ODS nasazuje do bitvy o senátora starostu Prahy 9. Kandiduje i scenárista Smoljak

kdo bude nejsilnější klub?

ODS nasazuje do bitvy o senátora starostu Prahy 9. Kandiduje i scenárista SmoljakNOVÉ 4
Domov

jk Echo24

O uvolněné křeslo v Senátu po Zuzaně Baudyšové (za ANO) bude v doplňovacích volbách v Praze 9 usilovat pravděpodobně deset kandidátů. Své kandidáty nominovaly všechny velké strany. Favoritem zřejmě bude starosta Prahy 9 Jan Jarolím, kterého nominovali společně občanští demokraté a lidovci. Proti němu se postaví například David Smoljak (STAN), syn cimrmanovského herce Ladislava Smoljaka či středoškolský učitel Petr Daubner, který je kandidátem Pirátů s podporou ČSSD, Zelených a hnutí Senátor 21.

Za ODS a KDU-ČSL bude kandidovat starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS), který radnici vede od roku 2006. ODS považuje Senát za důležitý, podle předsedy pražské ODS Tomáše Portlíka je to takřka poslední možná instituce, která může situaci v republice změnit. Kdyby Jarolím křeslo v Senátu získal, ODS by měla nejsilnější senátorský klub ze všech.

Za STAN se o post senátora bude ucházet scenárista, publicista a zastupitel pražské Vinoře David Smoljak. Podobně jako ODS se pak může osamostatnit jako nejsilnější senátorský klub, obě strany totiž zatím mají v Senátu shodně 18 zástupců.

David Smoljak

Foto:

David Smoljak

Foto: Sdružení pro Vinoř

Kandidátem TOP 09 bude předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh. Za ANO bude podle předsedy krajské organizace Jana Říčaře kandidovat bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík, současný předseda oblastní organizace hnutí v Praze 9.

Petr Daubner

Foto:

Petr Daubner, kandidát Pirátů

Foto: Pirati.cz

Kandidaturu v pondělí oznámil také středoškolský pedagog a zastupitel Prahy 9 Petr Daubner, který je kandidátem Pirátů a získal podporu i od ČSSD, Zelených a hnutí Senátor 21. „Význam role Senátu vzrůstá v době, kdy narůstají útoky na samotné principy demokratického právního státu. Proto bych se rád zaměřil především na obranu demokracie, jejích hodnot a principů,“ uvedl Daubner s tím, že se chce dále věnovat také školství.

Kandidovat bude i primář z Bulovky či místopředseda ÚV KSČM

Kandidátem KSČM je první místopředseda ústředního výboru strany Petr Šimůnek. Za SPD bude kandidovat Pavel Pešan, který se angažoval v kauze odebraných dětí v Norsku, je odpůrcem nelegální migrace a zastáncem referenda o vystoupení ČR z Evropské unie.

Ve volbách je vyzve lékař a bývalý poslanec Jiří Koskuba (dříve ČSSD), který bude kandidovat za Českou Suverenitu. Zabývat by se chtěl především zvažovaným přestěhováním pražské Nemocnice Na Bulovce do Letňan. O možném přesunutí nemocnice se mluví v souvislosti s plánem premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování úřednického areálu. Praha by chtěla, aby v jeho rámci vznikla také nemocnice. Koskuba na Bulovce působí jako primář interny.

„Jména kandidátů na senátora bude možné zveřejnit 7. března po jejich registraci,“ uvedla Kurková s tím, že úřad přijal ještě přihlášky uskupení Pro Zdraví a Sport a politického hnutí Vize pro Česko.

Baudyšová (za ANO) byla zvolena senátorkou v roce 2014 a letos na konci ledna na post rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce bude zvolen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Sedmdesátiletá Baudyšová je prezidentkou Nadace Naše dítě na pomoc dětem v krizových životních situacích a zakladatelkou Linky bezpečí. V Senátu působila Baudyšová ve školském výboru a v komisi pro sdělovací prostředky. Senátorský klub ANO bude mít po jejím odchodu sedm členů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.