Babiš jednal s Petříčkem, Pocheho místo na ministerstvu má být zrušeno

post ministra zahraničí

Babiš jednal s Petříčkem, Pocheho místo na ministerstvu má být zrušenoNOVÉ
Miroslav Poche Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Funkce politického tajemníka na ministerstvu zahraničí, kterou zastává europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), po jmenování řádného ministra zanikne. Novinářům to v úterý po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl náměstek ministra Tomáš Petříček (ČSSD), kterého sociální demokracie na ministra nominovala. Babiš později řekl, že je důležité, že Poche na ministerstvu skončí. Podle něj je třeba, aby Česko mělo samostatného ministra, kterého nikdo neřídí. Pocheho ČSSD původně navrhla na ministra, prezident Miloš Zeman ho ale odmítl jmenovat.

"Ve chvíli, kdy bude řádně jmenován ministr zahraničních věcí, tak pozice politického tajemníka ministra zahraničních věcí už není nutná," řekl Petříček. "Politický tajemník byla pozice, která vznikla v době, kdy pan ministr (vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan) Hamáček (ČSSD) musel zastávat obě role, takže v tuto chvíli tato pozice zanikne jmenováním," doplnil.

"Pan Petříček mě ubezpečil, že pan Poche už nebude působit na ministerstvu zahraničních věcí, to si myslím, že je důležité," řekl Babiš. "Je to důležité, abychom měli ministra, který je svéprávný, samostatný, kterého nikdo neřídí zezadu," doplnil.

Poche řekl, že o zrušení funkce s Petříčkem mluvil. "Je to pevně navázáno na jeho jmenování ministrem," uvedl. Politický tajemník podle něj má svou roli, když není v resortu plnohodnotný ministr. "Proto může být zrušena. Předpokládám, že jak se bavíme s panem Petříčkem, že budeme nadále velmi úzce spolupracovat," uvedl Poche. Na diskusi o formě spolupráce je podle něj ještě brzy. "Je tam také limit služební zákon, nemohu být náměstkem, dokud jsem poslancem Evropského parlamentu," dodal. Petříček na twitteru uvedl, že by chtěl s Pochem spolupracovat například v oblasti evropské politiky.

Petříček také uvedl, že po jeho jmenování by politickým náměstkem ministra zůstal Jan Kaucký (ČSSD). O obsazení druhého místa politického náměstka, které by se uvolnilo jeho jmenováním do ministerské funkce, zatím rozhodnuto není. Babiš na úterní schůzce podle Petříčka nevznesl žádný požadavek na to, aby místo obsadil zástupce hnutí ANO.

Babiš s Petříčkem v úterý mluvili také o fungování české zahraniční politiky a o budoucí spolupráci mezi ministerstvem zahraničí a úřadem vlády. "Mým cílem je, aby Česká republika mluvila navenek jedním hlasem. Proto jsme hovořili o spolupráci mezi úřadem vlády a ministerstvem zahraničí v klíčových oblastech, jako je Sýrie, Libye, vztahy v rámci Evropské unie. V tomto směru myslím, že s panem premiérem budeme schopni nalézt společnou prezentaci navenek," řekl Petříček. Na konkrétním postupu se zatím nedohodli, ale budou chtít klíčová témata spolu projednávat.

Babiš řekl, že se bude chtít sejít společně s Petříčkem a s Hamáčkem a projednat klíčová zahraničněpolitická témata, jako jsou mezinárodní úmluvy, problematika migrace a syrského konfliktu, evropská témata nebo jmenování velvyslanců. Termín schůzky zatím stanoven není, s Hamáčkem o něm patrně budou mluvit ve středu na jednání vlády. Petříčkovi Babiš také doporučil, aby se rychle setkal s ministryní průmyslu Martou Novákovou (za ANO) a jednal s ní o ekonomické diplomacii.

Petříček uvedl, že zatím nemá dohodnutý termín schůzky s prezidentem. Zeman už dříve uvedl, že se bude chtít s navrženým ministrem zahraničí sejít, než ho do funkce jmenuje. Zároveň řekl, že Petříček má pro funkci ministra slušné kvalifikační předpoklady. Nevidí problém ani v tom, že v minulosti kandidát ČSSD působil jako asistent Pocheho v Evropském parlamentu.

Ani Babiš, který se sejde se Zemanem v úterý večer v Lánech, zatím termín jmenování Petříčka do funkce nezná. "Já myslím, že to proběhne pravděpodobně relativně rychle," řekl pouze o termínu možné schůzky kandidáta na ministra s prezidentem.

"Schůzka (prezidenta) s nominantem na post ministra zahraničních věcí se uskuteční v následujících dnech," napsal ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

ČSSD původně navrhovala na ministra zahraničí Pocheho, Zeman ho ale odmítl jmenovat, a proto úřad od červnového jmenování vlády dočasně vede Hamáček. V polovině září ČSSD rozhodla, že na šéfa diplomacie navrhne Petříčka. Babiš v úterý uvedl, že návrh na jeho jmenování oficiálně odeslal Zemanovi ihned poté, co ho od Hamáčka dostal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Těžký hřích ČSSD,“ pustil se Kalousek do nominace Petříčka. Zeman už na něj prý kývl

Petříček se může chystat na šéfování diplomacie. Odmítnutí z Hradu nezaznělo

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články