První dítě ze zkumavky slaví čtyřicítku. Luise Brownová má už šest milionů následovníků

Mimotělní oplození

První dítě ze zkumavky slaví čtyřicítku. Luise Brownová má už šest milionů následovníkůNOVÉ
Louise Brownová, první narozené dítě ze zkumavky Foto:

Foto: Printscreen z Youtube/ Bourn Hall Clinic UK

1
Svět

nel Echo24

Nejstaršímu z šesti milionu dětí počatých mimo tělo matky je čtyřicet let. Angličanka Louise Brownová se jako první na světě narodila 25. července 1978 metodou in vitro (IVF). V souvislosti s výročím spouští londýnské Muzeum vědy novou výstavu o historii asistované produkce, informuje The Telegraph.

Lesley Brownová se devět let bez výsledku pokoušela otěhotnět. Embryolog Robert Edwards a gynekolog Patrick Stepto odebrali její vajíčko, oplodnili ho spermiemi manžela Johna a embryo vložili zpět do dělohy. Před čtyřiceti lety se narodila za pomoci císařského řezu zdravá dívka, Louise Brownová, která byla hned po narození pod přísným lékařským dohledem.

Louise Mullinderová, rozená Brownová, se o způsobu, jakým byla přivedena na svět, dozvěděla ve svých čtyřech letech. „V tomto věku nevíte, jak se rodí děti. Až když se dostanete do školy a máte sexuální výchovu, trochu hledáte a pochopíte, že to je zvláštní a neobvyklé,“ řekla Mullinderová s tím, že vždycky věděla, že je jiná, ale nikdy kvůli tomu neměla žádné problémy.

Stejným způsobem se narodila i Louisina o čtyři roky mladší sestra Natalie, která se narodila jako 40. dítě ze zkumavky na světě a v roce 1999 byla prvním dítětem narozeným metodou IVF, které porodilo vlastního potomka.

Za posledních čtyřicet let se podle odhadů narodilo mimotělním oplodněním vajíčka přes šest milionů dětí. Metoda se brzy podařila uskutečnit i u nás. První dítě bylo v České republice tímto způsobem narozenu 4. listopadu 1982.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Dítě rozbilo sochu v muzeu. Rodičům přišla faktura na tři miliony