Poklady ukryté v pevnosti. Pianista Kahánek připomíná terezínské skladatele
Hudba z Terezína
Upozornit na díla skladatelů, jejichž tvorba se pojí s terezínským ghetem, se pokusí klavírista Ivo Kahánek. V pražském Rudolfinu představí 20. srpna od 20 hodin skladby Pavla Haase, Viktora Ullmanna, či Gideona Kleina, ale také Leoše Janáčka nebo Leonarda Bernsteina
Kahánek večer připravuje ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů. Jako host na koncertu vystoupí klarinetista Irvin Venyš. „Odkaz terezínských skladatelů nesmí zůstat zapomenut. Bohužel je pravidlem uměleckém tvorby, že často ta nejlepší díla vznikají v důsledku těžkých životních podmínek skladatelů. To, co nám dnes zní jako obrovský příběh nezdolnosti lidského ducha, bylo ve skutečnosti neromanticky vykoupeno lidskou krví a nezměrným utrpením. Interpretace ale i poslech takto vzniklých děl však v sobě nese jakousi děsivou krásu. Pamatuji si, že když jsem psal o terezínských skladatelích diplomku, dokonce i shromažďování materiálů připomínalo spíš malý soukromý psychothriller než vědeckou práci,“ uvedl Kahánek.
Podle něj je ale stále prostor pro to dopátrat se nových pramenů, které lze ještě prozkoumat a umělecky zpracovat. „Jsem proto rád, že Institut terezínských skladatelů přišel s vizí založení knihovny a archivu, který by se této problematice věnoval soustředěně,“ dodal umělec.
Institut terezínských skladatelů propaguje hudbu, která v Terezíně vznikla, a pečuje o odkaz místních skladatelů. Pořádá rovněž Mezinárodní hudební festival Věčná naděje. Ten tradičně uvádí hudbu Gustava Mahlera, který se terezínskými melodiemi inspiroval. Letošní ročník si ale v rámci koncertu Ivo Kahánka připomene i 100. výročí narození Leonarda Bernsteina a 90. úmrtí Leoše Janáčka.