Ve Sněmovně se opět zlevňuje. Vepřová s knedlíky a zelím bude jen za padesát

Ve Sněmovně se opět zlevňuje. Vepřová s knedlíky a zelím bude jen za padesátNOVÉ
Domov

Ceny ve sněmovně

Po únorovém razantnějším zvýšení cen ve sněmovních restauracích by se ceny některých pokrmů a nápojů měly od července mírně snížit. Souvisí to s rozhodnutím komise pro práci kanceláře sněmovny o snížení přirážky, která se na ně uplatňuje.

Komise tak reagovala na růst nákupních cen surovin v uplynulých měsících, které se v cenách pokrmů a nápojů odrážejí, sdělil sněmovní tiskový odbor. Ceny ve sněmovních restauracích by se měly u některých pokrmů a nápojů snížit o jednotky korun, u části z nich zůstanou stejné.

Například pečená vepřová plec se zelím a knedlíky by měla zlevnit o dvě koruny na 50 korun, znojemská hovězí pečeně s rýží o korunu na 78 korun a pečená šunka s vejci o šest korun na 32 korun. Naopak třeba gulášová polévka vyjde stále na 14 korun a dort se šlehačkou na 27 korun.

Piráti ale snížení cen kritizují. „Když jsme byli zvoleni do Sněmovny, jednou z prvních věcí, co jsme navrhli, bylo snížení dotací na jídlo ve Sněmovně. Netrvalo dlouho a komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny se rozhodla jídlo pro poslance opět zlevnit,“ napsali na svůj Twitter. K příspěvku připojili i koláž s „dotovanou rakvičkou, na kterou si poslanci nenechají sahat“. Proti slevám byl například člen komise a pirátský poslanec František Elfmark.

Snížení přirážky z 50 procent na 40 procent má podle tiskového odboru eliminovat dosavadní zvyšování nákupních cen surovin a nápojů a ceny pokrmů a nápojů ve sněmovních restauracích se tak v podstatě vrátí na úroveň po únorovém zdražení. Do února činila tato přirážka pět procent. Týká se studené kuchyně, polévek, salátů, příloh, moučníků, snídaňových jídel a nápojů.

U hlavních jídel bude stále platit přirážka 120 procent. Žádnou přirážku sněmovna neuplatňuje v kategorii obchodního zboží, což jsou například cukrovinky, ovoce a lahůdky.

Čtěte také: Zemědělcům se nelíbí mléko prodávané za korunu. Stěžují si u ÚHOS

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.