„Možná opustím USA. Dovedete si představit, že bych prohrál?“ Trump uvažuje nad svou porážkou
PREZIDENTSKÝ SOUBOJ V USA
Americký prezident Donald Trump zintenzivňuje útoky proti svému demokratickému rivalovi a bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi, kterého obviňuje z korupce a okrádání. Zároveň však Trump v pátek na jednom z předvolebních setkání připustil svou možnou porážku. Svým fanouškům řekl, že v takovém případě by nejspíš musel svoji zemi opustit, informoval německý deník Die Welt . Informaci přináší také například americký server ampgoo.com. Průzkumy dlouhodobě favorizují Bidena, jenž svůj náskok v preferencích zvýšil po prvním televizním duelu.
O tom, že je Biden „zkorumpovaný politik“, hovořil Trump v pátek během své kampaně v Ocale na Floridě, která je považována za jeden z pro republikány klíčových států. „Rodina Bidenových je kriminální podnik. Bidenové zbohatli, zatímco byla Amerika okrádána,“ pokračoval Trump s odkazem na zprávu republikánských senátorů, která upozornila na působení Bidenova syna Huntera na Ukrajině a jeho finančním transakcím s lidmi ze zahraničí, zejména z Ruska a Číny.
Na další z akcí volební kampaně v Maconu ve státě Georgia však Trump promluvil také o své možné porážce. „Dokážete si představit, že prohrávám? Co bych dělal?“ ptal se Trump řečnicky svých podporovatelů. „Necítil bych se dobře. Možná bych musel opustit zemi. Nevím,“ uvedl Trump na meetingu.
„Soupeřím s jasně nejhorším kandidátem v dějinách prezidentských voleb,“ řekl prezident o Bidenovi, kterému řada průzkumů v poslední době přisuzuje dvouciferný náskok v preferencích. „Dovedete si představit, že prohrajete s někým takovým? Je to neuvěřitelné,“ dodal Trump.
Trump ve čtvrtečním diskusním pořadu, který probíhal současně s televizním vystoupením Bidena na konkurenční stanici, poprvé uvedl, že výsledek přijme i v případě prohry. „A pak se ptají: Přijmete poklidné předání (moci)? A odpověď zní: Ano, přijmu,“ řekl Trump v diskusi.
Joe Biden po prvním televizním duelu s Trumpem zvyšoval svůj náskok v celostátních průzkumech preferencí, zatímco prezident nakažený koronavirem ztrácel i na úrovni klíčových amerických států. Průzkumy ovšem nelze brát jako spolehlivou předpověď výsledku skutečného hlasování, což koneckonců potvrdila minulá volba nejvyššího představitele USA.
Letos se objevují signály, že nerozhodnutých voličů je méně než obvykle. Menší odchylky mezi říjnovými čísly a konečnými výsledky to ale nezaručuje, obzvláště v kontextu pandemie, která do voleb vnáší zcela nové proměnné.