Babišův veletoč s Tureckem. Změnu názoru bude zřejmě řešit sněmovna
obojetná diplomacie
Poslední týdny se ukázalo, jak je česká zahraniční politika „konzistentní“. Především premiér Andrej Babiš (ANO) předvedl názorový veletoč ohledně turecké války v Sýrii. Nejdříve v září prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v jeho plánu na vytvoření „bezpečnostní zóny“ na severu Sýrii podpořil, nakonec však po vstupu tureckých vojsk otočil s tím, že Erdogan nemluvil o vojenské okupaci. Českou pozicí se bude zřejmě na popud opozice zabývat sněmovna. Česká republika navíc v pondělí pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka.
O Babišově obojetné diplomacii svědčí jen několik týdnů starý příspěvek. „Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Turecko do ní chce přemístit až 2 miliony běženců. Postavit domy, školy. Erdogan se kvůli tomu v NY potká i s prezidentem Trumpem,“ napsal Babiš před několika týdny na Twitter.
Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem @RTErdogan a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Turecko do ní chce přemístit až 2 miliony běženců. Postavit domy, školy. Erdogan se kvůli tomu v NY potká i s prezidentem Trumpem. pic.twitter.com/C8f8FeSdon
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 25, 2019
Turecko však nakonec svým vpádem do severní Sýrie vyvolalo všeobecnou nevoli. Především proto, že je vojenská operace vedena hlavně proti Kurdům, kteří přitom měli zásadní podíl v porážce Islámského státu. Pod tlakem veřejnosti tudíž Babiš otočil. Netušil prý, že chce Erdogan docílit „bezpečnostní zóny“ pomocí vojenské síly.
„Já osobně jsem po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíkům lepší život doma v Sýrii. Vystavět domy, školy a nemocnice. Součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy z EU,“ uvedl Babiš později na Twitteru.
Příliš hlasitě nebyl slyšet ani ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). V pondělí si však předvolal tureckého velvyslance, kterého vyzval k zastavení vojenské akce. „Panu velvyslanci jsem osobně zopakoval, že prioritou EU je diplomatické řešení situace v Sýrii a že další konflikty nepřispívají ke stabilitě regionu. Vyzval jsem tímto Turecko k zastavení vojenské akce, apeloval jsem na diplomatické řešení,“ uvedl Petříček ve vyjádření zaslaném deníku Echo24. Společně s ostatními ministry EU se dohodl také na koordinaci omezení vývozu zbraní do Turecka.
Škoda Superb vyráběna v Turecku? Rozčiluje se Zaorálek
Paradoxně nejhlasitějším členem vlády, který proti turecké invazi protestoval, byl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Reakce EU a NATO je směšně krotká. Přitom EU je ekonomická velmoc a Turecko je na Evropě absolutně závislé. Osud Evropy se odvíjí od naší schopnosti vystoupit silně a jednotně. Trapné jsou výzvy šéfa NATO, aby Turecko zmírnilo své kroky a stejně trapné je německé embargo na zbraně, pokud ekonomická spolupráce bude pokračovat nerušeně, včetně například rozhodnutí vyrábět v Turecku vozy příští generace Škoda Superb,“ uvedl Zaorálek.
Rovněž se v pondělí pozastavil nad benevolentním přístupem generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga ke krizi. „Mluví o tom, že by Turecko mělo být zdrženlivé nebo cíle volit přiměřeně. Představte si, jak by to vypadalo v okamžiku, kdy Rusko obsadilo Krym a mělo lidi na Donbase, kdybychom se na (ruského prezidenta) Putina obrátili s tím, aby postupovalo zdrženlivě a přiměřeně. Turecko dělá něco velmi podobného,“ uvedl. Unie je podle něj silným hráčem, který by měl dát najevo, že se nenechá Tureckem vydírat.
Opozice navrhuje jednání ve sněmovně
Piráti budou v úterý ve sněmovně iniciovat zařazení bodu. „Považuji za ostudné, že premiér Andrej Babiš, neznaje realitu, ještě před týdnem hovořil o podpoře plánu tureckého prezidenta – plánu, který byl od začátku jenom chabou zástěrkou pro zásah proti kurdským milicím, které úspěšně vzdorovaly Islámskému státu. Plánu, který nutně zahrnoval masivní přesídlování a etnické čistky,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Navrhnu na jednání sněmovny zařazení bodu ‚Pozice vlády ČR k ozbrojené akci Turecka na území severní Sýrie‘. Chceme, aby se ČR připojila k diskuzím o ekonomických sankcích vůči Turecku a zvážila zastavení exportu vojenských materiálů,“ dodal později.
Lidovci chtějí zase vyvolat debatu na bezpečnostním výboru „Budu iniciovat svolání výboru pro bezpečnost i obranu. Andrej Babiš musí vysvětlit proč něco takového podpořil,“ uvedl na Facebooku Jan Bartošek.
Babišova prvotní podpora Erdoganovi vyvolala v ČR velkou debatu. „Člověk, který systematicky sabotuje jakékoli pokusy o vytvoření společné evropské zahraniční politiky, a který tureckou invazi podpořil, teď bude kritizovat Evropu, že jí nezabránila? Tohle se v mezích slušnosti snad ani nedá komentovat,“ uvedl například pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
K iniciování schůzky vyzval i bývalý premiér Mirek Topolánek. „Výstavba bezpečnostní zóny v severní Sýrii“, kterou veřejně podpořil český premiér, zahrnuje znásilňování a vraždy žen a osvobozování zajatců z řad islámského státu. Pokusí se opozice k tomu svolat schůzi sněmovny? I prostý pokus má smysl,“ napsal na Twitter.