Letošní maturanti zvrátili trend neúspěšnosti

Letošní maturanti zvrátili trend neúspěšnostiNOVÉ
Domov

MATURITY

Echo24

Růst neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státní maturity se letos na jaře poprvé od roku 2013 zastavil. Testy nezvládlo 14,1 procenta těch, kteří šli k maturitě poprvé. Je to o 2,9 procentního bodu méně než loni. Testy skládalo na začátku května poprvé zhruba 62 500 studentů. Meziročně lépe zvládli matematiku a cizí jazyky, v češtině se mírně pohoršili. Vyplývá to z analýzy výsledků maturitních testů, kterou Cermat zveřejnil na svém webu.

Zatímco v roce 2013 neuspělo v maturitních testech 10,5 procenta prvomaturantů, loni to bylo 17 procent. Neúspěšnost v tomto období narůstala každoročně. Letos se snížila na 14,1 procenta. „Trend růstu neúspěšnosti v didaktických testech se tak letošním rokem podařilo zastavit, což souvisí s poklesem neúspěšnosti v předmětech druhé povinné zkoušky,“ uvedl Cermat v analýze.

U testu z matematiky, kterou si letos vybrala asi pětina maturantů, uspělo 84,5 procenta z nich. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni. Mezi nástavbami se podíl neúspěšných v matematice dostal po pěti letech pod hranici 50 procent, a v meziročním srovnání jich ubylo zhruba o deset procentních bodů. Podobně se proti loňsku snížila také neúspěšnost z matematiky na středních odborných školách a na učilištích. Úbytek propadlíků nebyl tak výrazný u gymnazistů, kteří mají obecně se státní maturitou nejmenší potíže a matematiku si volí čím dál častěji než žáci jiných škol.

Na lepší výsledky v matematice měla podle Cermatu vliv i loňská novela vyhlášky, která prodloužila čas zkoušky. Zatímco před rokem měli středoškoláci na test z matematiky 105 minut, letos to bylo 120 minut.

V případě cizích jazyků se neúspěšnost dost lišila, ovšem i zde meziročně buď klesla, nebo stagnovala. V nejoblíbenější angličtině test zvládlo 96,4 procenta studentů, což je o 2,6 procentního bodu víc než před rokem. Angličtinu si vybralo 94,5 procenta těch, kteří dělali zkoušku z cizího jazyka. Nejlépe na tom byli žáci se španělštinou, kteří uspěli v 98,5 procenta případů. Nejhůře dopadly testy z němčiny, které neudělala čtvrtina prvomaturantů. I tak ale jejich úspěšnost vzrostla proti loňsku o 11 procentních bodů.

Maturanti uspěli v testech lépe na všech typech škol. Nejvíce se zlepšili v nástavbovém studiu a v učilištích, které jinak vykazují u státních maturit nejhorší výsledky. Loni testy nesložilo 34,4 procenta maturujících učňů, letos to bylo 29,7 procenta. Na nástavbách klesla neúspěšnost meziročně z 47,2 procenta na 42,4 procenta. Mezi gymnazisty neudělalo testy 1,6 procenta studentů, tedy o 0,7 procentního bodu míň než loni.

Většina neúspěšných maturantů letos selhávala v testu z češtiny. Úspěšnost v něm se dostala na 89,7 procenta, oproti loňsku to bylo o 0,3 procentního bodu méně. Na češtině ztroskotala zhruba polovina z celkového množství neúspěšných. V testu z druhého maturitního předmětu, tedy matematiky nebo cizího jazyka, neuspěla zhruba čtvrtina neúspěšných. Další přibližně pětina jich propadala z obou povinných testů.

Studenti, kteří si vybrali matematiku, v ní nicméně selhávali častěji než v češtině. V některém z testů neuspěli z 18,9 procenta. Velkou neúspěšností se vyznačovali také maturanti, kteří zvolili jako druhý předmět němčinu. Testy nezvládla zhruba třetina z nich, přičemž to bylo častěji kvůli němčině než kvůli češtině. Naopak maturující z angličtiny měli potíže spíše s češtinou.

Maturitní testy psalo počátkem května 62 549 žáků, kteří šli ke zkoušce poprvé. Dalších 853 žáků zkoušku dělalo v odloženém termínu a 5783 jich maturovalo v opravném nebo náhradním termínu.

Čtěte dále: Maturantům šla letos matematika lépe. V češtině se mírně zhoršili

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články