymnazistů, kteří mají obecně se státní maturitou nejmenší potíže a matematiku si volí čím dál častěji než žáci jiných škol.

Na lepší výsledky v matematice měla podle Cermatu vliv i loňská novela vyhlášky, která prodloužila čas zkoušky. Zatímco před rokem měli středoškoláci na test z matematiky 105 minut, letos to bylo 120 minut.

V případě cizích jazyků se neúspěšnost dost lišila, ovšem i zde meziročně buď klesla, nebo stagnovala. V nejoblíbenější angličtině test zvládlo 96,4 procenta studentů, což je o 2,6 procentního bodu víc než před rokem. Angličtinu si vybralo 94,5 procenta těch, kteří dělali zkoušku z cizího jazyka. Nejlépe na tom byli žáci se španělštinou, kteří uspěli v 98,5 procenta případů. Nejhůře dopadly testy z němčiny, které neudělala čtvrtina prvomaturantů. I tak ale jejich úspěšnost vzrostla proti loňsku o 11 procentních bodů.

Maturanti uspěli v testech lépe na všech typech škol. Nejvíce se zlepšili v nástavbovém studiu a v učilištích, které jinak vykazují u státních maturit nejhorší výsledky. Loni testy nesložilo 34,4 procenta maturujících učňů, letos to bylo 29,7 procenta. Na nástavbách klesla neúspěšnost meziročně z 47,2 procenta na 42,4 procenta. Mezi gymnazisty neudělalo testy 1,6 procenta studentů, tedy o 0,7 procentního bodu míň než loni.

Většina neúspěšných maturantů letos selhávala v testu z češtiny. Úspěšnost v něm se dostala na 89,7 procenta, oproti loňsku to bylo o 0,3 procentního bodu méně. Na češtině ztroskotala zhruba polovina z celkového množství neúspěšných. V testu z druhého maturitního předmětu, tedy matematiky nebo cizího jazyka, neuspěla zhruba čtvrtina neúspěšných. Další přibližně pětina jich propadala z obou povinných testů.

Studenti, kteří si vybrali matematiku, v ní nicméně selhávali častěji než v češtině. V některém z testů neuspěli z 18,9 procenta. Velkou neúspěšností se vyznačovali také maturanti, kteří zvolili jako druhý předmět němčinu. Testy nezvládla zhruba třetina z nich, přičemž to bylo častěji kvůli němčině než kvůli češtině. Naopak maturující z angličtiny měli potíže spíše s češtinou.

Maturitní testy psalo počátkem května 62 549 žáků, kteří šli ke zkoušce poprvé. Dalších 853 žáků zkoušku dělalo v odloženém termínu a 5783 jich maturovalo v opravném nebo náhradním termínu.

Čtěte dále: Maturantům šla letos matematika lépe. V češtině se mírně zhoršili

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.