Příprava na konec koruny? Vláda chystá vedení účetnictví v eurech

EURO V ČR

Příprava na konec koruny? Vláda chystá vedení účetnictví v eurech
Ilustrační snímek Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Ladislav Šustr
Sdílet:

Vláda Petra Fialy plánuje už delší dobu změnu, která umožní vést vedení účetnictví a daňovou evidenci v eurech. Novinka je naplánovaná na leden roku 2024 a pomohla by zejména firmám, které se pohybují v zahraničním obchodě. Zastánci přijetí eura ale podle ekonomů oslovených redakcí Echo24 mohou smutnit, protože jim odpadává jejich silný argument, že jsou firmy obchodující se zahraničními společnostmi v nevýhodě kvůli kurzovému riziku. Pokud se podaří vládní koalici změnu uskutečnit, tak se o smrti české koruny nedá hovořit.

Možnost vést účetnictví a daňovou evidenci v eurech přinesla koalice Spolu. Ta to měla ve svém programu do voleb v roce 2020. Návrh pak byl přenesen i do programového prohlášení vlády, které odsouhlasili i hnutí STAN a Piráti na vládní úrovni. Ministr financí Zbyněk Stanjura pak uvedl, že možnost vedení účetnictví v eurech bude pro firmy dostupné od ledna roku 2024.

Spolu s touto změnou se však nabízí otázka, zda se nejedná o faktický konec české koruny. Podle ekonomů je však názor zcela opačný. Pokud totiž stát povolí možnost fakturace i v eurech, tak odpadají argumenty zastánců měny Evropské unie. Z toho důvodu by to tak mohlo mít i efekt, že se uklidní vášně mezi zastánci eura a podporovatelů české koruny.

„Podle mého by to zastánce eura mělo utišit. Jedním z hlavních argumentů příznivců eura je údajná nespravedlnost, když české firmy, obchodující primárně se zahraničním, jsou vystaveny kurzovému riziku. Nyní by tyto do Evropské unie zaintegrované české firmy mohly jet naplno v eurech, bez kurzového rizika, jako by byly v eurozóně,“ řekl pro Echo24 hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň s tím, že i argument o kurzovém riziku je velmi slabý. Koruna je totiž dle něj dlouhodobě stabilní.

Pro stát však bude dle Bartoně zásadní, zda budou firmy budou moci platit stát daně v eurech. „A pokud ano, tak jestli bude čistě na okamžité volbě v době platby, v jaké měně daň zaplatí. To by byl celkem zásadní krok, stát by na tom vždy prodělal, neboť každý plátce by se vždy rozhodl podle okamžitého kurzu, v jaké měně zaplatí, aby jej to stálo méně,“ dodává Bartoň. Pokud však budou muset firmy předem platbu vybranou měnou nahlásit, tak by se už o ztrátu nemuselo jednat.

Na možnosti vést účetnictví v eurech by mohly vydělat firmy, které obchodují v zahraničí a zejména exportéři. To si myslí i hlavní ekonom platební společnosti Roger Dominik Stroukal, podle kterého se také nedá hovořit o možném konci české koruny. „Myslím si opak. Byl jsem v minulosti jeden z těch, podle kterých se jedná o rozumnou střední cestu. Pokud se stále budeme hádat, zda chceme korunu, nebo euro, tak nechme nechat účtovat lidi v eurech. Zároveň zaveďme ale také možnost vyplácet lidi v eurech,“ navrhl další možnost pro Echo24 Stroukal.

Pokud má podle něj firma příjmy v eurech, tak by zaměstnanci, pokud chtějí, mohli mít možnost výplaty v eurech. „Když takto bude firma fungovat, tak ať si každý vybere. Myslím si, že je to rozumné oproti hádkám, kdy se přijme euro a nebo kdy je to lepší. Pokud se to někomu vyplatí, tak ať tu možnost má,“ řekl dále Stroukal.

Jednalo by se tak dle něj o zefektivnění práce, ušetření peněz v nákladech a nikomu by to neublížilo nebo by to nikoho netrápilo. „Přijde mi to liberální a je to fér. Většina společností dle průzkumů z poslední doby euro nechce, takže ty to dělat nebudou a pro ně se nic nemění,“ dodal Stroukal.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

ekonomika
×

Podobné články