1 Justice v Salvádoru

Žena byla odsouzena na 30 let do vězení za potrat, nyní se dočká obnovy procesu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Soud v Salvadoru povolil propustit z vězení mladou ženu, která byla předloni odsouzena ke 30 letům odnětí svobody kvůli potratu. Ten je v této latinskoamerické zemi zakázaný i v případě znásilnění či ohrožení života ženy. Evelyn Beatríz Hernándezová se hájila, že předčasně porodila mrtvé dítě.

Soud nařídil obnovit proces poté, co se Hernándezová proti rozsudku odvolala. Během procesu bude moci žít doma, informuje britská BBC.

„Evelyn, nejsi sama,“ povzbuzovali aktivisté Hernándezovou, když odcházela z vězení.

Tato žena dříve uvedla, že zřejmě otěhotněla po znásilnění, které se ale bála oznámit kvůli výhrůžkám smrti své matce. O tom, že je těhotná, prý nevěděla a příznaky gravidity si spletla s bolestmi břicha. Údajně také krvácela, domnívala se proto, že jde o menstruaci. V dubnu 2016 v osmém měsíci těhotenství porodila doma ve vaně a pak musela být převezena do nemocnice, protože upadla do bezvědomí kvůli velké ztrátě krve. Lékaři zjistili, že pacientka potratila, a proto zavolali policii. Ta našla v jejím domě mrtvé dítě. Soud Hernándezové nevěřil, že o svém těhotenství nevěděla.

V Salvádoru jsou desítky případů, kdy byly ženy uvězněny za porušení zákazu umělého přerušení těhotenství i přesto, že tvrdily, že potratily spontánně, nebo že se jim dítě narodilo mrtvé. Lidskoprávní organizace Amnesty International označuje Salvador za jednu z nejnebezpečnějších zemí pro ženy na světě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Znásilněné desetileté dívce soud povolil potrat

,