Ředitel Parleru John Matze a jeho rodina čelí výhrůžkám, musí se skrývat
SVOBODNÁ SOCIÁLNÍ SÍŤ
John Matze, ředitel a spoluzakladatel sociální sítě Parler, musel kvůli výhrůžkám smrtí a obavám o bezpečnost opustit i s rodinou svůj domov. Informovala o tom televize Fox News. Že obavy Matze jsou oprávněné, dokazuje i zájem skupiny hackerů, která zveřejnila na internetu jeho adresu a další osobní údaje. Po nátlaku velkých technologických společností, které defacto Parler, který odmítal cenzuru, zrušily, mají čelit výhrůžkám i další jeho zaměstnanci.
Sociální síť Parler zahájila proces žaloby proti monopolu Amazonu, podnikatele Jeffa Bezose, který Parleru na začátku minulého týdne zrušil po nepokojích v americkém Kapitolu služby a pozastavil hosting. Právníci společnosti v žalobě mimo jiné argumentují i tím, že kvůli tlaku Amazonu čelí nenávistným výhrůžkám šéf společnosti a další zaměstnanci Parleru, kteří v některých případech museli opustit své domovy.
Podle Matze existuje dokonce skupina hackerů s názvem „UGNazi“, která se zaměřuje přímo na něj a zveřejnila mnoho jeho hesel a osobních údajů na internetu. „Zveřejnili moji poštovní adresu, vyhrožovali, že projdou mými vchodovými dveřmi,“ říká šéf Parleru, který prý jinak nebere výhrůžky namířené proti jeho osobě příliš vážně. Tentokrát se ale raději ukryl i se svou rodinou.
Největší sociální sítě a technologické společnosti jako Twitter, Facebook, Google nebo Amazon po událostech v Kapitolu dočasně nebo natrvalo odstavily účty amerického prezidenta Donalda Trumpa, přičemž svůj postup zdůvodnily obavami z podněcování k dalším násilnostem. Tyto opatření zároveň smetly z internetu i svobodnou sociální síť Parler, kde rychle přibývali Trumpovi příznivci.
Matze v dřívějším rozhovoru pro stanici Fox News uvedl, že o rozvázání smluv se zmiňovanými společnostmi, což fakticky znamenalo postupný konec Parleru na jednotlivých platformách, se dozvídali pouze zprostředkovaně z médií. To je podle něj „šokující“. Aby se podle něj Parler mohl co nejdříve vrátit, bude muset vybudovat kompletně vlastní infrastrukturu.
Můžete se vrátit, až budete „moderovat“, vzkazuje Apple
Ředitel společnosti Apple Tim Cook uvedl, že uživatelé sítě Parler si ji mohou znovu nainstalovat do svých zařízení Apple, jakmile Parler přistoupí na implementaci politiky "moderování obsahu", což síť dlouhodobě odmítá jako cenzuru.
„Zaznamenali jsme podněcování k násilí, které tam bylo, a shodli jsme se na tom, že svoboda projevu je neslučitelná s výzvami k násilí,“ hájil Cook podle webu Newsweek své rozhodnutí o dočasném omezení sítě.
Rozhodnutí technologických gigantů, kteří si osobují samovolnou cenzuru a omezování jiných firem, které na cenzuru nepřistupují, vyvolalo ostrou kritiku některých politiků, především z postkomunistické Evropy, která má ještě v živé paměti cenzuru komunistických režimů. Polsko dokonce v pátek oznámilo podrobnosti chystaného zákona, který má firmy za cenzuru silně postihovat. Psali jsme o tom zde.