4 kdo bude nejsilnější klub?

ODS nasazuje do bitvy o senátora starostu Prahy 9. Kandiduje i scenárista Smoljak

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

O uvolněné křeslo v Senátu po Zuzaně Baudyšové (za ANO) bude v doplňovacích volbách v Praze 9 usilovat pravděpodobně deset kandidátů. Své kandidáty nominovaly všechny velké strany. Favoritem zřejmě bude starosta Prahy 9 Jan Jarolím, kterého nominovali společně občanští demokraté a lidovci. Proti němu se postaví například David Smoljak (STAN), syn cimrmanovského herce Ladislava Smoljaka či středoškolský učitel Petr Daubner, který je kandidátem Pirátů s podporou ČSSD, Zelených a hnutí Senátor 21.

Za ODS a KDU-ČSL bude kandidovat starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS), který radnici vede od roku 2006. ODS považuje Senát za důležitý, podle předsedy pražské ODS Tomáše Portlíka je to takřka poslední možná instituce, která může situaci v republice změnit. Kdyby Jarolím křeslo v Senátu získal, ODS by měla nejsilnější senátorský klub ze všech.

Za STAN se o post senátora bude ucházet scenárista, publicista a zastupitel pražské Vinoře David Smoljak. Podobně jako ODS se pak může osamostatnit jako nejsilnější senátorský klub, obě strany totiž zatím mají v Senátu shodně 18 zástupců.

David Smoljak

Kandidátem TOP 09 bude předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh. Za ANO bude podle předsedy krajské organizace Jana Říčaře kandidovat bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík, současný předseda oblastní organizace hnutí v Praze 9.

Petr Daubner

Kandidaturu v pondělí oznámil také středoškolský pedagog a zastupitel Prahy 9 Petr Daubner, který je kandidátem Pirátů a získal podporu i od ČSSD, Zelených a hnutí Senátor 21. „Význam role Senátu vzrůstá v době, kdy narůstají útoky na samotné principy demokratického právního státu. Proto bych se rád zaměřil především na obranu demokracie, jejích hodnot a principů,“ uvedl Daubner s tím, že se chce dále věnovat také školství.

Kandidovat bude i primář z Bulovky či místopředseda ÚV KSČM

Kandidátem KSČM je první místopředseda ústředního výboru strany Petr Šimůnek. Za SPD bude kandidovat Pavel Pešan, který se angažoval v kauze odebraných dětí v Norsku, je odpůrcem nelegální migrace a zastáncem referenda o vystoupení ČR z Evropské unie.

Ve volbách je vyzve lékař a bývalý poslanec Jiří Koskuba (dříve ČSSD), který bude kandidovat za Českou Suverenitu. Zabývat by se chtěl především zvažovaným přestěhováním pražské Nemocnice Na Bulovce do Letňan. O možném přesunutí nemocnice se mluví v souvislosti s plánem premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování úřednického areálu. Praha by chtěla, aby v jeho rámci vznikla také nemocnice. Koskuba na Bulovce působí jako primář interny.

„Jména kandidátů na senátora bude možné zveřejnit 7. března po jejich registraci,“ uvedla Kurková s tím, že úřad přijal ještě přihlášky uskupení Pro Zdraví a Sport a politického hnutí Vize pro Česko.

Baudyšová (za ANO) byla zvolena senátorkou v roce 2014 a letos na konci ledna na post rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce bude zvolen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Sedmdesátiletá Baudyšová je prezidentkou Nadace Naše dítě na pomoc dětem v krizových životních situacích a zakladatelkou Linky bezpečí. V Senátu působila Baudyšová ve školském výboru a v komisi pro sdělovací prostředky. Senátorský klub ANO bude mít po jejím odchodu sedm členů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.