Diskuze kolem novičoku

Diskuze kolem novičoku
Sergej Skripal Foto:

FOTO: Printscreen/Twitter/@4bitNEWS

Onlines

Echo24

20:32 Prezident vyzrazením tajných informací mohl porušit zákon

Zemanova slova o tom, že Vojenský výzkumný ústav v malém množství vyrobil a testoval novičok, mohla být porušením zákona. Část zprávy, kterou prezident citoval, se totiž nacházela ve stavu „vyhrazené“, což serveru Aktuálně.cz potvrdil i mluvčí BIS Ladislav Šticha. Zdůraznil, že jde o utajovanou informaci, která se nesmí veřejně prezentovat. V opačném případě prý jde o trestný čin, za nějž hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Zemanovi však žádný trest nehrozí, neboť prezident může být stíhán pouze za velezradu.

19:50 Ruská agentura jásá nad Zemanovým „přiznáním“

Ruská tisková agentura TASS v komentáři k výroku Miloše Zemana píše, že veřejně učinil „senzační přiznání“. Prezidentova slova označuje za „další těžký úder snahám Londýna obvinit Rusko z otravy Sergeje Skripala“. TASS dále cituje mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovovou, podle níž „Česko jednalo čestně a statečně, když tuto informaci oficiálně přiznalo a oznámilo“.

17:12 Rusko prý likviduje laboratoře, kde se vyráběl novičok

Podle ruské státní agentury RIA Novosti Rusko likviduje objekty výzkumných laboratoří v Šichanech na jihu země, kde se v 70. a 80. letech vyvíjely armádní jedy včetně nervově paralytické látky novičok. Britský list Daily Mail spekuluje, že se budovy mohou bourat z důvodu připravované cesty mezinárodních inspektorů, kteří vyšetřují okolnosti otravy ruského agenta Skripala a jeho dcery.

17:01 Kalousek vyzval ke svolání mimořádné schůze

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitteru zveřejnil výzvu adresovanou předsedům ostatních klubů, aby se připojili ke svolání mimořádné schůze, která by se zabývala vyjádřením prezidenta Zemana. „Výrok Miloše Zemana  o existenci jedu novičok byl nejen nepravdivý a nešťastný, ale byl okamžitě zneužit ruskou propagandou. Česká republika se tak dostala do velmi křehké pozice nevěrohodného partnera v rámci svých spojeneckých závazků,“ stojí ve výzvě.

16:35 Pirátský poslanec Lipavský inicioval zasedání zahraničního výboru

„Prezident Miloš Zeman si ze zpráv tajných služeb vybírá ty střípky pravdy, které se mu hodí. Způsob, kterým informace prezident prezentuje, tedy bez náležitého kontextu, napomáhá oficiální ruské propagandě,“ napsal ve vyjádření k prezidentovým výrokům pirátský poslanec Jan Lipavský. Dodal, že již inicioval zasedání zahraničního výboru, kde by zástupci tajných služeb měli vysvětlit detaily celé kauzy.

16:13 Zemanovy výroky o novičoku by mohl řešit Parlament

Vyjádření prezidenta Zemana označil za „nebezpečné pro naši zemi“ i předseda Senátu Milan Štěch. Podle něj nefunguje koordinace zahraničně-bezpečnostní politiky ústavních představitelů. Předpokládá také, že se záležitostí budou zabývat sněmovní orgány i senátní výbor pro obranu a bezpečnost. Za „vyloženě prokremelský akt“ Zemanova slova označil předseda senátního výboru František Bublan (ČSSD). „Je možné, že se tím zabývat budeme,“ dodal. Podobně hovořil i místopředseda Senátu Jiří Šesták z klubu Starostů, který řekl: „Parlament by se měl zabývat rozdílnými výstupy našich služeb. A tím i výroky prezidenta.“

15:20 Zemana kritizuje TOP 09 i Hilšer

K Zemanově prohlášení ohledně látky novičok se na twitteru vyjádřil i předseda TOP 09, Jiří Pospíšil: „Český prezident bohužel opět vystupuje v roli pomocníka ruské zahraniční politiky proti našim spojencům z NATO. Podrývá tím navíc i pozici české vlády, které se, jak věřím, od prezidentových výroků distancuje.“ Přisadil si i předseda stranického klubu Miroslav Kalousek. „Miloš Zeman je na roztrhání. Čínští investoři ho mají na dobré vazby na Kreml. Rusové ho mají na svou lživou propagandu. My ho máme na permanentní ostudu,“ napsal. „Když už máme ten Novičok, tak jen zbývá, aby hlava státu oznámila, že Skripala otrávil Jára Cimrman, a spiknutí proti Rusku bude definitivně objasněno,“ rýpl si do Zemana neúspěšný kandidát na prezidenta, Marek Hilšer.

14:42 Výrobu novičoku v Česku popírá i předsedkyně SÚJB, Drábová

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Dana Drábová v rozhovoru pro lidovky.cz uvedla, že nemá informace o tom, že by Vojenský výzkumný ústav (VVÚ) pracoval s látkou známou jako novičok. Přiznává však, že „mohlo být syntetizováno malinkaté množství, které však bylo při testování zničeno“. Drábová dále uvádí, že mikrosyntézy se za výrobu nepovažují a VVÚ je ani Úřadu hlásit nemusí.

14:12 Ministerstvo zahraničí: V ČR se látka, jíž byl otráven Skripal, netestovala

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že jed, který byl použit při otravě dvojitého agenta Borise Skripala v Británii, nese jiné označení než látka, se kterou pracoval Vojenský výzkumný vojenský ústav v Brně.

13:52 Právník Balaš: Zeman ohrožuje bezpečnost státu

Podle právníka Vladimíra Balaše ohrožuje prezident Miloš Zeman svými výroky o výrobě a testování novičoku bezpečnost státu. „Poslanci a senátoři by se k tomu měli nějakým způsobem vyjádřit, případně iniciovat nějaké řízení o odvolání z funkce,“ uvedl právník Balaš pro server Echo24. Celý rozhovor si přečtěte zde.

13:40 Moskva vyzvala NATO k následování Zemanova příkladu

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharova vyzvala NATO k vysvětlení, proč tajila informace o novičoku v Česku. „Tady se odehraje totéž (...) nakonec se ukáže, jaké další členské státy NATO mají kapacitu tzv. novičok vyrábět,“ poznamenala. „Následujte Zemana a udělejte to, co je třeba udělat,“ apelovala mluvčí Zacharova na alianční státy.

13:35 Ministerstvo zahraničí: V ČR se testovala jiná varianta novičoku

Ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení uvedlo, že Česká republika testovala jinou variantu jedu novičok. „Co ale MZV považuje za patrně nejdůležitější, je fakt, že nervově paralytický jed, který byl použit při útoku ve Velké Británii, nese označení A234 a jedná se tedy o jinou variantu, než která byla zkoumána českým Vojenským výzkumným ústavem v Brně,“ uvedlo ministerstvo.

12:54 Babiš: Nechápu, že každá služba tvrdí něco jiného

Premiér v demisi Andrej Babiš uvedl po jednání o situaci ve zdravotnictví, že ho překvapují rozdílná zjištění tajných služeb ohledně výroby jedu novičok v České republice. „Já jsem to včera zaznamenal. Je to překvapující hlavně z toho pohledu, že jedna služba tvrdí něco a další služby tvrdí něco jiného. Takže se jich musíme zeptat, jak to myslely,“ uvedl premiér Babiš.

12:40 Novičok se podle ministerstva obrany vyráběl ve stopovém množství

Podle ministerstva obrany se látky typu nervového jedu novičok v Česku syntetizují kvůli protichemické obraně. Látky podle úřadu vzniká maximálně několik mikrogramů, neskladuje se a je likvidována hned po provedení testů. „Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována ani deponována. Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule,“ uvedlo ministerstvo v tiskovém prohlášení.

12:30 Podle Kremlu Zemanův výrok potvrdil, že kauza Skripal je provokace

Vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana o výrobě nervově-paralytické látky novičok v Česku představují „výmluvnou ilustraci“ k neudržitelnosti stanoviska Velké Británie k případu otrávení někdejšího dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Uvedl to mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Londýn z otravy obviňuje Rusko, Moskva nařčení kategoricky odmítá. Zemanova vyjádření podle Kremlu potvrzují, že případ Skripal je provokací.

12:00 Podle šéfa OPCW mohlo být použito až 100 gramů novičoku

Při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru bylo použito větší množství nervově paralytického jedu novičok, uvedl šéf Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmet Üzümcü. Podle něj mohlo jít až o 50 až 100 gramů, přičemž pro laboratorní účely se vyrábí výrazně méně, informoval deník The New York Times. Jeden ze spoluautorů novičoku tvrdí, že zmíněné množství této látky by způsobilo smrt velkého počtu lidí, uvedla dnes agentura RIA Novosti.

11:30 Okamura: Zeman jednal v duchu prezidentského poslání

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury bylo špatné dřívější lhaní o tom, že jedy jako je novičok vyrábějí a testují jenom Rusové. „Pokud prezident tuto lež zpochybnil, jednal v duchu svého prezidentského poslání,“ uvedl Okamura s dodatkem: „Nelze přece na pravdu pohlížet tak, že pokud je nepříjemná Bruselu nebo rusofobům, tak ji popřu.“ Zemanovo vyjádření ocenil i předseda KSČM Vojtěch Filip. “Výroky prezidenta, myslím, uklidnily českou veřejnost, která se dozvěděla pravdu, že u nás byl novičok zkoušen, ale že nemohl být nikde použit, protože byl zlikvidován. To jistě kromě české veřejnosti uklidní i zahraniční zpravodajské služby,“ napsal Filip.

11:00 Zeman podle pravice pomáhá propagandě Kremlu

Prezident Miloš Zeman podle zástupců pravicových stran pomáhá ruské propagandě. Jeho výroky o někdejší výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku neslouží zájmům České republiky ani bezpečnosti země, uvedl šéf ODS Petr Fiala. Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka se Zeman chová jako aktivní agent Kremlu. Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že vyjádření Zemana umožní spřádat nejrůznější spiklenecké teorie. „V Kremlu musí být na našeho prezidenta opravdu hrdí,“ napsal. Místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jan Lipavský (Piráti) chce kvůli kauze pozvat zástupce zpravodajců, na základě jejichž zpráv prezident o novičoku v Česku hovořil, na jednání výboru.

10:00 Zeman podle Moskvy vyvrátil tvrzení Londýna o novičoku

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová použila čtvrteční vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana o výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku v malém množství jako argument k obvinění britské vlády, že klame v případu otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala. Případ, provázený vyhoštěním desítek diplomatů z obou stran, prohloubil roztržku mezi Ruskem a Západem.

Související články