1 Požár v bangladéšské metropoli

V Dháce vzplanul dům plný hořlavin. Požár si vyžádal nejméně 70 obětí

, NOVÉ

Témata: ,

Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se stále pátrá. Na pět desítek osob je v nemocnici, některé ve vážném stavu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na místní úřady, podle nichž může počet obětí dále růst. Oheň zachvátil obytný dům v centrální části města, odkud se rozšířil do několika okolních budov. Příčina požáru zatím není jasná, podle zdrojů AFP mohlo jít o výbuch plynu.

Požár podle hasičů vypukl ve čtyřposchoďovém domě ve středu okolo 23:00 místního času (18:00 SEČ) a více než dvěma stovkám hasičů se jej již podařilo z větší části dostat pod kontrolu. Sílu plamenů umocňovaly hořlavé látky, které byly v částech zasažených budov uskladněny.

„Slyšel jsem hlasitou explozi. Otočil jsem se a viděl, že je celá ulice plná aut a rikš. Všude byly plameny,“ citovala AFP jednoho z místních obchodníků, jehož krámek byl poničen a on sám zraněn.

Šéf hasičů AFP řekl, že tragický dopad požáru zvýšil i fakt, že začalo hořet v době, kdy byly okolní úzké uličky plné lidí čekajících v dopravní zácpě.

Požáry s desítkami obětí nejsou ve stošedesátimilionové jihoasijské zemi zcela výjimečným jevem, obvykle bývají spojovány s ledabylým přístupem k bezpečnostním pravidlům pro stavby a provoz budov. Patrně nejtragičtější za poslední desetiletí byl požár v textilním závodě na předměstí Dháky, kde v roce 2012 zemřelo přes 120 lidí.

O dva roky dříve při požáru bytového komplexu v Dháce vyvolaného výbuchem elektrického transformátoru uhořelo 116 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Lyžař natočil lavinu, která za ním zavalovala lidi

Muž v centru Marseille pobodal dva lidi, policie ho zastřelila

,