„Se STAN získáme víc mandátů.“ Piráti hlasují o koalici se Starosty
JEDNÁNÍ O KOALICI
Piráti začínají na vnitrostranické úrovni hlasovat o možné koalici s hnutím STAN do nadcházejících parlamentních voleb. Vypracovali si analýzu plusů a minusů, která je jedním z podkladů rozhodování. Stranické špičky Pirátů této koalici již vyjádřily podporu, podle průzkumu, který si Pirátská strana nechala schválit, si navíc přeje společnou volební kandidátku se STAN 95 % pirátských voličů.
Piráti budou o možném vyjednávání o volební koalici hlasovat mezi 20. a 23. listopadem. Celostátní výbor STAN na začátku října rozhodl, že zahájí vyjednávání výhradně s Piráty o vytvoření koalice dvou rovnoprávných partnerů pro parlamentní volby. Piráti připravili pro své členy analýzu výhod i nevýhod spolupráce se STAN, na základě které má strana v druhé polovině listopadu hlasovat. Pokud usnesení schválí, mělo by pirátské předsednictvo do měsíce předložit celostátnímu fóru ke schválení návrh koaliční smlouvy. Spolupráce by se měla týkat i období po volbách na vládní a sněmovní úrovni.
Podle interního průzkumu koalici se STAN podporuje 95 % voličů. SWOT analýza, jež si strana zpracovala, zmiňuje také další klady a zápory spolupráce. Jako výhody uvádí například možný vyšší zisk poslaneckých mandátů oproti samostatné kandidatuře, větší šance podílejí se na vládě a zároveň si od spolupráce Piráti slibují i oslabení pozice a volebního výsledku hnutí ANO.
Pro uzavření koalice se již vyjádřili vrcholní představitelé strany, ale i pirátský poslanec Martin Jiránek, který SWOT analýzu pro straníky vypracoval. „Osobně jsem byl od začátku lehce pro, ale samozřejmě na začátku jsem věděl, že všechny možné výhody a rizika obou variant, samostatně či koaličně, neznám. Měl jsem tedy na danou věc otevřený pohled a byl připraven jít oběma cestami podle výsledků analýzy. Čím víc jsem však analýzu zpracovávali, desítky hodin ji analyzovali a přemýšleli o všech aspektech, tím více se mi ukazovalo, že koaliční cesta je pro Piráty, ale celkově i pro možnou změnu směřování České republiky vhodnější. Takže jsem po vypracování maximálně neutrálního pohledu na obě možné varianty dal čtenářům i své vlastní doporučení, že si myslím, že společná koaliční cesta je lepší,“ řekl deníku Echo24 Martin Jiránek.
Podobně se vyjádřila také 1. místopředsedkyně strany Olga Richterová, která pro deník Echo24 uvedla, že koalici se STAN podporuje. „Ano, podporuji. Ale to hlasování je teprve o vyjednávání koalice,“ připomněla Richterová s tím, že v těchto dnech členská základna Pirátů teprve rozhoduje o tom, zda budou vůbec zahájena vyjednávání.
Pro spolupráci se STAN se vyjádřil také nejmladší poslanec Pirátů František Kopřiva. „Vnímám výhody i nevýhody obou variant. A ať už to dopadne jakkoliv, výsledný projekt bude mít mou stoprocentní podporu. V hlasování podpořím variantu vstoupit do jednání s tím, že by ve společném programu měla být obsažena pirátská liberální témata jako manželství pro všechny, legalizace konopí či ukotvení práva na šifrování v Ústavě,“ sdělil deníku Echo24 Kopřiva.
Společnou kandidátku podporuje také předseda strany Ivan Bartoš. „Protože volební systém je nastaven špatně, znevýhodňuje menší strany a pohrdá voliči, což se snažíme dlouhodobě změnit. V koalici se STAN bychom tak například v případě volebního výsledku 26 procent, který je zcela reálný, dostali o 18 mandátů víc, než když půjdeme samostatně,“ uvedl na fóru.
„Průzkum dále ukázal, že 95 procent našich skalních voličů tuto koalici podporuje. Se STAN si vzájemně konkurujeme, přetahujeme se s nimi až o 60 procent našich potenciálních voličů, což je zbytečné – nechceme dávat energii na vzájemné soupeření místo toho, abychom získávali nové voliče. STAN má také solidní zázemí v samosprávách a v české politice bude a je nutné s tím počítat, ať se to někomu líbí nebo ne. Mnohem lepší než soupeřit a přetahovat se o větší města (Piráti) a menší obce a regiony (STAN) je, podle mého názoru, v této situaci zvážit spojení sil,“ doplnil. Spolupráci na fóru podpořili i místopředseda Radek Holomčík nebo šéf poslanců Jakub Michálek.
Slabými stránkami spolupráce jsou podle analýzy ztráta motivace těch, kteří pro koalici nejsou, nebo rozpory v regionech. Piráti zmiňují například některé pražské městské části, v nichž jsou podle nich občas vyhrocené vztahy. Sestavení společných kandidátek pak podle Pirátů nemusí uspokojit všechny aktéry z obou stran. Vzhledem k tomu, že všechny verze spolupráce počítají se společnou prezentací v médiích, přišli by také Piráti o část prostoru.
Přes významný programový překryv zůstávají rozpory. Piráti jsou podle analýzy více progresivní například v aktualizaci autorského zákona nebo moderní regulaci návykového chování. Shodují se se STAN například v zahraniční politice, na nutnosti snížení zdanění práce, digitalizace státu nebo modernizace ekonomiky.