Protichůdné nápady. Prymula je pro promoření populace, Babiš proti, Hamáček se bojí i otevřít obchody
experiment
Budou dál platit přísná omezení, nebo budou volnější? Na obyvatele tohoto státu dopadá v posledních hodinách jeden nápad za druhým. Trojice nejvýznamnějších mužů, která ovlivňuje život v karanténě, má nyní rozdílné názory na to, jak dál.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc Covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Babiš Radiožurnálu řekl, že taková myšlenka je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula kvůli její aplikaci na jižní Moravě dokonce opustil pozici šéfa krizového štábu, momentálně však naděje spojené s inteligentní karanténou spíše krotí. Místo toho propaguje promoření populace, tedy umožnění rozšíření se nemoci mezi zdravou populací za současné ochrany rizikových skupin obyvatelstva, například důchodců.
Očekávané paměťové mapy podle něj nebudou tolik přínosné, jelikož lidé nemají kvůli karanténě příliš sociálních vazeb. Zároveň upozorňuje, že daný člověk musí dát svolení s trasováním, což mnoho z nich považuje za „špiclování“ a proto jej dát nechce. Prymula však slibuje, že žádný únik osobních údajů nehrozí.
„Chytrá karanténa vzbuzuje různá očekávání, zatím ne vždy korespondující s realitou. V podstatě ta chytrá karanténa, tak jak by měla být aplikována, tak nebude příliš závislá na tom, co tady vzbudilo největší vášně. To znamená ty paměťové mapy, které tam vznikají, protože tak jak je dán mandát, který byl schválen vládou, tak ta mapa je naprosto neadresná a svým způsobem by měla vést pouze k tomu, že nám připomene, kde jsme těch pět dnů zpátky byli. Tady je potřeba říci, že v tom plochém světě, jaký teď máme, tak si člověk většinou vzpomene, kde byl pět dnů zpátky, takže je její přínos v tomto omezen,“ uvedl Prymula v rozhovoru pro DVTV.
Jako možný problém se ukázalo, že lidé musejí dávat svolení s trasováním. Prymula upozornil, že systém na monitorování konkrétních telefonních čísel neprošel. Přestože nechtěl politické rozhodnutí příliš komentovat, připustil, že jako epidemiolog by takovou variantu považoval za velmi přínosnou.
Věří však, že chytrá karanténa přinese alespoň zefektivnění testování populace. „Na druhou stranu, co je podstatné na té chytré karanténě, že by všechny ty procesy měly být dramaticky rychlejší, než jsou teď. Odběrové týmy se mnohonásobně posilují, přestavují se laboratorní kapacity, s tím že se budou jinak manažersky řídit, budou volné laboratorní kapacity, kam se budou dovážet vzorky. Dělá se tam elektronizace, takže veškeré vzorky vstoupí do systému, dělá se tam čárový kód a podle něho budeme vědět, kde se v jakýkoliv čas ten vzorek nachází. Jakmile bude v onlinu, že je ten člověk negativní, okamžitě dostane sms, že je negativní, v opačném případě dostane pozitivní sms a pak ho bude kontaktovat krajská hygienická stanice,“ uvedl.
Premiér Andrej Babiš (ANO) s názorem Prymuly nesouhlasí. Babiš Radiožurnálu řekl, že myšlenka promoření je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény.
S Prymulovým názorem nesouhlasí ani 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula mluvili o „promořování obyvatelstva“. Musím říct, že s tím mám problém. Zatím se totiž na toto téma žádná odborná diskuze nevedla. Počkám na diskuzi s odborníky. Pokud by se v rámci ní dospělo k názoru ministra a jeho náměstka, znamenalo by to zásadní změnu v politice státu,“ uvedl mimo jiné Hamáček na Facebooku.
Prymula spíše zastává názor, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc Covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru, řekl. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) jde o zásadní změnu ve strategii vlády při boji s koronavirem, měla by jí předcházet odborná diskuse. „Byl bych velmi rád, kdyby takováto diskuse proběhla nejdřív na vládě nebo na Ústředním krizovém štábu, a až potom abychom tuto debatu vedli v médiích,“ řekl Hamáček po jednání stálé pracovní skupiny štábu. Pokud Prymula změnil názor, měli by postup nejprve probrat odborníci a poté by podle něj mělo následovat politické rozhodnutí. Některé země, které se vydaly cestou řízeného promoření populace, nyní opatření naopak zpřísňují, doplnil ministr.
Čtěte také: Prymula: Změnil jsem názor. Populaci je třeba promořit