Do boje o Hrad pošle KSČM Skálu. Komunista ze staré školy porazil Filipa
PREZIDENTSKÉ VOLBY
Komunisté vyšlou do volby prezidenta člena pražské organizace a bývalého místopředsedu Josefa Skálu. Nejste-li miliardář nebo tunelář – musí vyjít jako nejlepší volba, uvedla v tiskové zprávě předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Komunisté kandidáta vybírali mezi Skálou a expředsedou Vojtěchem Filipem, jehož neúspěšným vyzyvatelem Skála v boji o předsednictví strany několikrát byl. Prezidentské volby, které rozhodnou o nástupci Miloše Zemana, Česko čekají počátkem příštího roku.
„KSČM vyšle do boje o Pražský hrad Josefa Skálu. Než jej necháte onálepkovat různými novináři a samozvanými komentátory, zkuste jej porovnat s tím, co se zatím v prezidentském klání nabízí. Pak vám jednoznačně – nejste-li miliardář nebo tunelář – musí vyjít jako nejlepší volba,“ uvedla Konečná v tiskové zprávě. Další informace plánují komunisté zveřejnit na tiskové konferenci ve čtvrtek 10. února.
Prezidentská volba se uskuteční na začátku příštího roku. Přesný termín vyhlašuje předseda Senátu nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Před minulými volbami je tehdejší předseda horní komory Jaroslav Kubera vyhlásil na konci srpna 2017, konaly se v lednu 2018.
Zájem o účast v prezidentském klání projevili podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš. Do boje o Hrad bude chtít vyrazit i bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Už dříve kandidaturu oficiálně oznámili například senátor Marek Hilšer, komik Miloš Knor, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová a advokátka Klára Long Slámová.
Za největší favority sázkové kanceláře považují bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), který svou účast zřejmě potvrdí na přelomu léta a podzimu, a bývalého vysokého vojenského představitele ČR a NATO Petra Pavla. Účast zvažují nebo nevyloučily asi dvě desítky dalších možných uchazečů o prezidentský post.
Skála se netají tím, že v roce 1968 vítal v Praze okupační vojska pod vedením Sovětské armády. V roce 1975 ukončil studium oboru žurnalistika na Univerzitě Karlově. Stal se členem předsednictva Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže (SSM) a členem předsednictva Světové rady míru, která sdružovala levicově smýšlející mládež. Po pádu komunistické totality ale její vliv upadl. Po sametové revoluci začal Sála podnikat.