Tálibán zasílá dopisy tlumočníkům, aby předstoupili před soud a vyhrožuje jejich rodinám

TÁLIBÁN

Tálibán zasílá dopisy tlumočníkům, aby předstoupili před soud a vyhrožuje jejich rodinám
Tálibán v červnu vyzval afghánské tlumočníky pro mezinárodní síly, aby se káli, ale aby zůstali v Afghánistánu i po odchodu západních vojáků. Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
1
Svět

Echo24

Afghánští tlumočníci, kteří pracovali pro Nizozemsko, dostali od Tálibánu obsílku s požadavkem, aby předstoupili před soud. Radikální islamistické hnutí, které v srpnu ovládlo Afghánistán, v dopisech hrozí i rodinám tlumočníků, uvedla v pátek nizozemská veřejnoprávní televize NOS.

Tlumočníci se skrývají, ale k odpovědnosti za jejich skutky mohou být hnáni jejich příbuzní, pokud se k soudu nedostaví. Mohou pak být "tvrdě potrestáni, aby byla uštědřena lekce ostatním zrádcům", stojí v jednom z dopisů, který ukázala NOS. Televize uvedla, že adresát, který pracoval pro misi Europolu v Afghánistánu, je podezřelý z toho, že pracoval jako tlumočník pro cizince a dostával za to "jejich hanebné a zakázané peníze".

"Budeme se mstít. Pokud se nám nepodaří vás dopadnout, vyřídíme si to s vašimi blízkými," stojí v dalším dopise, v němž je dotyčný tlumočník viněn ze smrti bojovníků Tálibánu.

Podle NOS vše nasvědčuje tomu, že dopisy s oficiálními razítky skutečně odeslal Tálibán, ale je téměř nemožné to u vládního hnutí ověřit.

Televize uvedla, že je v kontaktu s desítkami tlumočníků a osob, které pracovaly pro Nizozemsko a že jejich situace je stále dramatičtější.

Tálibán v červnu vyzval afghánské tlumočníky pro mezinárodní síly, aby se káli, ale aby zůstali v Afghánistánu i po odchodu západních vojáků. Nehrozí jim prý žádné nebezpečí. Po uchopení moci Tálibán vyhlásil všeobecnou amnestii pro všechny vládní nebo armádní činitele. Ale navzdory slibu povstalců, že se nebudou mstít na svých odpůrcích, tajná zpráva OSN uvádí, že pronásledují ty, kteří spolupracovali se zahraničními silami, píše agentura AFP.