1 Hudba z Terezína

Poklady ukryté v pevnosti. Pianista Kahánek připomíná terezínské skladatele

, NOVÉ

Témata: ,

Upozornit na díla skladatelů, jejichž tvorba se pojí s terezínským ghetem, se pokusí klavírista Ivo Kahánek. V pražském Rudolfinu představí 20. srpna od 20 hodin skladby Pavla Haase, Viktora Ullmanna, či Gideona Kleina, ale také Leoše Janáčka nebo Leonarda Bernsteina

Kahánek večer připravuje ve spolupráci s Institutem terezínských skladatelů. Jako host na koncertu vystoupí klarinetista Irvin Venyš. „Odkaz terezínských skladatelů nesmí zůstat zapomenut. Bohužel je pravidlem uměleckém tvorby, že často ta nejlepší díla vznikají v důsledku těžkých životních podmínek skladatelů. To, co nám dnes zní jako obrovský příběh nezdolnosti lidského ducha, bylo ve skutečnosti neromanticky vykoupeno lidskou krví a nezměrným utrpením. Interpretace ale i poslech takto vzniklých děl však v sobě nese jakousi děsivou krásu. Pamatuji si, že když jsem psal o terezínských skladatelích diplomku, dokonce i shromažďování materiálů připomínalo spíš malý soukromý psychothriller než vědeckou práci,“ uvedl Kahánek.

Podle něj je ale stále prostor pro to dopátrat se nových pramenů, které lze ještě prozkoumat a umělecky zpracovat. „Jsem proto rád, že Institut terezínských skladatelů přišel s vizí založení knihovny a archivu, který by se této problematice věnoval soustředěně,“ dodal umělec.

Institut terezínských skladatelů propaguje hudbu, která v Terezíně vznikla, a pečuje o odkaz místních skladatelů. Pořádá rovněž Mezinárodní hudební festival Věčná naděje. Ten tradičně uvádí hudbu Gustava Mahlera, který se terezínskými melodiemi inspiroval. Letošní ročník si ale v rámci koncertu Ivo Kahánka připomene i 100. výročí narození Leonarda Bernsteina a 90. úmrtí Leoše Janáčka.

Čtěte také: Pocta Peteru Vajdovi, zakladateli deníku SME. V Praze se vystavuje jeho umělecká sbírka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Populisté. Příští zastávka násilí. Debata v předvečer voleb do Evropského parlamentu

Echo týdne: Piráti, čučche a protinožci ● Komentář: Tunel není ● Esej: Spojené státy evropské? Už jsou sešněrovanější než ty americké ● Kauza: Elfové na hlídce proti ruským trollům ● Fenomén: Jak skončit Hru

Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky Dánský specialista na střední Evropu Lars Christensen
Poslední pražský bohém Ohlédnutí za neobyčejným životem Radomila Uhlíře
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.