V Íránu zadrželi dívku za to, že tančila na internetu

Potírání svobody projevu v arabském světě

V Íránu zadrželi dívku za to, že tančila na internetuNOVÉ
Maedeh Hojabriová Foto:

Print Screen: Shabnam Rajaie/YouTube

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Osmnáctiletá Maedeh Hojabriová je v mnoha ohledech podobná ostatním dívkám kdekoli na světě. Cvičí gymnastiku, má ráda tanec a videa z provozování svého koníčku pravidelně sdílí na sociální síti Instagram. Rozdíl je však v tom, že Maedeh žije v Íránu. Tamní ultra konzervativní islámská společnost se na jakékoliv svobodomyslné projevy, zvlášť u žen, dívá nelibě a netrvalo tak dlouho, než Hojabriové zabušila na dveře policie. Zadržela ji za porušení morálních norem.

Hojabriová na sociální síť nahrála přes 300 videí. Její jméno v současnosti figuruje v názvu hned několika instagramových účtů, přičemž není jisté, který a zdali vůbec některý patří zadržené dívce – původní účet mohl být smazán. Zahraniční média píší, že celkově by mohly účty sdružovat 12 tisíc až 66 tisíc sledujících (followerů).

Na videích Hojabriová tančí v orientálním stylu. Oděna je přitom do mladistvého oblečení, které rozhodně nepřipomíná v zemi povinný hidžáb, tedy muslimský šátek zahalující vlasy, krk a poprsí. Pro ženy v Íránu platí povinné nošení hidžábu jen na veřejných místech, v praxi však veřejný prostor zahrnuje i online prostředí internetu.

Podle informací ABC News íránská státní televize vysílala video, na němž se Hojabriová doznala k porušení morálních norem. Jedním dechem však měla dodat, že pobuřování nebylo jejím úmyslem, snažila se prý pouze získat více fanoušků. Server doplňuje, že není jisté, zdali byla dívka k prohlášení donucena.

Podle místního serveru Shabooneh nebyla Hojabriová jedinou zadrženou. Spolu s ní íránská policie kvůli stejnému prohřešku zadržela další tři lidi. Všichni čtyři zadržení mají již být na základě zaplacené kauce na svobodě. Není to poprvé, kdy íránská vláda zasahuje proti svým občanům, kteří se na internetu prezentují dle jejího mínění nevhodně. V roce 2014 tamní soud uložil šestici mladých mužů a žen podmíněné tresty za to, že na videu tančili na píseň Happy od amerického zpěváka Pharrella Williamse. O případu jsem psali zde.

Írán v minulosti zablokoval přístup hned k několika sociálním sítím, mezi nimi byly například Facebook, Twitter, YouTube, nebo komunikační aplikace Telegram. Miliony obyvatel země však nadále komunikují prostřednictvím virtuálních privátních sítí (tzv. VPN) a proxy serverů. Současná zadržení přišla zrovna v době, kdy Íránci masivně protestují proti ekonomickým krokům současné vlády.

Čtěte také: V Íránu popravili osm lidí za teroristické útoky v Teheránu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články