2 Spor o resort zahraničí

„Těžký hřích ČSSD,“ pustil se Kalousek do nominace Petříčka. Zeman už na něj prý kývl

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Opozice se opírá do rozhodnutí sociálních demokratů navrhnout do čela ministerstva zahraničí Tomáše Petříčka. Podle ní náměstek z Černínského paláce nedisponuje potřebnou politickou autoritou. „Je to těžký hřích sociální demokracie, která si řeší nějaké svoje vnitrostranické boje a poškozuje Českou republiku,“ zkritizoval v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce v ČT kroky ČSSD předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Sociální demokracie nominací Petříčka řeší spor o svého dosavadního kandidáta Miroslava Pocheho, jehož jako šéfa diplomacie odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman.

Na osobu kandidáta ČSSD nahlížejí opoziční politici sktepticky. „Je to propáslá příležitost pro sociální demokracii upevnit si svou pozici ve vládě,“ míní Kalouskův protějšek v Sněmovně Jan Farský (STAN) s tím, že nominace rovněž oslabuje pozici České republiky v mezinárodním měřítku. „Tady máme dva hráče na tom zahraničním poli, a to prezidenta Zemana a premiéra Babiše,“ nechal se slyšet šéf poslanců STAN. „Bohužel ty jejich současné výstupy jsou dost zoufalé a nebezpečné a ohrožující budoucnost,“ dodal. Podle Farského nechtějí prezident s premiérem svou moc popustit nikomu jinému. 

Miroslav Kalousek vidí ministra zahraničí je respektovanou osobnost. „I kdyby byl pan Petříček geniální, tak tou neformální autoritou vybavený není, a to je příliš velký luxus,“ řekl bývalý předseda strany. Česká zahraniční politika je k tomu podle něj „diskoordinovaná“. 

Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky se o nominaci Tomáše Petříčka spekulovalo delší dobu, v mezidobí se strana snažila dohady o Miroslava Pocheho řešit, řekl. Chvojka v diskuzním pořadu uvedl, že prezident ve středu slíbil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že s novou nominací nebude dělat problémy. Miloš Zeman před několika dny prohlásil, že se s Petříčkem sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) přivede.

Chvojka Petříčka bránil slovy, že i současný rakouský kancléř Sebastian Kurz, předtím minustr zahraničí,  začínal jako velmi mladý. A Petříček je podle něj politicky zdatnou osobou. Současně však nepotvrdil informaci, že by se Poche mohl stát Petříčkovým náměstkem poté, co by se necelý rok před evropskými volbami vzdal mandátu europoslance. „Nevím o tom. Nemám zprávy o tom, že by svůj post europoslance měl opouštět,“ řekl. 

Čtěte také: Petříček se může chystat na šéfování diplomacie. Odmítnutí z Hradu nezaznělo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.