8 Pád mostu v Janově

V sutinách mostu v Janově je možná ještě až 20 lidí. Zřejmě ne živých

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

V sutinách dálničního mostu, který se v Janově na severu Itálie zřítil v úterý, může být ještě 10 až dvacet lidí. Neočekává se ale, že záchranáři naleznou ještě nějaké přeživší, uvedly místní úřady. Podle zpřesněné bilance policie z rána při neštěstí zahynulo 38 lidí, z 15 raněných je devět v kritickém stavu. Odhad vychází z informací od lidí, kteří se nemohou spojit se svými blízkými, a z předpokládaného počtu aut na mostě v okamžiku neštěstí. Záchranáři se stále nedostali ke všem zavaleným vozům.

Nikdo zatím není v souvislosti s neštěstím vyšetřován, nejprve musí být zjištěny jeho příčiny, uvedl janovský prokurátor Francesco Cozzi. Šéf vládního Hnutí pěti hvězd a vicepremiér Luigi Di Maio zopakoval, že pokud soukromí správci silnic neodvádějí svou práci pořádně, pak správu silniční sítě převezme stát.

Podle zpřesněné bilance policie z čtvrtečního rána při neštěstí zahynulo 38 lidí, úřady nicméně připouštějí, že konečná bilance bude zřejmě vyšší. Podle guvernéra Ligurie je nepravděpodobné, že záchranáři v troskách ještě najdou nějaké přeživší.

„V noci na dnešek jsme neměli štěstí, nikoho jsme nenašli,“ řekl Emanuele Gissi, který na místě řídí práce hasičů. „Hledáme v dutinách, kde by mohli být lidé, ať už živí, nebo mrtví,“ dodal.

„Velké kusy betonu, které z mostní konstrukce spadly, se snažíme rozřezat, potom je odstraní jeřáby. Následně vyšleme pátrací psy, a pokud příznivě zareagují, vyšleme za nimi personál,“ řekl Gissi. „Je to nebezpečná práce, protože ty trosky jsou nestabilní“, stejně jako zbytek mostní konstrukce, která dosud stojí, řekl také.

„Bilance obětí je citelně vyšší než udávaná čísla. Definitivní bilance bude poskytnuta, až bude ten počet jistý,“ řekl ve středu guvernér Ligurie Giovanni Toti, když s italským premiérem Giuseppem Contem navštívil jednu z janovských nemocnic.

Toti uvedl, že vzhledem k uplynulému času je nepravděpodobné, že záchranáři v troskách neleznou další přeživší. „Někteří zranění jsou stále v kritickém stavu,“ dodal. „Znepokojivý je zejména stav jednoho z nich,“ upřesnil. Podle agentury ANSA je v kritickém stavu devět z 15 zraněných. Státní pohřeb obětí se bude konat v sobotu a zúčastní se jej i prezident Sergio Mattarella.

„V několika následujících dnech poskytneme 30 domů těm, které (zhroucení) Morandiho mostu připravilo o domov,“ vyjádřil se guvernér zároveň k situaci lidí, kteří byli evakuováni z domů pod nezřícenou částí mostu. „O něco později dodáme stovku dalších. Do konce roku chceme opatřit bydlení všem,“ dodal.

Na to, že domy v ulici Fillak pod mostem nebude možné zachovat, upozornil už ve středu starosta města. O střechu nad hlavou přišlo 311 rodin.Most „se nezřítil nešťastnou náhodou, ale protože nebyla provedena údržba“, řekl Di Maio už ve středu. „Ti, kteří nesou zodpovědnost, mají jméno a příjmení, je to (společnost) Autostrade per l‘Italia,“ dodal. Jmenovaná společnost patří do skupiny Atlantia. Vicepremiér dodal, že vlastníci měli více investovat do bezpečnosti a nestarat se tolik o dividendy.

Nad záchranáři stále běží motor zeleného nákladního auta, které zastavilo jen několik metrů od propasti a stalo se ikonou janovského neštěstí. Jeho řidič v panice utekl pěšky zpět do tunelu, z kterého autem přijel. Vůz má zapnutá světla i stěrače a dostatek paliva na několik dní, řekl zaměstnavatel řidiče.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.