Maturantům šla letos matematika lépe. V češtině se mírně zhoršili

Maturitní zkoušky

Maturantům šla letos matematika lépe. V češtině se mírně zhoršiliAKTUALIZOVÁNO
Test z matematiky letos u maturit zvládlo více studentů než loni. U testu z češtiny si maturanti letos naopak mírně pohoršili. Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Test z matematiky letos u maturit zvládlo více studentů než loni. Podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které v pondělí údaje zveřejnilo, napomohl k lepšímu výsledku prodloužení času zkoušky. U testu z češtiny si maturanti letos naopak mírně pohoršili.

U testu z matematiky letos uspělo 84,5 procenta maturantů. Bylo to o 6,3 procentního bodu více než loni.

„Na výsledcích zkoušky z matematiky se pozitivně odrazilo prodloužení času zkoušky, a to zejména u žáků s podprůměrnými výsledky,“ uvádí Cermat. Vliv měla i změna struktury žáků přihlášených ke zkoušce. Vzrostl totiž podíl gymnazistů, kteří v průměru dosahují lepších výsledků oproti žákům odborných škol.

Úspěšnost v didaktickém testu z češtiny a literatury se letos dostala na 89,7 procenta. Oproti loňskému roku to bylo o 0,3 procentního bodu méně. Mírně se zhoršilo také hodnocení, kterého studenti dosahovali. Prvomaturanti letos měli v testu průměrné skóre 64,2 procenta, zatímco loni to bylo o půl procentního bodu více.

Poměrně výrazně se u maturit lišila úspěšnost v testech z jednotlivých cizích jazyků. Nejlépe na tom byli studenti posledních ročníků středních škol se španělštinou, kteří uspěli v 98,5 procenta případů. Test z francouzštiny zvládlo 96,4 procenta studentů a z angličtiny 96,4 procenta žáků. U ruštiny dosahovala úspěšnost téměř 94 procent. Nejhůře dopadly maturitní testy z němčiny, které neudělala čtvrtina prvomaturantů. I tak ale úspěšnost vzrostla oproti loňsku o 11 procentních bodů.

Maturanti se nemají k francouzštině a španělštině

Maturitní zkoušku z češtiny podstoupilo počátkem května 62 595 žáků, kteří šli ke zkoušce poprvé. Dalších 857 žáků zkoušku dělalo v odloženém termínu a 2322 jich maturovalo v opravném nebo náhradním termínu.

Test z matematiku si zvolilo 21,4 prvomaturantů, meziročně o 2,1 procentního bodu méně. Cizí jazyk si vybralo 78,6 studentů hlásících se k maturitní zkoušce poprvé. Nejčastěji si vybírali angličtinu. Naopak nejméně populární byla francouzština a španělština.

Obsah letošních didaktických testů státní maturity byl bezchybný, potvrdila minulý týden nezávislá odborná komise. Loni se v testech objevila chyba, kvůli které se pak musely přehodnotit výsledky maturity z češtiny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Piráti jdou na voliče zpěvem. Bartoš hraje na akordeon a varuje před populisty a spol.

Našli jsme 8,6 miliardy, oznámil Babiš. Příští rozpočet má mít schodek 40 miliard

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články