1 Zakladatel WikiLeaks

Juliana Assange stíhat budeme, rozhodlo Švédsko. Čelí obvinění ze znásilnění

, NOVÉ

Témata: , , ,

Švédsko znovu zahájí předběžné vyšetřování zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který v zemi čelí obvinění ze znásilnění. Oznámil to v pondělí ve Stockholmu Assangeův právník, jehož slova vzápětí potvrdila prokurátorka Eva-Marie Perssonová.

Švédské úřady případ předloni odložily, protože neměly přístup k Assangeovi, pobývajícímu tehdy na ekvádorské ambasádě v Londýně.

Trestní stíhání zakladatele WikiLeaks nabralo spád, když mu 11. dubna Ekvádor odebral azyl a pozval britskou policii na svou ambasádu v Londýně, kde se Assange ukrýval od roku 2012. Nyní je 47letý Assange v britském vězení, kde si odpykává 50týdenní trest kvůli porušení podmínek kauce, na jejichž základě byl v roce 2012 propuštěn z vazby.

Assangeovi v roce 2012 hrozilo vydání do Švédska. Obvinění ze znásilnění však označoval za pouhou zástěrku, aby mohl být poté předán americkým úřadům. V USA je totiž stíhán v souvislosti se zveřejněním utajovaných informací na serveru WikiLeaks a hrozí mu tam několikaleté vězení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pompeo odřekl plánovanou návštěvu Moskvy. Zamířil do Bruselu

V minovém poli – Izrael hostí soutěž Eurovize. České barvy hájí Lake Malawi

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.