Petříček se Zemana zeptá na Pocheho, ministrem by mohl být koncem příštího týdne

ministerstvo zahraničí

Petříček se Zemana zeptá na Pocheho, ministrem by mohl být koncem příštího týdneNOVÉ
Tomáš Petříček Foto:

Foto: Ministerstvo zahraničí

1
Domov
Sdílet:

Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) počítá s pravidelnými konzultacemi s prezidentem Milošem Zemanem. Novinářům ve středu řekl, že na čtvrteční schůzce chce s hlavou státu probrat své priority v oblasti zahraniční politiky a vyslechnout prezidentovy názory, a to včetně jeho pohledu na další uplatnění neúspěšného kandidáta na post ministra Miroslava Pocheho (ČSSD).

„Chtěl bych s panem prezidentem hovořit o svých prioritách pro zahraniční politiku České republiky, chtěl bych se seznámit s jeho hlavními tématy a domluvit se na konzultacích ohledně naší spolupráce,“ uvedl. Europoslanec Poche, kterého Zeman odmítl v létě do čela diplomacie jmenovat, by mohl být jedním z jeho poradců, dodal.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), který o změně v čele resortu zahraničí s prezidentem jednat v úterý večer, je přitom otázka dalšího působení Pocheho pro Zemana klíčová. „Myslím, že bude chtít slyšet stejnou věc jako já, že pan Poche se vrátí do Bruselu, že nebude působit na ministerstvu,“ řekl Babiš novinářům před dnešním zasedáním vlády, na které přišel zatím v roli náměstka ministra i Petříček.

Petříček zopakoval, že podle jeho názoru nebude ve chvíli řádného jmenování ministra už třeba pozice tajemníka, kterou Poche nyní zastává. „Já bych s ním o tom chtěl hovořit po svém jmenování, nicméně už jsem avizoval, že nevidím potřebu, aby pokračoval jako politický tajemník,“ uvedl Petříček na Pocheho adresu. Míní, že jako europoslanec by Poche na ministerstvu neměl zastávat nějakou honorovanou práci, nicméně s ním počítá jako s konzultantem. „Pokud budu jmenován ministrem zahraničních věcí, tak samozřejmě si budu skládat sbor externích poradců a samozřejmě pan Poche může být součástí tohoto sboru,“ uvedl s tím, že na věc se chce zeptat prezidenta.

Babiš v souvislosti s náplní práce ministra zahraničí hovoří zejména o ekonomické diplomacii. Do evropské politiky promlouvá sám. Petříček si svou roli představuje v širším pojetí. „Ekonomická diplomacie je součástí ministerstva zahraničních věcí, nicméně já vnímám jako důležité posilování našich bilaterálních vztahů s klíčovými partnery,“ uvedl a jmenoval sousední státy, partnery ve Francii či v transatlantickém prostoru. „Vnímám to jako celistvou záležitost,“ zdůraznil.

Zeman přijme Petříčka na Pražském hradě ve čtvrtek odpoledne. Předpokládá se, že Petříčka jmenuje ministrem koncem příštího týdne, až se vrátí z jednání hlav států visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách. Diplomacii nyní vede souběžně s ministerstvem vnitra předseda ČSSD Jan Hamáček. Původně trval na Pochem, ale v září místo něj navrhl Petříčka. Prezident minulý týden řekl, že Petříček má pro funkci slušné kvalifikační předpoklady.

Čtěte také: Babiš jednal s Petříčkem, Pocheho místo na ministerstvu má být zrušeno

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články