Novým předsedou TOP 09 je europoslanec Pospíšil. Úřadovat bude z Bruselu
Volební sněm TOP 09
Novým předsedou TOP 09 je europoslanec Jiří Pospíšil. Získal 147 hlasů ze 177, jeho protikandidát Pavel Němec 13 hlasů. Za priority označil Pospíšil komunální a evropské volby a TOP 09 považuje za jedinou zcela antipopulistickou stranu. V TOP 09 dnes slovy odcházejícího předsedy strany Miroslava Kalouska končí éra otců zakladatelů. První místopředsedkyní byla zvolena Markéta Pekarová Adamová, dalšími místopředsedy jsou Tomáš Czernin, Marek Ženíšek, Michal Kučera a Jan Vitula.
Po dvou letech od chvíle, kdy Miroslav Kalousek nahradil v předsednickém křesle dnes čestného předsedu Karla Schwarzenberga, ho v čele strany na víkendovém volebním sněmu střídá europoslanec Pospíšil. Ve své volební řeči řekl, že si váží toho, že reprezentuje TOP 09 v Evropském parlamentu. Pro TOP 09 po volbách, v nichž strana získala jen málo přes pět procent, použil slovo obrození.
Nové vedení, které dnes zvolili delegáti, se dle Pospíšila doplňuje. „Chceme obsáhnout všechna patra politiky,“ řekl Pospíšil a zdůraznil, že ve vedení má zastoupení Senát, kraje, Poslanecká sněmovna i Evropský parlament. Prvním měřitelným hodnocením nového vedení budou komunální volby. Pospíšil avizoval, že cílem bude udržet posty ve městech a obcích a nové získat.
„Nové vedení, ale i my všichni, musíme začít pracovat na příštích volbách. Komunální volby za jedenáct měsíců musí být tím, k čemu se všichni upneme,“ uvedl ve svém kandidátském projevu Pospíšil. Je dle něj třeba oslovit i nestraníky. „Nedržte místa na kandidátkách pouze pro straníky, oslovte místní osobnosti,“ doporučil delegátům Pospíšil.
Během sněmu TOP 09 se na poslední chvíli objevil Pospíšilův jediný protikandidát, regionální politik Pavel Němec. „Dobré ráno, dámy a pánové, zachránce je zde,“ začal svůj kandidátský projev Němec. Na předsedu jej nominoval prostějovský region, se svým zvolením dle vlastních slov příliš nepočítal.
Zda bude Pospíšil znovu kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu nebo zda se svého mandátu zdát, zatím nechce říkat. „Je brzo,“ uvedl Pospíšil. Nicméně je TOP 09 nyní jedinou sněmovní stranou, jež svého předsedu v dolní komoře nemá. „Nejsem někdo, kdo odjel do Bruselu a nezajímá se o české politické dění,“ řekl Pospíšil v kandidátském projevu. Není ale podle něj výjimečné, aby předseda národní parlamentní strany zároveň působil v Evropském parlamentu. Za problém u sebe to nepovažuje.
.@Pospisil_Jiri Dnes měníme naše vedení, ale co rozhodně neměníme, jsou naše hodnoty. Hlásím se k hodnotám TOP 09. Musíme být nadále hlavními mluvčími těch, kteří nechtějí omezování demokracie a svobody v naší zemi. #snemtopky
— TOP 09 (@TOP09cz) 26. listopadu 2017
TOP 09, STAN a lidovci by dle Pospíšila měli vytvořit jednu kandidátku pro volby do Evropského parlamentu, k nimž dojde v roce 2019. „Bylo by hloupé nevyužít toho, že TOP 09, STAN a KDU-ČSL jsou součástí jedné politické rodiny. Bylo by hloupé se nepokusit postavit společnou kandidátku pro evropské volby,“ uvedl Pospíšil.
Podle nového předsedy má TOP 09 tři základní pilíře. „Je jednoznačně proevropská, antipopulistická a pravicová,“ řekl Pospíšil.
První místopředsedkyní je Pekarová Adamová
Poslankyně a dříve i místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová získala 140 hlasů. Pro jejího protikandidáta předsedu karlovarské krajské organizace TOP 09 Lukáše Otyse zvedlo ruku 33 delegátů. Podle Pekarové Adamové je úlohou prvního místopředsedy vnitrostranická práce, komunikace s regiony a reprezentace strany. „Mohu působit i jako prostředník mezi poslaneckým klubem a předsednictvem,“ uvedla Pekarová Adamová.
Místopředsedy strany byli v prvním kole zvoleni Tomáš Czernin (hlasovalo pro něj 165 delegátů), Marek Ženíšek (112 hlasů) a Michal Kučera (102). Z druhého kola vzešel čtvrtý místopředseda. Pro Jana Vitulu hlasovalo 100 delegátů.
V České republice se podle nového předsedy TOP 09 zahnízdil tvrdý populismus. „Bohužel jsme svědky tvrdého populismu, postaveného často na lži, a s tím my bojujeme. Jsme jediná zcela antipopulistická strana,“ uvedl Pospíšil. „Žádný spasitel neexistuje,“ varoval kvůli jednoduchým receptům na návrat voličů ke straně. TOP 09 získala v říjnových volbách necelých šest procent a tedy sedm poslanců. Pospíšil odmítl, že by tradičním politickým stranám odzvonilo. „Svoboda je jen tam, kde existují silné politické strany,“ zdůraznil.
Kalousek z vysoké politiky neodchází
Podle končícího předsedy strany Kalouska nebyla volba Pospíšila překvapením. Jeho absenci ve sněmovně dle něj do jisté míry řeší nová první místopředsedkyně Pekarová Adamová, jež se postará o úzký vztah mezi poslaneckým klubem a předsednictvem strany. „Markéta Pekarová Adamová je velký talent. I přes své mládí má mnoho zkušeností z politiky. Byla radní velké pražské městské části, obhájila post poslankyně a ve straně byla místopředsedkyní,“ uvedl Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek z vysoké politiky neodchází, předsedá poslaneckému klubu TOP 09. To mu dává přednostní právo vystupovat ve sněmovně. „Z vysoké politiky neodcházím. Končí pro mne nějaká výrazná životní etapa, kdy otcové zakladatelé založili stranu. Já jsem devět let poctivě v pozicích místopředsedy a předsedy dbal o každodenní demokratický provoz. Není tajemstvím, že v té funkci prvního místopředsedy jsem o ten každodenní provoz pečoval zejména já. Je to pro mne ukončení etapy, kdy mne ta práce nesmírně bavila a měl jsem ji velmi rád,“ řekl Kalousek s tím, že není sentimentální.