Pobřeží na jihu Anglie se nadobro změnilo. Památku UNESCO zasáhl masivní sesuv půdy
SESUV PŮDY
Největší sesuv půdy za posledních 60 let potkal v Británii ikonické Jurské pobřeží na jihu Anglie. Podle BBC se ze svahu svezly 4 tisíce tun balvanů a bláta, čímž nezvratně změnily vzhled místní krajiny. Některé kusy skal dosahovaly velikosti automobilu. Podle expertů jde sice o působivý, ale normální projev eroze. „Je to zcela přirozené, ukazuje to, že se útesy chovají, jak se chovat mají,“ cituje server geologa Sama Scrivena z charitativního spolku Jurassic Heritage Trust.
Ke kolapsu došlo na jihu anglického hrabství Dorset. Podle odborníků vstřebal pískovec na vrchu svahu přes zimu množství vody, níže položený jíl pak nedokázal udržet jeho váhu a celá masa se sesula. Vzala s sebou také stromy a keře. Lidé jsou vyzýváni, aby se k místu sesuvu nepřibližovali.
People are being urged to stay away from a stretch of Dorset's Jurassic Coast following a landslide earlier this week ⚠️https://t.co/Q4keutb8Is pic.twitter.com/F9icpSaYhA
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) April 15, 2021
Jurské pobřeží je dlouhé asi 150 kilometrů a táhne se od Exmouthu ve Východním Devonu až po skály Old Harry Rocks v zálivu Studland Bay v Dorsetu. Coby první anglická přírodní památka na seznamu světového dědictví UNESCO patří k stejné skupiny jako Velký bariérový útes a Grand Canyon. Název Jurské pobřeží se odvozuje od nejznámějšího geologického období, z něhož pocházejí zdejší nálezy, ve skutečnosti ale v této oblasti naleznete horniny z triasu, jury i křídy. Podél pobřeží se našla řada fosilií, včetně starodávných stromů a obrovských mořských plazů.