Kde „nachází“ Schillerová miliardy, které slibuje ministrům?
schodkový rozpočet
Přestože ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před několika týdny navrhla rozpočet s 40 miliardovým schodkem, budou nakonec státní výdaje ještě vyšší. Správkyně pokladny totiž slíbila představitelům jednotlivých resortů ještě další miliardy, u kterých to ale nekončí. 11 miliard totiž požaduje i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Schillerová tak bude jen těžko držet rozpočet s již tak dost vysokým schodkem, zvlášť když se očekává nižší růst HDP a stát má problém s výběrem daní.
„Slabší výhled na růst ekonomiky v příštím roce znamená i menší daňové příjmy. Ministerstvo financí přitom stále čeká relativně svižný růst průměrných mezd. Trh už je ale podle šetření ČNB mezi analytiky méně optimistický, což by znamenalo ještě pomalejší růst daňových příjmů, než nyní rozpočet předpokládá,“ upozornil již dříve hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Sama Schillerová však tvrdí, že má Česká republika zdravé finance. „Státní rozpočet rozhodně není „rozežraný“! Naopak splňuje priority naší vlády. Od nového roku přidáváme důchodcům, učitelům a také navyšujeme rodičovský příspěvek. A přesto zůstávají veřejné finance jako celek v dobré kondici,“ chlubila se Schillerová nedávno na Facebooku.
Schodek státního rozpočtu navíc bagatelizuje. „Schodek je 0,7 procenta hrubého domácího produktu, to je zanedbatelné číslo. Když se bavím s ostatními ministry financí v Bruselu, tak je vůbec nezajímá schodek státního rozpočtu, ale stav veřejných financí jako celku. Jak se s nimi hospodaří. A ty jsou u nás letos pořád přebytkové a příští rok budou téměř vyrovnané. Patříme ke špici v Evropě. Je to z hlediska snižování dluhu, kdy ho v poměru k růstu HDP neustále snižujeme,“ uvedla Schillerová v rozhovoru pro Blesk.
V roce 2017 budeme mít vyrovnaný rozpočet, sliboval Babiš
Přístup hnutí ANO se tak k otázce veřejných financí zásadně změnil. Když totiž v roce 2011 dnešní premiér Andrej Babiš (ANO) vstupoval do politiky, tvářil se ohledně plánování rozpočtů naprosto nekompromisně: „Deficit je ztráta. Kdyby mi někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyrazím.” Podobná rétorika jej během pár let vynesla do křesla ministra financí. V roce 2014 sliboval, že se již nebude hospodařit s deficitem: „Jsem přesvědčen, že v roce 2017 budeme mít vyrovnaný rozpočet.“
Návrh rozpočtu kritizovali především sociální demokraté, kteří uvedli, že je pro resorty ČSSD likvidační. Ministerstvo financí tudíž uvedlo, že by splnění požadavků ČSSD navýšilo plánovaný 40miliardový schodek, což považovalo za nepřijatelné.
Přesto se začala Schillerová s jednotlivými ministry setkávat a rozpočty jednotlivých institucí již o miliardy navýšila. S ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem vyjednala další miliardu pro jeho resort. Přes 250 milionů odklepla ministerstvu zahraničí, ministr dopravy získal do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dalších pět miliard, hasiči mají získat dalších 450 miliónů a nakonec ministerstvu kultury přidala 440 miliónů. Vyjednávání však ještě nekončí, 11 miliard požaduje již zmíněná Jana Maláčová.
Ministerstvo financí však bude jen těžko hledat zmíněné miliardy bez dalšího navyšování schodku. Již letošní špatné plnění státního rozpočtu naznačuje, že ministerstvo neumí vybírat daně, tak jak si představovalo. Podle analytika Víta Hradila z Raiffeisenbank si stát naplánoval v letošním roce výběr daně z přidané hodnoty o sedm procent více než v minulém roce. „Stojí za pozornost například výběr daně z příjmů, DPH, či pojistného na sociální zabezpečení, které v tomto roce za plánem poněkud pokulhávají. Dosavadní letošní trend tak napovídá, že by v těchto oblastech za celý rok mohlo dojít oproti předpokladům k výpadku v řádu jednotek miliard korun, o které by se konečný schodek skutečně mohl zvýšit,“ řekl nedávno pro Echo24.